Komentár: Blíži sa koniec éry LeBrona Jamesa?

Publikované: 04.06.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

LeBron James (Foto: TASR/AP)

Bojoval, tlačil sa do koša, strieľal, zas raz ako tisíckrát v kariére chcel zlomiť zápas na stranu svojho tímu. LeBron James odohral vyše 41 minút, zaznamenal 29 bodov, pridal 9 doskokov, 7 asistencií, 2 bloky, 2 zisky, na Phoenix to však nestačilo. Sviežejší, mladší tím odolal. Jeho žiarivá mladá hviezda Devin Booker nastrieľala 47 bodov pri fantastickej streľbe 15/22, keď dala osem trojok z desiatich pokusov.

James bojoval v sezóne so zranením členka. Vrátil sa však do hry. V play-in turnaji ešte skvelou ďalekonosnou trojkou pomohol vyradiť Stepha Curryho. Fanúšikovia Lakers verili, že LA to znova celé obráti. Neriešili, že už siedme miesto v základnej časti naznačilo veľa. Zranenia Jamesa a najmä Anthonyho Davisa tím frustrovali a dostali ho v Západnej konferencie do ťažkých pozícií. U Davisa sa znova ukázalo, že ho stále prenasledujú v kariére zranenia. Keď je zdravý, dá sa hovoriť o jednom z piatich najlepších hráčov na svete, ale po základnej časti si v play-off zranil slabiny aj koleno.

Priaznivci najslávnejšej basketbalovej značky verili, že napriek tomu to Lakers otočia, veď mali LeBrona Jamesa. Tím viedol v sérii 2:1 na zápasy a vyzeralo to ako keby naberal znova majstrovskú formu. Zranenie Davisa však bolo veľkou ranou. Celú sezónu výborne hrajúci Suns vycítili šancu. Sériu vyrovnali, v piatom zápase Lakers vyfackali. Napriek tomu aj zámorskí komentátori odhadovali, že James sa šetril a na konci série príde jeho čas. Neprišiel, Suns vyhrali v Staples Centre 113:100 a zrazili na zem obhajcov titulu po víťazstve v sérii 4:2 na stretnutia.

James sa už nemôže pýšiť s dokonalou bilanciou, keď vždy keď bol v play-off, postúpil s tímom z prvého kola. Zjavne ho to zobralo, z palubovky išiel rýchlo do šatne, nepodal si ani ruku s hráčmi Suns. Jeden z najlepších basketbalistov histórie je osemnásť rokov v NBA, pätnásťkrát bol v play-off, prvý raz končí už na jeho začiatku.

Logicky sa pýta otázka, či sa blíži koniec jeho éry? Od roku 2011 ťahal neuveriteľnú sériu, keď bol osemkrát za sebou vo finále, celkovo hral so svojimi tímami finále deväť rokov z ostatných desiatich. Štyrikrát to dotiahol na titul. Po vlaňajšom „bublinovom“ triumfe boli Lakers najväčším favoritom aj tento rok. Zranenia a výpadky ich však položili na lopatky a lúčia sa prekvapujúco už po prvom kole. Vôbec im nehralo do karát najkratšie mimosezónne obdobie v histórii, keď všetci tlačili, aby sa začalo kvôli televíznym právam už na Vianoce. Natlačené zápasy v covidovom ročníku priniesli množstvo zranení a únavy aj v iných tímoch.

James patrí v histórii minimálne medzi trojicu najlepších basketbalistov. Stále sa dá hovoriť, že keď je zdravý, je možno aj najlepší na svete. Stále sa dá hovoriť, že patrí medzi päticu najväčších hviezd NBA. Ale aj tento ročník naznačil, že mladší už nebude. Má 36 a v decembri oslávi 37. narodeniny. Síce dáva milióny na regeneráciu, ale z ostatných troch sezón, jednu nedohral pre zranenie a v tejto s nimi bojoval značnú časť. Mladší už nebude a v NBA je mnoho vyzývateľov, ktorí túžia po tróne.

LeBron túži po označení najlepší basketbalista histórie. Stále to dávajú najavo aj ním platené médiá a rozličné postavičky ako napríklad Kendrick Perkins. Posledné roky mu však zhoršujú pozíciu. V štatistikách sa vďaka úžasnej dlhovekosti posúva stále rekordne dopredu, ale pre Michaela Jordana stále hovorí nedostižných šesť finále a šesť titulov. Debata, kto bol lepší, sa však bude ukazovať aj v ďalších rokoch. Jamesa v 36 rokoch zrazili zranenia, Jordan bol v rovnakom veku najlepším strelcom NBA, vyhral cenu MVP, bol v najlepšej defenzívnej päťke profiligy, vyhral svoj šiesty titul v profilige a vo finále získal cenu MVP.

James určite nechce končiť, túži po tom, aby si zahral v profilige so synom Broniem, ak sa mladíkovi podarí dosiahnuť až level NBA. Uvidíme, ako to Lakers poskladajú v ďalšom ročníku a veľmi dôležité bude, ako sa dá zdravotne do poriadku Anthony Davis.

Vypadnutím slávnej kalifornskej značky sa Západ neuveriteľne otvoril a vynára sa množstvo otázok. Či vystrelia zo Západnej konferencie ako víťazi basketbalisti Utahu, alebo sa triumfom nad šampiónmi dostanú hore hráči Phoenixu s výborným Devinom Bookerom a ostrieľaným Chrisom Paulom, či uspeje Denver s najväčším favoritom na cenu MVP Nikolom Jokičom. Možnosti sa otvárajú aj pre Dallas Luku Dončiča, ktorý však sám bojuje so zranením krku.

Momentálne jasne najväčším favoritom na titul je supertrio z Brooklynu, ale aj ich čaká nepríjemný súper už v druhom kole. Nabudené Milwaukee Bucks s Janisom Antetokounmpom. Každopádne NBA spozná v covidovej sezóne nových šampiónov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.