Šampiónmi NCAA tretí raz v histórii Connecticut Huskies

Publikované: 05.04.2011 Autor: SITA

Basketbalisti Connecticut Huskies sa tretí raz v histórii stali víťazmi záverečného turnaja Final Four a tým aj absolútnymi šampiónmi americkej univerzitnej súťaže NCAA. V pondelkovom finále v Houstone, pre ktoré sa tradične zastavili aj boje vrcholiacej základnej časti NBA, zdolali tím Butler Bulldogs 53:41, hoci po prvom polčase ešte prehrávali 19:22. Chlieb sa lámal v druhej časti, keď Jeremy Lamb 11 bodmi prispel k veľkému obratu zo šesťbodového manka až na stav 41:28. Huskies túto pasáž vyhrali 22:3, na čo už ich súper nedokázal odpovedať. Najlepším strelcom bol so 16 bodmi rozohrávač víťazného mužstva Kemba Walker, ktorý však trafil iba päť z 19 pokusov z poľa a výrazne zaostal za svojím sezónnym priemerom 23,7 bodu na stretnutie. Napriek tomu ho vyhlásili za najpozoruhodnej­šieho hráča Final Four (MOP). „Naša hra pod košmi bola nad ich sily. So streľbou sme sa trocha trápili, ale na druhej strane sme dokázali zblokovať niekoľko ich pokusov. Odviedli sme kus dobrej práce v obrane. Nepustili sme súpera k útočným doskokom,“ uviedol Walker.

Aj tréner Connecticutu Jim Calhoun priznal, že finále neprinieslo veľa basketbalovej krásy, obe mužstvá sa zamerali na pozornú obranu. „Určite by som rád videl viac košov. Ani jeden z tímov však nechcel súperovi dožičiť priestor na prevzatie kontroly nad dianím na ihrisku. Napriek všetkému milujem takéto neľútostné súboje,“ povedal Calhoun.

Butler neuspel vo finále druhý rok v rade, vlani nestačil na Duke Blue Devils vedených reprezentačným trénerom USA Mikom Krzyzewským. Tentoraz Bulldogs zlyhali najmä v presnosti streľby, z poľa pálili s veľmi slabou úspešnosťou 18,8 percenta (12 – 64). „Štyridsaťjeden bodov a dvanásť košov zo 64 striel, takto sa zápas nedá vyhrať a finále šampionátu už vôbec nie. Bránili sme tak dobre, ako sa len dalo. Možno sme príliš neskoro začali riskovať, snažili sme sa niečo vymyslieť, aby sme to ešte obrátili, ale nepodarilo sa,“ konštatoval tréner Butleru Brad Stevens.

Connecticut – Butler 53:41 (19:22, 34:19)
Najlepší strelci: Walker 16, Lamb 12, Oriakhi 11 – Mack 13, Stigall 9, M. Howard 7, 70 376 divákov

 
SITA Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia