V USA bol štyri roky kapitánom. Doma pomáha v príprave talentov i hviezd

Publikované: 21.07.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: jäzva

Lukáš Vilkovský (Foto: jäzva)

Meno Lukáš Vilkovský toho asi slovenským fanúšikom basketbalu veľa nehovorí a on sám sa tomu nečuduje.

Dvadsaťštyriročný Košičan strávil hlavnú časť svojej doterajšej kariéry v USA, kde popri štúdiu obliekal dres druhodivízneho tímu Purdue Northwest University.

Bola to super skúsenosť a doprial by som ju každému mladému človeku. Nielen po športovej, ale aj životnej stránke,“ zdôraznil na úvod Vilkovský.

To, že je americký basketbal najlepší na svete, okúsil na ceste za svojím snom na vlastnej koži.

Predovšetkým je tam vysoká konkurencia. Na každú pozíciu majú veľa hráčov, ale tá mentalita vás vcucne a všetci sa chcú presadiť. Ak sa nesnažíte, tak vám uchmatnú pozíciu aj chlapci z ulice. Američania sú sebavedomí, ale zároveň na sebe pracujú.“

O Slovensku toho jeho spoluhráči veľa nevedeli a väčšina ani netušila, kde sa vlastne Lukášova domovina nachádza.

Brali ma ako belocha, ktorého nepoznali a rešpekt som si musel vybudovať postupne. Vybudoval som si však dôveru trénera a bol som štyri roky kapitánom. Z osobného pohľadu si to cením naozaj veľmi. Hrával som tridsať minút na zápas a zhoršilo sa to až po výmene trénera,“ poznamenal Vilkovský.

Americký basketbal bol podľa jeho skúseností atletickejší a rýchlejší.

Hlavný rozdiel je však v mentalite. Všetci si tam myslia, že vedia všetko najlepšie a to im dodáva sebavedomie.“

Lukáš Vilkovský (Foto: jäzva)

Po ukončení štúdia nasledoval návrat domov. Po takmer piatich rokoch.

Ostal by som tam rád, ale nie je to také jednoduché kvôli vízam a iným veciam. Snáď sa tam však ešte raz vrátim,“ zaželal si mladý basketbalista, ktorý na univerzite Purdue vyštudoval manažment a marketing.

Momentálne sa však venuje inému podnikaniu. Popritom však uplatňuje aj basketbalové skúsenosti z USA a spoločne s kondičným trénerom Patrikom Šusterom rozbehli v Košiciach špecializovaný letný kemp.

Všade vo svete je to už bežná súčasť letnej prípravy basketbalistov. Tu to bohužiaľ nebolo na takej úrovni, ako by sme si predstavovali a preto sme pripravili tento projekt,“ okomentoval dôvody vzniku nového kempu, ktorom sa momentálne pripravujú viaceré mladé talenty, ale aj hotoví hráči formátu Petra Sedmáka či Romana Skvašíka.

Každý z týchto hráčov chce a dáva do toho maximum. Nemuseli sme ich veľmi presviedčať a potom sa pracuje ľahšie,“ pochvaľuje si prístup účastníkov kempu Vilkovský.

Snažíme sa pripraviť hráčov individuálne po fyzickej, psychickej, basketbalovej i kondičnej stránke. Tak aby boli pre svoje kluby pripravení a vyhli sa zraneniam.“

Vo veku 24 rokov je Lukáš Vilkovský otvorený všetkým možnostiam. Zásluhou civilného zamestnania je pripravený na život bez profesionálneho basketbalu, no nevylučuje ani iné alternatívy. Jednou z nich je aj pomoc košickému prvoligovému klubu KB.

Rád by som pomohol košickému basketbalu, ale otvorený som všetkým možnostiam. Mám civilné zamestnanie a uvidíme, čo prinesie športový život. Osobne však verím, že v Košiciach bude v novej sezóne aspoň prvá liga a aj budú mať chlapci záujem, tak im rád pomôžem,“ uzavrel Lukáš Vilkovský.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.