Euroliga ako bonboniéra Forresta Gumpa, spaghetti western na francúzskej Riviére a nakopané zadky v Kazani

Publikované: 20.11.2021 Autor: Tomáš Vojtko Foto: euroleague.net

UNICS Kazaň (RUS) vs. ALBA Berlín (GER), Mario Hezonia (11) (Foto: euroleague.net)

Máme za sebou ďalšie bláznivé a extrémne náročné euroligové dvojkolo! Osemnásť zápasov za štyri dni a množstvo nacestovaných kilometrov. K tomu treba prirátať zápasy v domácich súťažiach.

Dokonale to vystihol vo svojom pozápasovom hodnotení kouč Bayernu Trinchieri po tesnej výhre nad Panathina­ikosom: „Nežiarili sme, ale povedzme si pravdu, koho to zaujíma, keď hráte zápasy back to back. Je to ako vo filme Forrest Gump, je to bonboniéra a vy neviete aký zápas si práve vytiahnete.“

Nadšenie v Kaunase

Husársky kúsok sa v tomto dvojkole podaril Žalgirisu Kaunas, ktorý doňho vstupoval bez výhry. Zaknihoval si hneď dve víťazstvá – najprv vymazal nulu v kolónke výhier v napínavom zápase s Panathinaikosom 76:69 a vzápätí si pripísal aj ďalšie víťazstvo nad trápiacim sa Fenerbahce 86:75. Na druhej strane je pravdepodobné, že na dlhší čas to boli ich posledné víťazstvá, nakoľko ich s výnimkou Baskonie čakajú silní súperi ako Barcelona, CSKA, Monaco, UNICS a Miláno

Problémy vo Fenerbahce pokračujú a „Francie, máme problém!“

Spomínané Fenerbahce po minulotýždňovom fiasku proti Milánu pokračovalo vo svojej hernej a výsledkovej mizérii a prehralo tento týždeň oba zápasy proti súperom, kde určite rátali s víťazstvami. Po piatkovom zápase v Kaunase tréner Djordjevič pomenoval dôvody prehry nasledovne: „V našej hre som videl nezodpovedné veci, na oboch stranách ihriska. Nad týmto musia hráči porozmýšľať. Nie je to o individuálnej hre každého hráča, ale o tom, že sa prezentujeme ako tím správnym spôsobom a toto sme nerobili celých štyridsať minút.“

Tento týždeň vyznel extrémne negatívne aj pre francúzskych zástupcov. ASVEL vylúpili španielski conquistadori Real Madrid 74:87 a Barcelona 60:80. Monaco prehralo v ofenzívnych prestrelkách s Maccabi 95:84 a Efesom 98:77. Posledná štvrtina zápasu s Maccabi bola dosiaľ najzábavnejšou tohtosezónnou štvrtinou, prestrelkou medzi pištoľníkmi Scottie Wilbekinom a Mikeom Jamesom. Famózny ofenzívny výkon podal Wilbekin, ktorý nastrieľal 37 bodov pri 70% streľbe za dva, 50% streľbe spoza oblúka, 8 asistenciách a iba jednej stratenej lopte! Vyzerá, že obom francúzskym družstvám dochádza po vynikajúcom úvode, kedy po siedmom kole okupovali piatu a siedmu priečku, dych.

Obhajca titulu je späť

Efes sa vezie na vlne troch po sebe idúcich víťazstiev, v ktorých priemerne skórovali 92 bodov! Totálne tímové ofenzívne predstavenie predviedol v prvom polčase proti Monacu, počas ktorého nastrieľal 58 bodov pri 17 asistenciách a Monaco preskákal v pomere 33:13. V najbližšom kole ich čaká istanbulské derby, kde sú, pri súčasnej fazóne oboch družstiev, jednoznačným favoritom.

Prekvapenie z Ruska…a nie je to CSKA

Už spomínané francúzske prekvapenie z úvodných kôl strieda ruské prekvapenie v podobe Zenitu a UNICS Kazaň, ktorý sa do Euroligy dostal na základe minuloročného umiestnenia v Eurocupe. Oba ruské tímy v tomto dvojkole doma úradovali a aktuálne trónia na štvrtom a siedmom mieste. Vedel by o tom hovoriť najmä líder tabuľky pred týmto dvojkolom, AX Armani Exchange Miláno. Ten si na ruskom výjazde prekvapujúco zaknihoval dve prehry a prepadol sa až na tretiu priečku. Najmä na zápas v Kazani budú chcieť Milánčania určite čo najskôr zabudnúť. Vysokoškoláci z Kazane ich roztrhali na márne kúsky, keď v priebehu zápasu vyhrávali už o 35 bodov. „Nie je moc o čom hovoriť, nakopali nám zadky a výhru si zaslúžili,“ lakonicky skonštatoval po zápase kouč Milána Ettore Messina.

Aktuálne najväčšie prekvapenie Euroligy, Zenit Petrohrad, ťahá sériu piatich víťazstiev. Napriek absencii najlepšieho hráča, dlhoročného hráča NBA Shabazza Napiera, má iba tri prehry, rovnako ako Miláno, a patrí mu štvrtá priečka. Ukazuje sa kvalitná kontinuálna práca španielskeho kouča Xaviho Pascuala, ktorý je v Zenite už tretí rok. Je pravdepodobné, že si svoju pozíciu udržia, prípadne vylepšia nakoľko ich do konca prvej polovice základnej časti čakajú tímy z rangu poraziteľných – Panathinaikos, CZ Belehrad, Fenerbahce, ASVEL a Monaco.

Španielske duo v čele a Baskonia s novým trénerom

Na čele tabuľky sa udomácnilo silné španielske duo Real Madrid a FC Barcelona, ako jediné tímy iba s dvoma prehrami. Real absolvoval zápasy proti relatívne slabším súperom ASVEL a CZ Belehrad, pričom najmä výkon proti oslabenej Crvenej Zvezde, ktorá hrala bez štyroch najdôležitejších hráčov, hodnotil tréner Pablo Laso kriticky, ale dôvody vidí aj v hektickom tempe zápasov: „Bol to štvrtý zápas v priebehu siedmych dni (!) a bolo zložité sa doňho dostať. Rozpis nám neumožňuje oddychovať, trénovať a ani sa zlepšovať.“

Barcelona v stredu odohrala najsledovanejší zápas tohto dvojkola proti CSKA Moskva. Zápas bol ako na hojdačke. Po relatívne jednoznačnom vedení Barcy v polčase o 11 bodov, prišla ofenzívna smršť CSKA v tretej štvrtiny, v ktorej premenili 8 trojkových pokusov a išli do vedenia o 9 bodov. V poslednej štvrtine sa zapla nepriepustná obrany Barcelony a ofenzívna mašina Mirotič a doviedli zápas do víťazného konca 81:73.

V Baskonii došlo na začiatku týždňa k dlhoočakávanej trénerskej zmene, k trénerskemu kormidlu vo Vitorii sa vrátil Chorvát Neven Spahija, ktorý pri družstve už pôsobil v minulom desaťročí. Vyzerá to tak, že Baskoniu môžu koučovať iba tréneri, ktorí tam už v minulosti pôsobili. Je zaujímavé, že ihneď po príchode nového trénera sa Baskonii, po sérii štyroch prehier, podarilo zvíťaziť.

Viac o Eurolige sa dozviete v pravidelnom podcaste o európskom basketbale Eurostep z dielne Druhej lajny. V poslednom diely mapujeme udalosti deviateho kola:

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.