Opava nedala slovenským tímom šancu. Czudek: Bratislava je stále krásna, ale chýbajú jej športoviská

Publikované: 05.09.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: facebook.com/bkopava

Czudek Opava

Víťazom D-skupiny Federálneho pohára sa stal podľa očakávania BK Opava. Český vicemajster potvrdil úlohu favorita a vybojoval si miestenku v budúcotýždňovom Final Four.

Klub zo severnej Moravy si najskôr poradil s domácim Interom, keď o výsledku bolo rozhodnuté už po troch štvrtinách. Ešte dominantnejší bol v sobotu, keď deklasoval Iskru Svit.

Opavu vedie z pozície hlavného trénera Petr Czudek. Bývalý úspešný rozohrávač, ktorého si pamätajú aj slovenskí fanúšikovia, bol s výkonmi BK na bratislavskom turnaji spokojný.

Sme v úplne inej fáze ako Inter. Pre nás to bol siedmy prípravný zápas, pre Inter prvý. Samozrejme, naša hra ešte nie je ideálna, máme v nej hluché miesta. Inter má kvalitné mužstvo, v poslednej štvrtine, počas ktorej prišlo z našej strany k uspokojeniu z 20-bodového náskoku, nás dokázali stiahnuť. Pozitívom bolo, že úspešne zapájame do hry novú posilu Markussona, ktorého bolo v podkošovom priestore cítiť. Federálny pohár berieme vážne, chceme dosiahnuť čo najlepšie výsledky,“ povedal nám Czudek.

Švédsky pivot Mattias Markusson (220 cm, 110 kg) sa skutočne ukazuje ako výborná posila. Obrana Interu si s ním nevedela dať rady, neuspel proti nemu ani o niečo vyšší Michael Fusek. Markusson by mal pomôcť Opave najmä v pohárovej Európe.

Vyvrcholenie Federálneho pohára na budúci víkend bude pre nás záver prípravy. Potom nás už čaká kvalifikácia o Ligu majstrov. Ak neuspejeme, zahráme si v EuroCupe. V európskych súťažiach chceme získavať skúsenosti, ktoré potom využijeme v závere sezóny k želanému výsledku,“ pokračoval Czudek.

Opava pod jeho vedením odohrala skvelú minulú sezónu. V základnej časti skončila druhá a umiestenie potvrdila aj v play-off, kde sa prebojovala do finále. V boji o titul nestačila na suverénna posledných sezón NBL Nymburk.

Nymburk sa dá zdolať, ale nie pravidelne zdolávať. Zatiaľ je od zvyšku ligy odskočený. Robíme všetko pre to, aby sme mu boli čo najviac konkurencieschopný. V novej sezóne chceme opäť do finále,“ reagoval kouč BK.

Bývalý tvorca hry pôsobil aj na Slovensku, dve sezóny odohral práve za Inter. V tej prvej sa tešil zo zisku striebornej medaily, keď Bratislavčania vo finále ročníka 1999/2000 nestačili na Pezinok. V hale na Pasienkoch aktuálne prebieha rekonštrukcia, Czudek má na ňu len príjemné spomienky.

Halu som ešte stihol neopravenú, dýchla na mňa jej atmosféra. Bol som sa poprechádzať okolo, pozrel som si miesta, kde som býval. Trochu mi bolo ľúto pohľadu na Kolkáreň, kde sme so spoluhráčmi trávili všetky tretie polčasy (úsmev). Všetko sa vyvíja, Bratislava je stále pekné, dynamické mesto. Chýba mi v nej viac športových hál, ale nechcem do toho veľa hovoriť, je to vec politikov,“ naznačil.

Czudek Ginzburg (Foto: https://www.facebook.com/bkopava)

O mesiac 50-ročný kouč pôsobí aj ako asistent Ronena Ginzburga pri českej reprezentácii. Nechýbal na olympiáde v Tokiu, kam sa Česi prebojovali po skvelých výkonoch na predkvalifikácii v Kanade.

Olympiáda bola skvelý zážitok. Aj pre nás trénerov, ale predovšetkým pre športovcov. Sme radi, že po úspechu na MS sme zvládli aj olympijskú kvalifikáciu a prebojovali sa do Tokia. Je to skvelé pre český basketbal, sme radi, že sa stále o ňom hovorí,“ vravel Czudek a nezabudol spomenúť aj slovenský národný tím:

Gratulujem Slovensku, že sa mu podarilo postúpiť do hlavnej časti kvalifikácie. Má ťažkú skupinu, ale ako hovorí Oleg Meleščenko, každý zápas sa začína od 0:0.“

Kvalifikácia MS 2023 čaká aj na Čechov, ktorí sa na budúci rok predstavia aj na ME 2022. V septembri sa v domácej pražskej D-skupine stretnú so Srbskom, Poľskom, Fínskom, Izraelom a Holandskom.

ME som nateraz odložil a sústredím sa na klubovú sezónu s Opavou. Na prípravy na európsky šampionát bude ešte dostatok času,“ dodal Petr Czudek, ktorého tím bude favoritom aj na vyvrcholení Federálneho pohára Final Four.

Keďže na finálový turnaj sa prebojoval aj Lučenec, podujatie by sa na budúci víkend malo uskutočniť práve tam.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 03.04.2021 SNV SNV
SVT SVT 03.04.2021 INT INT
HAN HAN 03.04.2021 LEV LEV
LUC LUC 10.04.2021 HAN HAN
LEV LEV 10.04.2021 SVT SVT
INT INT 10.04.2021 PDA PDA
LUC LUC 26.12.2021 PDA PDA

ScoreBoard ...

BPP BPP 02.10.2021 SLB SLB
SAM SAM 02.10.2021 UMB UMB
PNC PNC 02.10.2021 YAK YAK
SKP SKP 02.10.2021 RBK RBK
SLB SLB 06.10.2021 RBK RBK
YAK YAK 06.10.2021 SKP SKP
UMB UMB 06.10.2021 PNC PNC
BPP BPP 06.10.2021 SAM SAM