Suja pred zápasom so Švédskom: Chceme predať to, na čom sme pracovali dva roky

Publikované: 15.06.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: fiba.basketball

Oroszová, Suja, EuroBasket 2021 (Foto: fiba.basketbal)

Už len menej ako dva dni zostávajú do úvodného vystúpenia basketbalistiek Slovenska na EuroBaskete 2021.

Vo štvrtok o 12.00 nastúpia vo Valencii proti Švédsku. O deň neskôr ich čaká Bielorusko, skupinové boje uzavrú v nedeľu proti domácemu favoritovi zo Španielska.

Prvý tím v skupine postúpi priamo do štvrťfinále, druhé a tretie družstvo do predkola play-off a pre štvrtý tím sa turnaj končí.

Trénerské duo Juraj Suja, Peter Jankovič zobralo na Pyrenejský polostrov 14 hráčok, v dejisku turnaja určí finálnu dvanástku.

Pripomeňme, že v zostave chýbajú zranené opory Barbora Bálintová a Angelika Slamová. Otázny je štart skúsenej pivotky Anny Jurčenkovej, ktorá pre problémy s chodidlom vynechala značnú časť prípravy.

Slovenky budú aj z tohto dôvodu outsidermi turnaja a môžu len prekvapiť.

Myslí si to aj medzinárodná federácia FIBA, ktorá deň pred štartom šampionátu zverejnila tradičný Power Ranking (rebríček sily).

Španielsku v ňom patrí 3., Bielorusku 10., Švédsku 11. a Slovensku posledné 16. miesto. Slovenky sú napriek tomu pripravené bojovať.

„Sme radi, že tu môžeme byť a sme pripravené ukázať, prečo sme si vybojovali účasť medzi kontinentálnou elitou. Chceme hrať dobre a tímovo,“ povedala na utorkovej tlačovej konferencii v dejisku turnaja kapitánka SR Sabína Oroszová.

Zbrane vopred neskladá ani kouč Suja.

Dva roky sme tvrdo pracovali, aby sme sa mohli byť. Naša forma sa už výraznejšie nezmení, na tréningoch už môžeme len dolaďovať detaily. V družstve vládne dobrá tímová chémia, pracujeme na našom systéme, nechceme vymýšľať nič nové. Napriek strate dvoch kľúčových hráčok sme pripravení dostať zo seba maximum,“ vyhlásil slovenský tréner

Prvým súperom Sloveniek bude silné Švédsko, ktoré na ME 2019 obsadilo piate miesto.

Prvý zápas je veľmi dôležitý, máme veľké očakávania. Už sa na neho veľmi tešíme. Nechceme nastúpiť premotivovaní. Rešpektujeme švédske družstvo, má veľa skúseností i mladého talentu. Chceme ukázať, čo je v nás,“ pokračoval Suja, ktorého doplnila Oroszová:

Tešíme sa na zápas proti Švédkam. Majú veľa talentovaných hráčok, ktoré spolu hrajú už dlhší čas. Na ihrisku sa ukáže, kto bude viac bojovať a kto ukáže väčšie chcenie po výhre.“

Tlačovku pred štartom turnaja absolvoval aj severský výber. Z pozície trénera ho vedie Talian Marco Crespi.

Príležitosť trénovať najlepšie hráčky na elitnom turnaji je pre kouča najväčšia nominácia. Áno, aj nám chýbajú niektoré hráčky, ale na to nemyslíme. Máme k dispozícii to najlepšie, čo sme na turnaj mohli zobrať a s týmto výberom sme odhodlaní uspieť,“ zdôraznil Crespi.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.