Striedačka Petra Tordu: Tabak vrátil reprezentáciu status, že to nie je len „výlet“

Publikované: 21.02.2021 Autor: Peter Torda Foto: FIBA BASKETBALL

Šimon Krajčovič (Foto: FIBA BASKETBALL)

Na úvod veľká gratulácia všetkým, ktorí sa pričinili o postup. Málokto z nás si vie predstaviť, čo to všetko obnáša pripraviť hráčov, družstvo z pozície trénerského štábu na takýto dôležitý zápas. Rovnako málokto vie, čo prechádza hlavami hráčov pred podobným duelom. Vedia to iba tí, ktorí si to vyskúšali, nie je to jednoduché. Víťazstvo je pre náš mužský basketbal veľmi dôležité. Cesta, ktorú tu začal dláždiť Ivan Rudež a v jeho stopách pokračoval Žan Tabak, nebola od začiatku jednoduchá. Veľmi dôležité bolo vrátiť družstvu status, že reprezentácia je niečo viac ako len „výlet“ vybraných hráčov na odohranie pár zápasov.

Od začiatku sme sa všetci, ktorí sa hýbeme v basketbale, stretávali s názormi (hlavne po prehrách reprezentácie) načo nám je cudzinec tréner, hráči sú slabí a podobne. Treba hneď na začiatok povedať, že mnoho z nás je fanúšikov neúspechu a každý ihneď vie, čo a ako robiť, aby to bolo lepšie. Nespochybňujem právo kritizovať, ale nie o tom, čomu nerozumieme. Len tých 12 hráčov a traja tréneri vedia, s akým zámerom idú do zápasu, ako sa jednotlivé herné situácie budú riešiť v danom čase a prečo. Vždy tu bude niekto, kto bude mať na vec iný názor a ako sa to dalo robiť lepšie, kto mal a kto nemal hrať a hlavne ako dlho. Bohužiaľ pre všetkých, ktorí o tom píšu a mnohokrát kritizujú, právo o tomto všetkom rozhodovať mal Žan Tabak. Konečný výsledok hovorí, že urobil dobre.

Späť k rozhodujúcemu zápasu. Pozrel som si aj predchádzajúci duel Luxemburska s Islandom a priznám sa, že tajne som dúfal vo výhru Luxemburska, ktorá mohla demotivovať domácich v zmysle straty možnosti postupu do ďalšej fázy. Island si to strelou v poslednej sekunde postrážil a domáci vstúpili do zápasu s nami veľmi odhodlaní urobiť pre víťazstvo všetko. Prvé tri minúty to bolo vzájomné oťukávanie sa a stav 5:4 pre domácich. Následne Kosovčania bodovo odskočili na dvojciferný rozdiel. Miestami hrali až za hranicou pravidiel. Vsadili zrejme na to, že sa zľakneme a podľahneme tlaku. Problémy sme v tejto časti hry mali so silným podkošovým hráčom Zenelajom, ktorého nedokázali ubrániť Pavelka a ani Juríček. Možno aj vplyvom tlaku súpera a našej prílišnej snahy sme v tejto časti volili zlé riešenia a mnoho akcií sme sa snažili zakončiť spoza trojbodového oblúka, akoby práve tento spôsob hry mal byť ten, ktorý nás zachráni.

V obrane sme mali problémy ubrániť hráčov v situáciách 1 na 1 a spolu s chýbajúcou energiou a zvesenými hlavami, sme dovolili domácim bodovo odskočiť. V 16. minúte sme prehrávali o 13 bodov, málokto vtedy veril v obrat. V tejto časti hry tréner Tabak konečne začal používať Körnera ako hráča na pozícii štyri a nie ako krídlo, kde mu to vôbec nesedí. Brodziansky hral na pozícii päť. Naša hra sa zrýchlila a zefektívnila, nakoľko s Juríčkom a Pavelkom sme boli vysokí, ale zároveň aj pomalší. Smallball spolu s agresivitou domácich a množstvo faulov nám umožnilo skórovať jednoduché koše z trestných hodov a pomaly sa vracať do zápasu, čoho výsledkom bol iba dvojbodový náskok domácich po polčase a šanca na splnenie cieľa.

Zostal som mierne zaskočený základnou päťkou v tretej časti hry, keď sme sa opäť mali vrátiť k hre s jedným vysokým hráčom a ignorovať to, čo platilo na domácich v druhej časti druhej štvrtiny. Našťastie Tomáš Pavelka odohral túto časť dobre a stále sa nám darilo byť v hre o dobrý výsledok. Zranenie Mária Ihringa a následné odstúpenie z hry v 26. minúte prinútilo trénera zúžiť rotáciu hráčov na minimum, zároveň sme sa vrátili k variantu Korner na štvorke, Brodziansky na päťke. Máriove miesto zaujal Robo Rožánek, ktorý sa nestratil. Splnil úlohu, ktorú dostal od trénera. Aj keď niektoré súboje s Devinom Mylesom prehral, bol platným hráčom, škoda, že okrem jednej asistencie v útoku nezobral dve otvorené strely, na ktoré mal priestor. Veľmi dobrý zápas odohrali Šimon Krajčovič, ktorý aj napriek tomu, že v prvom polčase nepremieňal otvorené strely, zobral napriek únave zodpovednosť na seba v dôležitých fázach druhého polčasu a premenil ťažké strely. Pochvaľu si tiež zaslúži Rišo Korner, ktorý dokázal doskočiť minimálne dve kľúčové lopty v útoku, z ktorých sme následne dokázali skórovať. V obrane sme mohli aj vďaka nemu preberať viac-menej všetkých hráčov súpera.

O výkone Vlada Brodzianskeho je asi zbytočné rozprávať, čísla hovoria za všetko. Som nesmierne rád, že na seba zobral zodpovednosť za výkon tímu. Bolo vidieť ako tréner domácich „penil“, keď Vlado skóroval z pozícii, o ktorých vieme, že pravidelne využíva na skórovanie. Napriek zdvojovaniu dokázal zakončiť, vypýtať si faul, alebo vytvoriť pozíciu pre spoluhráča.

Držím reprezentácii palce v nasledujúcom žrebovaním kvalifikácia a veľa podobných výsledkov a radosti pre nás fanúšikov.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.