Spišiaci si vstúpili do svedomia, v obrane laxnú Iskru zahasili skvelou streľbou

Publikované: 02.05.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: facebook.com/basketsnv.sk

Play off SBL: SNV - Svit (Foto: fb basketball snv)

Zatiaľ čo v základnej časti sa vo vzájomných súbojoch východoslovenských rivalov zo Spišskej Novej Vsi a Svitu zrodila iba jediná stovka, v posledných dvoch semifinálových dueloch padlo trojciferné číslo hneď dvakrát.

Rytieri zareagovali na strelecký koncert Iskry z druhého zápasu rovnakou mincou a do svojho rivala spod Tatier búšili od samého úvodu.

Zverenci Tea Hojča nasúkali už v prvej štvrtine 35 bodov a vypracovali s v nej komfortný šestnásťbodový náskok. Ten potom vytrvalo navyšovalo a hosťom nedali ani náznak šance na prípadnú dramatizáciu.

"Myslím si, že pre divákov išlo o atraktívny zápas,“ pustil sa spokojným hlasom do hodnotenia víťazstva 113:87 s 23 bodmi najlepší strelec sobotňajšieho duelu Michal Baťka.

Dohromady padlo opäť vyše dvesto bodov a vyhrali sme celkom s prehľadom. To, že je to o 26 bodov, je však teraz jedno. V stredu nás čaká ďalší zápas a urobíme všetko pre to, aby sme opäť vyhrali a dopriali si pred finále pár dní oddychu navyše.“

Spišiaci predviedli takmer 63-percentnú úspešnosť streľby a v prípade dvojbodových pokusov boli dokonca úspešní až na 76 percent. Za hlavný rozdiel v porovnaní s predošlou prehrou však označil Baťka zmenu prístupu v obrane.

Hrali sme v nej oveľa zodpovednejšie. Súper strelil v prvom polčase o dvadsať bodov menej ako doma a nebol na takom koni ako doma. Nám sa naopak strelecky darilo a nastrieľali sme 113 bodov. To sa v play-off nestáva často. Kľúčom k úspechu však bola zodpovedná obrana,“ zdôraznil Baťka.

Hosťujúci tréner Róbert Ištvánik s takýmto hodnotením plne súhlasí. Obrana Iskry bola na jeho vkus až príliš laxná.

Zápas sme stratili v prvej štvrtine. Urobili sme tam mnoho chýb v obrane, domáci strelili ľahké trojky a potom im to pálilo tak, že by skórovali aj zo šatne. My sme sa nevedeli dostať ku svojej hre a nerobili sme to, čo sme chceli. Pramenilo to však hlavne z tej vlažnej obrany,“ zamyslel sa tréner Iskry Svit.

Po troch bitkách sú teda k finále bližšie Rytieri. Chuť na rozhodujúci piaty zápas nemajú a po stredajšom štvrtom zápase by sa už chceli začať pripravovať na finále proti Leviciam.

Opäť to bude hlavne o obrane,“ avizuje pred súbojom vo Svite Baťka. „Odohráme už nejaký desiaty vzájomný zápas a už sa nemáme čím prekvapiť. My sme si však po zápase vo Svite niečo povedali, vstúpili sme si do svedomia a vieme, že je to hlavne o nás.“

Svit však nemieni odovzdať finálovú vstupenku len tak bez boja.

Určite si to rozoberieme a vo Svite chceme sériu vyrovnať,“ dušuje sa tréner Ištvánik. „Od prvej sekundy musíme podať diametrálne odlišný výkon. Iste, nie je to ľahké. Chýbajú nám skúsenosti zraneného Avramoviča a v play-off máme na zranenia smolu. Spišiaci sú najväčším favoritom na titul a majú mnoho skúseností. My máme dosť mladých hráčov, ale určite sa nevyhovárame. Chceme sa zmobilizovať a verím, že doma to dáme.“

Štvrtý zápas série je na programe v stredu vo Svite.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.