Striedačka Petra Tordu: Keby som pracoval vo fungujúcom systéme, mohli byť Ihring s Krajčovičom ešte ďalej

Publikované: 15.02.2021 Autor: Peter Torda

Ihring, Krajčovič, Slovensko (Foto: fiba.basketbal)

Priznám sa, že všetkých, ktorí roky pracujeme v našom klube v Považskej Bystrici, nesmierne potešili výsledky ankety SBA o najlepšieho basketbalistu za rok 2020. Bolo zadosťučinením vidieť tak vysoko dvoch hráčov, ktorí prešli naším systémom a ktorí aj napriek tomu, že už dávno od nás odišli, sa stále stavajú pozitívne ku klubu. Keď to veľmi preženiem, tak naše nebasketbalové mesto má kompletnú zbierku umiestnení v histórii tejto ankety.

Ako prvý na najvyššom stupni stál a získal titul najlepší basketbalista Slovenska v roku 2003 Štefan Svitek, v súčasnosti u nás tréner mládežníkov, ktorého na pomyselnom stupni víťazov tento rok doplnili Mário Ihring so Šimonom Krajčovičom. Ich výsledok je odmenou za tvrdú prácu, prístup k basketbalu či už na klubovej alebo reprezentačnej scéne. Samozrejme, vždy sa nájde množstvo basketbalových „odborníkov“, ktorí môžu oponovať, že máme lepších basketbalistov ako sú títo dvaja a na ich miestach by mohli byť iní hráči. Treba však zobrať na vedomie, že je to rozhodnutie všetkých, ktorí hlasovali a mali odvahu vyjadriť svoj názor.

V súvislosti s anketou a ich umiestnením ma napadla iná vec. Dlhodobo sledujem všetkých našich hráčov, ktorí pôsobili v klube, ich výsledky, basketbalový pokrok. Rovnako sledujem aj hráčov iných klubov, ktorí patria do tejto vekovej kategórie a ktorí ako súperi stáli v zápasoch proti nám, poprípade sa spolu stretávali v jednotlivých reprezentačných družstvách Slovenska.

Myšlienkou, ktorá mi posledné roky vŕta v hlave pri pohľade na športovú kariéru hráčov, je či táto generácia hráčov mohla byť ešte lepšia, edukovanejšia, odolnejšia, keby sme mali jasne daný systém práce ako s hráčmi pracovať od najmenších kategórií. Systém, ktorý by jasne identifikoval slovenský basketbal a podľa ktorého by kluboví tréneri mohli pracovať, pripravovať zverencov pre reprezentácie, rozvíjať ich podľa vopred pripravených postupov reflektujúcich fyziologický vývoj hráča. Viem, že basketbal ako aj ostatné športy sa v posledných rokoch zmenili, hra sa zrýchlila, do systému vstúpili špecializovaná fyzická príprava ako aj psychologická zložka. Vo veľkej miere je to v našich podmienkach tak, že každý z nás trénerov pracuje na vlastnú päsť, bez spoločných zásad, bez sledovania či už krátkodobých, alebo dlhodobých cieľov.

Pri spätnom pohľade na to, ako som v tomto období pracoval, na čo som sa zameriaval vo veľkej miere, kopírovalo to, čo som ako hráč zažil pod trénermi, ktorí ma viedli. Vo veľkej miere som používal tréningy a cvičenia, ktoré som si pravidelne od strednej školy značil, bez toho, aby som si pripravil dlhodobý tréningový mikro/makrocyklus, bez zmyslu rozvoja hráča. Samozrejme, že nie úplne bez zmyslu, nejakú skúsenosť som mal, ale vo veľa veciach som išiel spôsobom pokus – omyl. Je pravda, že aj vtedy bolo množstvo trénerských kliník, kde vystupovalo mnoho výborných lektorov, od ktorých sme si my tréneri brali množstvo cvičení a ihneď ich zapájali do tréningových procesov (píšem to čo som robil ja). Problémom vtedy a rovnako aj dnes bolo, že tu nebol nik, kto by tieto poznatky zhrnul do jednotnej metodiky a podľa ktorej by sme mohli všetci pracovať. Boli tu pokusy o zavedenie niečoho, čo malo k tomu smerovať v čase, keď bol prezidentom Rudolf Petrovský. Bohužiaľ aj táto forma podpory trénerov skončila a systém sa rozpadol.

Sám teraz viem, že keby som v období, keď som pracoval s týmito hráčmi, mal informácie, ktoré som získaval rokmi, chalani mohli byť ešte úspešnejší, mohli hrať v lepších ligách a hlavne možno by sme mali väčšiu radosť z výsledkov reprezentácie. To všetko je len jedno veľké možno.

Pamätám si, keď som nevedel ako ďalej a neustále sa mi opakovali rovnaké problémy v tréningovom procese, volal som skúsenejším trénerom a pýtal sa na ich rady, či riešenia daných situácií. Či už to bol Mexo Urban, nebohý Braňo Bažány, môj bývalý tréner Tibor Vasiľko. Pamätám si na rozhovory so Stevanom Totom počas obdobia, keď som bol trénerom reprezentácie do 16 rokov a ktorý mi mnohými postrehmi pomohol, ozrejmil množstvo vecí, ktoré mi do budúcnosti pomohli a ktoré doteraz využívam.

V poslednej dobe tu boli pokusy o zavedenie systému práce. Pod vedením Ivana Rudeža vytvorili skupinu chlapčenských trénerov, ktorí participovali na vytvorení metodiky, ktorú vo finálnej fáze podporili skúsenosti Ľuba Tománka, Františka Róna a ktorú napísal Ivan Rudež. Aj tento systém metodickej a finančnej podpory trénerov postupne skončil a opäť sme v stave, že každý z trénerov pracuje na vlastnú päsť. V tejto ťažkej dobe je tu snaha zo strany Richarda Kamenského o online vzdelávanie, chýba mi však nadväznosť smerom k metodike, ktorá je síce vypracovaná, ale nie som si istý, či sa dodržiava a či jej aj všetci tréneri rozumejú.

Možno je naozaj teraz správny čas, aby sme aj takýmto spôsobom, kde trénerom ponúkneme niečo viac ako len obyčajné tréningy, prilákali deti späť k basketbalu, o ktorý momentálne mnohí nejavia záujem, po tom čo sa všetci opäť stretneme v telocvični. Dúfam, že to bude už čoskoro.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%