Napínavé finále bolo o jednej strele. Suja: Padol mi kameň zo srdca

Publikované: 01.05.2021 Autor: basket.sk, TASR Foto: TASR

MBK Ružomberok - majster 2020/21 (Foto: TASR)

Veľkú drámu ponúkol rozhodujúci duel finálovej série Niké extraligy žien. Ružomberok v ňom napokon pretlačil Piešťany, sériu vyhral 3:2 na zápasy a získal tretí majstrovský titul za sebou.

Po trojke domácej Živaljevičovej tri minúty pred koncom bol stav vyrovnaný 65:65. Po sérii nepresností na oboch stranách skórovala Enabosiová, ktorá 58 sekúnd pred koncom poslala Ružu do vedenia (67:65).

Na jej kôš odpovedala 42 sekúnd pred záverom trojkou hosťujúca Martišková, ale to bolo zo strany Čajok všetko. Naopak, domáce si udržali pevné nervy, premenili šesť šestiek zo šiestich pokusov a mohli oslavovať zisk trofeje.

"Pravdu poviem, zatiaľ nemám nejakú emóciu, ešte som to celé nespracoval. Asi som bol až veľmi v zápase, takže som teraz taký neutrálny. Veľmi sa teším, padol mi kameň zo srdca. Vždy, keď sa niečo takéto stane alebo dosiahnete, tak sa vám uľaví. Tešíme sa z toho.

V tomto zápase to bolo o bojovnosti, súper si zaslúži všetok rešpekt a úctu. Dali 11 trojok pri vysokej percentuálnej úspešnosti, hrali slušne. Zlomili sme to disciplinovanosťou, mali sme málo strát, kontrolovali sme v druhom polčase celkom slušne doskok. Víťazstvo sme si vybojovali," vravel po zápase tréner Ružomberka Juraj Suja.

Najlepšou hráčkou Ružomberka i celého zápasu bola Nicole Enabosiová. Americká rodáčka, ktorá na medzinárodnej scéne reprezentuje Nigériu, zaznamenala 21 bodov a 17 doskokov. Kvalitne jej sekundovala 14-bodová kapitánka Ruže Miroslava Praženicová.

Emócie sa nedajú popísať, je to niečo neuveriteľné. Veľmi sa z toho teším. Bolo to napínavé úplne do konca, som veľmi hrdá na baby, že sme to dokázali zvládnuť. Na konci sme dali dôležité trestné hody, čo nás podržalo a potom sme si to dokázali udržať,“ tešila sa Praženicová.

Hráčky a realizačný tím Piešťan mali po zápase hlavu v smútku. Šiestykrát sa predstavili vo finálovej sérii, ale na vytúžený premiérový titul si musia minimálne rok počkať.

"Priebeh bol absolútne vyrovnaný, vidieť to aj na výsledku. Bolo to zo všetkých zápasoch najvyrovnanejšie. Prišli sme sem zo všetkých zápasov najlepšie pripravení, to môžem povedať za nás. Jednoznačne sme si na víťazstvo verili, bojovali sme o neho do konca stretnutia. Mali sme problém s tým, že kľúčové dve podkošové hráčky mali 4 fauly na svojom konte, čo sme ešte dokázali nejako zaplátať, ale na konci to súper dokázal využiť.

V koncovke to bolo o jednej lopte, ak by sme my dali kôš a oni nedali, tak by oni museli brať oddychové časy a faulovať. Rozhodlo sa to na jednej maličkosti. Som sklamaný, verili sme si, chceli sme vyhrať," vravel tréner Piešťan Tomáš Kačmarik.

Zatiaľ čo predchádzajúce finálové série prehrali na nulu, tento rok dosiahli dve výhry a súpera trápili do poslednej minúty.

"hcela by som pogratulovať Ružomberku, pretože si myslím, že tento zápas zvládli lepšie. Rozhodovali detaily, nebolo to vôbec o basketbalovej kráse, ale o tom, kto do toho dal viac energie. Mikrosúboje vyhral Ružomberok. Za našim striebrom je veľmi veľa, Piešťany ešte nikdy nevyhrali dva zápasy vo finále. Boli sme veľmi blízko, mne osobne je to veľmi ľúto.

Ďakujem všetkým mojim spoluhráčkam a klubu. Myslím si, že sme odviedli dobrú prácu, žiaľ, nestačilo to a Ružomberok zaslúžene vyhral," uviedla po zápase krídelníčka Čajok Terézia Páleníková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 05.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%