Bálintová: Každá z nás šla na dno síl. Páleníková: Chceme urobiť výsledok aj na Európe

Publikované: 06.02.2021 Autor: Basket.sk

Slovenské basketbalistky, postup na ME (Foto: TASR)

Slovenské basketbalistky zvládli dvojročný cyklus kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy. Síce dvakrát prehrali s Maďarkami, ale dve výhry nad Holandskom im zabezpečili prvé miesto v skupine, čo znamená miestenku na šampionát v Španielsku a Francúzsku.

Tréner Juraj Suja hodnotil spoločne so svojimi zverenkami výkon v rozhodujúcom dueli pre RTVS. „Veľmi sa tešíme. Splnili sme, čo sme si predsavzali pred dvoma rokmi. Priebeh v skupine ukázal, že to bude veľmi vyrovnané. Nesmierne sa tešíme, že ideme po štyroch rokoch na majstrovstvá Európy,“ hovoril kouč nášho tímu, ktorý opísal dramatický záver stretnutia.

„Bol to veľký boj. Výborne sme bránili, súperky držal v hre útočný doskok. Dievčatá si zaslúžia klobúk dole za nasadenie v defenzíve. Som šťastný, že s nami odrobili aj štvortýždňové letné prípravy. Prišli v ťažkých časoch a odviedli dobrú prácu. Posunuli sme si. Neskutočne teším, že to je o kolektíve. Veľmi som si želal, aby sme mohli pracovať s týmito dievčatami ďalej,“ hovoril šťastne Suja.

„Vyplatila sa dvojročná práca. Dokázali sme to bojovnosťou zvrátiť. Snažili sme sa nemyslieť, že musíme vyhrať o desať. Tlak tam bol, ale možno nám to len pomohlo. Celý zápas bol o dobrej obrane. V defenzívne sme nechali dušu, krv, skrátka všetko. V posledných dvoch dueloch sme ukázali, že sme tím a nie individuality,“ doplnila pivotka Sabina Oroszová, ktorá predviedla v dueli aj dva kľúčové bloky a mala šesť bodov a sedem doskokov.

Slovenské basketbalistky, postup na ME (Foto: TASR)

Takmer k slzám sa neubránila Barbora Bálintová, ktorej sa strelecky nedarilo, ale spoločne s Teréziou Páleníkovou, Angelikou Slamovou a Miroslavou Praženicovou dokázali vytvárať výborný tlak v obrane na Holanďanky. „Len som sa modlila, aby sme to zvládli. Bolo to tesné. Som hrdá na náš tím, že sme vyhrali o jedenásť bodov a postúpili na majstrovstvá Európy. Znamená to pre nás veľa. Odzrkadlila sa naša robota. Malo to zmysel. Verím, že znova vrátime slovenský basketbal na európsku scénu. Každá jedna z nás šla na dno síl,“ vravela kapitánka, ktorá premenila kľúčové trestné hody. Mala šesť bodov, päť asistencií a štyri doskoky. „Slovensko si to zaslúži, v Európe nie je nič väčšie ako zahrať si na šampionáte,“ dodala.

Tri Slovensky sa dostali do dvojciferných čísiel. K jedenásťbodovým Praženicovej a Slamovej sa pridala desaťbodová Páleníková, ktorá v závere dala trestný hod na jedenásťbodový konečný rozdiel. „Nechali sme si to na poslednú chvíľu, ani neviem opísať emócie. V závere sme si museli dať pozor, aby sme nefaulovali,“ vravela krídelníčka, ktorá pridala pre RTVS svoj pohľad na dvojročný cyklus. „Odviedli sme veľký kus práce. Stálo to za to. Snažili sme sa nepripúšťať si tlak, nakoniec to vyšlo. Mali sme dobrý tajming. Myslím si, že máme dobre individuality, ktoré vieme zapojiť do tímu. Chceme urobiť výsledok aj na Európe,“ zdôraznila Terézia Páleníková.

 
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%