Bill Russell vstupoval medzi nesmrteľných druhýkrát, Jordan uvádzal Kukoča, medzi legendy ide aj nedraftovaný hráč

Publikované: 12.09.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Sieň Slávy NBA 2021 (Foto: Clutch Points)

Má viac blokov ako faulov a viac získaných lôpt ako stratených, štyrikrát sa stal najlepším obrancom v NBA a v 2004 bol základom defenzívy Detroitu Pistons, ktorý to dotiahol až k titulu. Púť Bena Wallaca pritom nebola vôbec ľahká, v jeho draftovom ročníku si ho nikto nevybral. Svoju cestu do najlepšej ligy sveta si však napokon našiel a postupne sa stal jedným z najlepších obrancov histórie. Zaslúžene v noci vstúpil do Siene Slávy v Springfielde.

„Hovorili, že som malý, nemôžem hrať tak ako chcú, len som im opakoval, nech mi dajú šancu a uvidia. Život je jednoduchý,“ hovoril vo svojej ďakovnej reči Wallace, ktorý nedával veľa bodov, ale skvele doskakoval, blokoval a bránil. Jeho defenzíva bola naplno vidieť najmä v 2004, keď ubránil vo finále Shaqa O'Neala, pritom na obrovitého pivota strácal centimetre aj kilogramy, ale úlohu zvládol.

S ním vstúpili do Siene Slávy aj ďalšie legendy. Náročnú cestu do NBA mal aj Toni Kukoč. Chorvát bol v Európe superhviezdou, ktorú lámalo roky Chicago. Napokon do Bulls odišiel, ale mal to náročné sa presadiť popri Michaelovi Jordanovi, ktorý mu nedal nič zadarmo. Výborný strelec však ukázal svoju veľkosť a k úspechom s reprezentáciou pridal tri tituly v NBA. Medzi nesmrteľných ho uvádzal symbolicky práve Jordan.

„Ďakujem Michaelovi, Scottiemu a ďalším hráčom Dream Teamu, že nám nakopali v Barcelone zadok a donútili ma pracovať tvrdšie,“ vravel Kukoč.

Celkovo bol sobotňajší ceremoniál o veľkých hviezdach a silných ročníkoch. Do Siene Slávy vstúpilo šestnásť nových členov (najviac v histórii v jednom roku), z ktorých vyčnievali hviezdy ako Chris Bosh, Paull Pierce a Chris Webber. Veľkou udalosťou bolo aj ocenenie pre Billa Russella. Jedna z najväčších legiend basketbalu je dekády medzi nesmrteľnými ako hráč, teraz vstúpil do Siene Slávy ako prvý černošský tréner.

„Ďakujem všetkým, ktorí ma vynechali v drafte, čo ma ešte viac donútilo pracovať. Nikdy nepochopím, ako som mohol skĺznuť až na desiate miesto, ale veci sa dejú pre určitý dôvod. Som šťastný, ako to dopadlo a dostal som sa do Bostonu Celtics,“ vravel Pierce, ktorý v roku 2008 pomohol Celtics spolu s Kevinom Garnettom a Rayom Allenom po rokoch k titulu.

„Zrejme nikto nevie lepšie ako Bill Russell, čo to znamená vyhrávať a viesť tím. Jeho odkaz rastie naďalej,“ povedal vo videu k uvedeniu legendy niekdajší prezident USA Barrack Obama.

Medzi legendy sa napokon dostal aj Chris Bosh, ktorý musel ukončiť pre problémy s krvou kariéru už v 31 rokoch. V Miami však hral skvele a bol súčasťou tímu, ktorý to s LeBronom Jamesom a Dwyanom Wadom dotiahol štyrikrát po sebe do finále a k dvom titulom.

Veľkej pocty sa dočkal aj Chris Webber, u ktorého sa špekulovalo, či má dostatočnú kariéru na Springfield. Minimálne päť rokov však patril k úplne tomu najlepšiemu, čo v NBA v hralo. Jeho Sacramento Kings z 2002 je dodnes asi najslávnejší tím, ktorý nikdy nevyhral titul. Spolu s Webberom vstúpil medzi nesmrteľných aj niekdajší tréner tímu Rick Adelman.

Do Siene Slávy vstúpili aj nové ženy na čele s legendárnou austrálskou pivotkou Lauren Jackson.

Noví členovia Siene Slávy NBA:

Hráči/hráčky: Chris Bosh, Ben Wallace, Paul Pierce, Toni Kukoč, Chris Webber, Bob Dandridge, Clarence Jankins, Lauren Jackson, Yolanda Griffith, Pearl Moore

Tréneri: Bill Russell, Rick Adelman, Cotton Fitzsimmons, Jay Wright

Funkcionári: Val Ackerman, Howard Garfinkel

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 03.04.2021 SNV SNV
SVT SVT 03.04.2021 INT INT
HAN HAN 03.04.2021 LEV LEV
LUC LUC 10.04.2021 HAN HAN
LEV LEV 10.04.2021 SVT SVT
INT INT 10.04.2021 PDA PDA
LUC LUC 26.12.2021 PDA PDA

ScoreBoard ...

BPP BPP 02.10.2021 SLB SLB
SAM SAM 02.10.2021 UMB UMB
PNC PNC 02.10.2021 YAK YAK
SKP SKP 02.10.2021 RBK RBK
SLB SLB 06.10.2021 RBK RBK
YAK YAK 06.10.2021 SKP SKP
UMB UMB 06.10.2021 PNC PNC
BPP BPP 06.10.2021 SAM SAM