Svit nevyhral v hlavnom meste 9 rokov. Je na čase to zlomiť v odvete, znie spod Tatier

Publikované: 04.04.2021 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Daniel Faix

Svit boj o tretie miesto po základnej časti Niké SBL nezabalil. V domácom zápase s Interom Bratislava zvíťazil o šestnásť bodov a práve tohto konkurenta túži v tabuľke preskočiť. V ďalšom zápase sa proti sebe postavia znovu a pravdepodobne bude rozhodujúci z rámci postavenia do vyraďovačky.

Tím trénera Róberta Ištvánika inkasoval druhý najmenší počet bodov v sezóne. Lepšiu obranu mal koncom februára, keď dostal od Spišiakov len 65 bodov. Kým po prvom polčase strácal Inter tri body, po prestávke si Podtatranci vybudovali dvojciferný náskok a duel odkontrolovali.

V druhom polčase sa ukázalo, že máme oveľa širšiu lavičku ako súper, čo bolo zlomové. V závere zápasu sme mali viac energie. V rotácii sa vystriedalo deväť hráčov, tým pádom sme mohli udržiavať vysoké tempo,“ vyjadril sa Šimon Turza, ktorý pomohol Svitu šiestimi bodmi.

V stredu odohral Svit vyčerpávajúci zápas na palubovke Prievidze, v ňom prehral po predĺžení 104:118. Podľa dvadsaťročného rozohrávača či krídelníka prispelo k osemnástemu víťazstvu tímu to, že Inter mal okrem vychýlenej mušky 24 strát.

Určite sme nečakali, že Inter bude mať viac ako dvadsať stratených lôpt. Vypovedá to o našej agresívnej obrane. Každá strata súpera ale nebola zadarmo, oplatila sa o lopty zabojovať. Aj napriek tomu, že nás to stálo veľa energie v obrane,“ uviedol.

Na palubovku Svitu prišiel Inter motivovaný výhrami nad Lučencom a Handlovou. Skúsený líder družstva Richard Körner si myslí, že v druhom polčase žlto-čierni predviedli zlú obranu a situácie v útoku nevyriešili optimálne.

Dlho sme držali loptu, nehrali sme agresívne, nachádzali sme sa v zlých situáciách. V posledných zápasoch hráme pomaly. Najmä ak sú možnosti na protiútoky, čo súvisí s málo agresívnou obranou. Na každý bod sa natrápime,“ povedal kriticky Richard Körner, ktorý predošlý zápas s Handlovou nedohral pre bolestivý úder do kolena.

SBL: Svit - Inter (Foto: Daniel Faix)

Parsons len s 2 bodmi

Hostia eliminovali Američana De'Seana Parsonsa. Najlepší strelec súťaže odohral 22 minút a dokázal dať len dva body, čo bol jeho najhorší výkon v sezóne. Dovtedy sa zakaždým dostal cez dvojcifernú métu a jeho minimom bolo 13 bodov.

„Zámerom bolo vyhrať a strážiť im ich ofenzívu, ktorú majú najlepšiu v lige. Podarilo sa nám udržať Parsonsa. Zvyšok ich tímu si robil viac menej čo len chcel,“ vyhlásil podkošový hráč, ktorý odohral takmer 25 minút.

Svit má za sebou posledný domáci zápas v základnej časti. Potreboval sa v ňom zmobilizovať v defenzíve, lebo v posledných dvoch vystúpeniach dostal viac ako 100 bodov.

Turza

V predošlých zápasoch sme hrali viac ako jednotlivci, pričom basketbal je tímový šport. Tréner nás na toto upozorňoval a tímová hra sa proti Interu zlepšila, čo bolo vidieť v celom zápase. Určite nepatríme k najskúsenejším tímom, máme ale veľa energie a sme behavý tím,“ zamyslel sa Šimon Turza.

Podtatranci si dávali väčší pozor na argentínskeho rozohrávača Lautara Lopeza, ktorý bol s 22 bodmi najlepším strelcom Interu. Dokázali mu pobyt na ihrisku poriadne znepríjemniť, aj preto vyprodukoval 7 strát.

Lopez je hráč, ktorý tvorí 60% hry Interu. Musí byť pod neustálym tlakom, tak ako v tomto zápase, čo vypovedá o jeho stratách,“ doplnil.

Kým v šatni bratislavského družstva nebola po prehre ideálna nálada, v predošlých dňoch sa riešili aj príjemné témy. Oleg Meleščenko sa stal zároveň hlavným trénerom mužskej reprezentácie, keď vystriedal Žana Tabaka. Prezident klubu Stanislav Kropilák bude v júni uvedený do siene slávy FIBA.

Tréner Meleščenko je veľký profesionál a má obrovské skúsenosti. Jeho výhodou je, že pozná každého hráča v národnom tíme do detailov a vie vymyslieť dobrú stratégiu. Čo sa týka pána Kropiláka, je to obrovská pocta a zadosťučinenie za jeho fantastickú kariéru. Správa určite v kabíne rezonovala o debatovali sme o nej,“ priblížil Richard Körner.

Svit a Inter sa medzi sebou pobijú o konečné tretie miesto po základnej časti. Iskra odohrá okrem ich vzájomného zápasu aj duel s Levicami. Bratislavčanov čaká o stretnutie viacej. Zajtra nastúpi proti Leviciam, v stredu proti Svitu a v sobotu Prievidza. V priebehu týždňa odohrá Inter až štyri zápasy.

Ak nechce v tabuľke klesnúť, musí sa zlepšiť v hre jeden na jedného. Práve tento faktor označil tréner Meleščenko po poslednom zápase za neúspešný.

Každý hráč v našom tíme má cit pre hru a nie je vypojený z diania. Musíme si viac dôverovať. Ak hráme rýchlejšie, agresívnejšie a máme pohyb bez lopty, sme nebezpeční. Naopak, ak sme v útoku statickí a čakáme, kým niekto pretlačí loptu do koša v činnosti 1 na 1, je to katastrofa, čo povedal aj tréner. Pokúsime sa vyhrať všetky zápasy a zabojovať o potenciálne druhé miesto,“ vysvetlil Körner.

V Bratislave sme nevyhrali viac ako deväť rokov, takže je čas, aby sme to zlomili. Na tretie miesto si stále veríme, len sme si situáciu skomplikovali prehrou v Prievidzi. Ďalší zápas proti Interi bude náročný, bude sa rozhodovať hlavne v obrane,“ uzavrel Turza.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.