Euroliga sa ešte viac uzatvorí, miestenku si budú môcť vybojovať už iba dva kluby

Publikované: 09.03.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Alba Berlín (Foto: euroleague.net)

Vedenie európskeho pohára číslo jeden v minulosti viackrát deklarovalo, že jeho ambíciou je vytvoriť ligu po vzore NBA. Nie úplne zatvorenú, no dá sa povedať, že takmer zatvorenú. V tejto chvíli vieme s istotou povedať, že Euroliga sa v budúcej sezóne ešte viac uzatvorí.

V Eurolige hrá v aktuálnom ročníku 18 klubov, pričom až 11 z nich má dlhodobú liceniu. Konkrétne ide o kluby FC Barcelona, Baskonia, Real Madrid, Olympiakos, Panathinaikos, Maccabi Tel Aviv, Anadolu Efes, Fenerbahce, Olimpia Miláno, Žalgiris Kaunas a CSKA Moskva.

Od sezóny 2021/22 sa euroligové jadro rozrastie na 13 klubov. Dlhodobé licencie dostanú Bayern Mníchov a ASVEL Basket, teda tímy, ktorým Euroliga v lete 2019 udelila divokú kartu na dve sezóny. Rovnakú divokú kartu na dve sezóny teraz dostane Alba Berlín.

Berlínčania tak v tejto chvíli vedia, že bez ohľadu na ďalšie výsledky sa v Eurolige predstavia aj v sezónach 2021/22 a 2022/23. „Toto je vynikajúca správa, najmä v týchto zvláštnych časoch. Na druhej strane je to potvrdenie našej kontinuálnej práce. Divoká karta na dve sezóny v najkvalitnejšej európskej súťaži je z hľadiska vývoja klubu míľnik. Máme obrovskú radosť z toho, že aj počas nasledujúcich sezón si budeme môcť merať sily s najlepšími mužstvami Európy,“ vyhlásil Marco Baldi, člen berlínskeho vedenia.

S Albou Berlín tak máme obsadených už 14 z 18 miest. Komu budú patriť tie zvyšné štyri? V Eurolige bude mať naďalej svoje miesto víťaz Eurocupu, avšak novinkou je, že okrem šampióna sa do elitnej súťaže dostane aj zdolaný finalista európskeho pohára číslo dva. Posledné dve miestenky budú jednoročné divoké karty.

To znamená, že len o dvoch miestenkách nebude rozhodovať samotná Euroliga, ale budú sa dať vybojovať v Eurocupe. Ak sa pozrieme na aktuálny menoslov euroligových účastníkov, tak v budúcej sezóne nemajú svoje miesto isté Chimki Moskva, Zenit Petrohrad, Valencia a Crvena zvezda.

Samozrejme, pokojne sa môže stať, že držiteľmi jednoročných divokých kariet sa stanú dva zo spomínaných štyroch klubov. Najväčšiu šancu má v tejto chvíli celkom určite Zenit Petrohrad, ktorý má nakročené k tomu, aby sa predstavil v play-off.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.