Valencia sa vrátila do hry, po CSKA Moskva a Reale Madrid zdolala aj Zenit

Publikované: 26.02.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Nikola Kalinič (Foto: euroleague.net)

Valencii sme sa na našom webe venovali v polovici decembra, keď toto španielske mužstvo dokázalo zvíťaziť na palubovke Olympiakosu 96:85. Zverenci trénera Jaumeho Ponsarnaua predviedli skvelý výkon a v aréne, v ktorej sa body strieľajú veľmi ťažko, neboli ďaleko k stovke.

Po tomto stretnutí mala Valencia bilanciu 9–5 a v tabuľke sa blížila prvej štvorke. V tej chvíli však netušil, že to bude na dlhší čas posledné víťazstvo na palubovke súpera. Valencia totiž prehrala nasledujúcich šesť vonkajších duelov. Nestačila na Crvenu zvezdu, Baskoniu, Barcelonu, Miláno, ASVEL a Panathinaikos.

Po prehre s Panathinaikosom (72:91) sa Valencia dostala na bilanciu 11–12 a začínalo to s ňou vyzerať zle. Potom však prišiel február a karta sa obrátila. V tomto mesiaci odohrala Valencia tri zápasy proti ťažkým súperom a vo všetkých troch zvíťazila. Triumf 105:103 po predĺžení nad CSKA Moskva bude možno míľnik sezóny.

Valencia bojovala zo všetkých síl a napokon Moskovčanov zdolala v dramatickom stretnutí. Na strane hostí žiaril Mike James, ktorý v zápase nastrieľal 37 bodov, no z víťazstva sa napokon radovala Valencia. V nasledujúcom euroligovom meraní síl zdolala Real Madrid (89:78) a vo štvrtok predviedla dominantný výkon v Petrohrade, kde vyhrala 91:62.

Výborný výkon predviedli Mike Tobey, Nikola Kalinič a Bojan Dubljevič, ktorí zaznamenali Index rating 20+. Na palubovke kraľovali najmä v druhom polčase, v ktorom Valencia vyhrala 47:21. „Podarilo sa nám to preto, lebo sme hrali ako tím. Správne sme si posúvali loptu a premieňali sme otvorené strely,“ povedal Mike Tobey.

Zatiaľ čo Tobey a Kalinič nastrieľali po 12 bodov, Dubljevič sa s 19 bodmi stal najlepším strelcom zápasu. Najvyšší Index rating ale nazbieral Nikola Kalinič (25), ktorý k svojim bodom pridal aj 10 asistencií, 3 doskoky a 2 získané lopty. „Toto je jeden z najlepších výkonov, ktoré sme v tejto sezóne predviedli,“ uviedol Srb.

„Hrali sme solídne celých 40 minút. Dobre sme vedeli, že Zenit je ťažký súper, ktorý hrá fyzický basketbal. V tejto sezóne hrá ozaj úžasne, ale my sme našli recept na ich hru a dosiahli sme cenný výsledok. V poslednej štvrtine to vyzeralo už tak, že sa vzdali, keďže pred pár dňami hrali odložený zápas. Aj napriek tomu však na ihrisku bola cítiť ich kvalita. My sme sa vrátili do hry a budeme bojovať o postup do play-off,“ vyhlásil Nikola Kalinič.

Valencia podala na ofenzívnej polovici vynikajúci výkon. Svedčia o tom čísla na všetkých troch úrovniach: za dva body (63,9%), za tri body (45%) a trestné hody (100%). Španielsky klub mal k dispozícii 18 trestných hodov a všetky premenil. Za zmienku stojí fakt, že do streleckej listiny sa zapísali všetci desiati hráči Valencie, ktorí zasiahli do hry.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.