Bystričanka Janštová si užila extraligovú sezónu aj projekt do 23 rokov, obe majú svoje plusy a mínus

Publikované: 03.06.2021 Autor: Karolína Vrabcová Foto: FB ŠKP 08 Banská Bystrica

Nina Janštová (Foto: FB BK ŠKP 08 Banská Bystrica)

Keď strešná organizácia FIBA rozhodla na začiatku mája o tom, že sa mládežnícke reprezentačné akcie uskutočnia toto leto len na báze dobrovoľnosti, vyzeralo to, že slovenské talenty prídu o cenné skúsenosti. Aj preto sa Slovenská basketbalová asociácia (SBA) rozhodla spustiť pre mladé hráčky projekt Extraligy žien do 23 rokov. Jeho súčasťou v banskobystrickom drese bola aj Nina Janštová, ktorá sa so svojim spoluhráčkami napriek skvelým dvom turnajom musela uspokojiť „len“ so striebrom. Ako si ešte len 17-ročná rodáčka zo Zvolena užila celý projekt? Nielen o tom rozprávala pre basket.sk.

Banskobystrické „pumy“ sú v posledných sezónach stabilnou súčasťou extraligového diania. V klube zo stredného Slovenska sú známi výchovou mladých hráčok. Aj preto nebolo pochýb, že sa prihlásia aj do chystaného projektu Extraligy hráčok do 23 rokov. „Tento projekt vnímam ako jednu z pozitívnych vecí. Bola to príležitosť pre niektoré mladšie hráčky dostať sa späť do zápasov po dlhej hernej pauze. Takisto si v ňom mohli zahrať dievčatá, ktoré vekovo nemôžu hrať juniorské súťaže alebo nemali možnosť zahrať si počas sezóny extraligové stretnutia,“ konštatovala Nina Janštová a načrtla aj to, aké očakávania mala pred štartom tejto akcie. „Mohli sme nabrať nové skúsenosti a zahrať si proti družstvám, s ktorými by sme sa za normálnych okolností nemali šancu merať. Takisto som od toho očakávala aj čo najlepšie výsledky.“

Výšková prevaha pomohla v základných turnajoch

Celý projekt sa uskutočnil v troch víkendoch. Prihlásilo sa doň osem tímov, ktoré dovedna odohrali 38 zápasov. Vzhľadom na pandemické opatrenia sa konali dva základné a jeden finálový turnaj. Od 14. do 16. mája sa hralo v „bubline“ v Košiciach, v domácej Angels aréne. O týždeň sa dianie presunulo do piešťanskej Diplomat arény. Uplynulý víkend sa všetko opäť stretlo na východe Slovenska v Košiciach.

Bystričanky mali výborné dva základné turnaje. Po siedmich odohratých dueloch im svietila v kolónke prehier nula. „Oproti väčšine družstiev sme mali výškovú prevahu, čo bolo veľké plus. Takisto sme celú sezónu poctivo a tvrdo trénovali a mali sme aj možnosť hrať extraligové zápasy. Dá sa povedať, že sme boli v zápasovom tempe oproti ostatným tímom, ktoré začali trénovať dva či tri týždne pred začiatkom projektu,“ zamyslela sa Janštová.

Nina Janštová (Foto: FB BK ŠKP 08 Banská Bystrica)

„Pumy“ počas finálového turnaja síce zdolali najskôr vo štvrťfinále BKM Junior UKF Nitra 73:39 a v sobotu pokorili v semifinále aj BAM Poprad 70:52. V nedeľnom finále však nevyzreli na domáce Young Angels Košice 46:53. Bystričankám nepomohli ani body Nini Janštovej, ktorá bola najproduktívnejšou strelkyňou svojho tímu počas celého priebehu projektu. V priemere odohrala približne 22 minút a pripísala si 12 bodov. V celkovom zúčtovaní jej do štatistík zapísali 120 bodov, čo jej vynieslo spomedzi všetkých hráčok piatu pozíciu. „Áno, teší ma aj toto. Úspechy sú výsledkom tvrdej práce a pracovaní na sebe počas celého roka. Ale určite treba ešte niektoré veci zlepšiť,“ skonštatovala skromne 189 cm vysoká basketbalistka.

S basketbalom počíta aj na vysokej škole

Janštová bola počas sezóny aj súčasťou bystrického extraligového tímu. V čom vidí oproti projektu Extraligy žien do 23 rokov rozdiely? „Extraliga je lepšie v tom, že sa o všetkom nerozhoduje v troch turnajoch. Môžeme nabrať nové skúseností, keď hráme proti skúsenejším hráčkam. V tomto projekte zas mali možnosť viac si zahrať a presadiť sa mladšie basketbalistky. Nevýhodou turnaja oproti extralige bolo to, že poradie v tabuľke sa určovalo na základe jedného zápasu s každým družstvom. Osobne neviem povedať, čo mi vyhovovalo viac, pretože obe súťaže majú svoje plusy a mínusy.

Talentovaná basketbalistka aktuálne študuje na Gymnáziu Ľ. Štúra vo Zvolene. Plánuje však vo vzdelávaní pokračovať. „Basketbalu by som sa chcela venovať aj popri štúdiu na vysokej škole, či už na vyššej úrovni alebo si zahrať len tak pre zábavu.** Ak sa naskytne nejaká dobrá príležitosť ísť niekde hrať, určite by som nad tým popremýšľala,**“ dodala Nina Janštová.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.