Spišiaci zhltli Svit, už za polčas dominovali neuveriteľnou 70% streľbou a majú mečbal

Publikované: 01.05.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Teo Hojč (Foto: facebook/BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - Spišskí Rytieri)

Keby si nezainteresovaný fanúšik pozrel výsledky druhého a tretieho semifinále medzi Spišskou Novou Vsou a Svitom, tak len ťažko uverí. Už sme písali, že Rytieri prehrali druhý duel hanebne, keď po troch štvrtinách prehrávali na palubovke súpera 63:93 a nemali šancu uspieť. Teraz však veríme, že dnešným textom konečne potešíme aj ľudí zo Spišskej Novej Vsi. Ich tím si pochvalu plne zaslúži ako odpovedal na hrozný výkon zo stredy.

Tentokrát mocne prefackal tím Svitu a má zaslúžený mečbal na postup do finále. Spišiaci nenechali nič na náhodu a prípadnú drámu. Od úvodných minút diktovali tempo, prechádzali ľahko do koša, premieňali trojky a zvyšovali svoj náskok. Ten bol šestnásťbodový už po prvej štvrtine, ktorú ovládli pomerom 35:19.

Rytieri potrebovali ukázať, že po druhom zápase nikam neodišli, práve naopak. V treťom súboji vyhrali všetky štvrtiny a už cez polčas mali parádne štatistiky. Málokedy sa čo i len v základnej časti vidí, aby mal tím 70% úspešnosť streľby! Spišiaci premenili do polčasu 24 z 34 pokusov. Delano Spencer si robil čo chcel, vnikal, strieľa, mal za dvadsať minút 21 bodov s trojkami 5/6, Stevanovič mal 15 bodov so streľbou 5/7 a Baťka 12 bodov s 5/6. To boli všetko len polčasové štatistiky. Všetci traja si napokon s chuťou zastrieľali, dostali sa nad dvadsaťbodové hranice a ešte ušetrili sily. Celkovo mala Spišská päť dvojciferných strelcov. Mário Ihring koketoval s triple-doublom, keď mal 15 bodov, 8 doskokov, 7 asistencií.

Aj z hľadiska psychiky ukázali zverenci Tea Hojča, že sú späť. Po troch štvrtinách dali 91 bodov, dostali 67 a celkovo vyhrali mohutne 113:87.

Pristavme sa však pri inej veci, neexistujúcej defenzíve Svitu. Stanislav Baldovský v našom rozhovore po druhom zápase zdôrazňoval, ako so spoluhráčmi skvele bránili tri štvrtiny. Teraz ich defenzíva neexistovala. Môžu hovoriť, že boli unavení, keď im chýbajú dvaja dôležití hráči, ale aj tak sa čakalo oveľa viac. Hráči Iskry vyzerali miestami ako keď hráte pick up na ulici a prišli ste si len zastrieľať a aj to vám zo začiatku až toľko nepadá. 87 bodov je napokon pekných, nakoniec premenili aj 46% svojich pokusov, ale nie je im to nič platné. Ich defenzíva bola katastrofálna.

50 bodov dostali za 16 minút, 90 za 29 a 100 za 35 minút. Rytieri napokon strieľali so 62% úspešnosťou, keď premenili päťdesiat percent svojich pokusov za tri body. Dali ich sedemnásť z 34 pokusov. Svit trafil len 5 trojok z 24 pokusov.

Pýta sa veta o tom, že Rytieri získali jasne na svoju stranu momentum a pod Tatry si pôjdu po finále, ale treba ostať ostražití. Svit je tímom, ktorý dokáže meniť tvár zo dňa na deň.

Každopádne dnešným výkonom sa Hojčov tím znova vrátil na diaľnicu smerujúcu do historického finále.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.