Namiesto reprezentácie stavia dom. Mám svoju hrdosť, hovorí Hruščáková

Publikované: 02.02.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Žofia Hruščáková (Foto: Jäzva)

Basketbalová reprezentácia sa pripravuje v piešťanskej bubline na kľúčové kvalifikačné duely proti Maďarsku a Holandsku bez dvojnásobnej najlepšej hráčky Slovenska Žofie Hruščákovej.

Dvere do reprezentácie nezatvára

„Žofia Hruščáková sa nevyjadrila k pozvánke do národného družstva. Do širšieho kádra bolo oslovených 24 dievčat. 23 nomináciu prijalo, jedna ani nedopovedala,“ vyslovil sa 19. januára k situácii reprezentačný tréner Juraj Suja.

„Nebola som vybraná do užšieho výberu,“ reaguje samotná hráčka. „Prišla mi pozvánka do širšieho výberu, ale na tú neodpovedám už niekoľko rokov. Priznám sa, že elektronickú poštu veľmi nečítam.“

Neprečítaný e-mail však nebol jediným problémom. „Nechcem sa k tomu veľmi vyjadrovať, ale dopočula som sa o niektorých veciach, ktoré boli povedané na moju rodinu a osobne sa ma dotkli. Povedali ich tréneri a je to tak, ako je. Ja som spokojná a som rada, že som mohla prísť aspoň na pár dní domov za svojou rodinou. Dievčatám každopádne držím palce. Dúfam, že vyhrajú obe stretnutia a postúpia na európsky šampionát.“

Podľa prezidenta SBA Miloša Drgoňa asociácia hráčku trestať nemieni a ani ona sama nevylučuje, že sa raz do dresu s dvojkrížom vráti.

„Ja pred reprezentáciou dvere nezatváram,“ zdôrazňuje hráčka. „Mrzí ma však tá komunikácia. Ako boli a neboli odkomunikované niektoré veci. Určite to mohlo byť v tomto smere lepšie aj mojej strany. To priznávam. Dozvedela som sa však nejaké veci, ktoré sa ma dotkli ako človeka a nemám chuť ísť reprezentovať niekoho, kto o mne hovorí nepekné veci za mojim chrbtom. Mám svoju hrdosť.“

Žofia a Patrik Hruščákovci (Foto: Jäzva)

Voľný čas trávi na stavbe

Asociačný termín každopádne využila na návrat domov a spoločne s bratom Patrikom (hádzanársky reprezentant) zarezávajú pod velením otca na stavbe v Nižnej Kamenici.

„Vždy keď prídem domov, tak mám k robote blízko. S bratom sme rozbehli tento projekt a postavili sme už dva domy. Ďalšie dva sú v pláne a keď práve nemám čo robiť, tak vždy pridám ruku k dielu. S bratom sa pri práci stále veľa nasmejeme a je to pre mňa relax,“ vysvetľuje netradičné trávenie krátkej dovolenky na Slovensku hráčka tureckého Galatasaray Istanbul.

V obci vzdialenej približne dvadsať kilometrov od Košíc už vybudovali Hruščákovci niekoľko rodinných domov. Svoj vlastný však ešte Žofia stále nemá.

„Bratovi som už dom postavila, naši ho majú tiež a ostávam tak ja. Zatiaľ však pôsobím stále v inej krajine a tieto veci teda prídu na rad až po tom, čo sa trochu usadím,“ usmieva sa košická odchovankyňa. Prácu na stavbe vníma ako inú formu tréningu. „Náš otec stále tvrdí, že aj lopata a rýľ sú skvelými tréningovými nástrojmi. On má najviac skúseností a je teda našim majstrom. Hlava rodiny velí a my vykonávame jeho príkazy. Ja som skôr na tú manuálnu prácu a brat má dar reči, čiže on rieši také manažérske veci a všetko obkecáva a vybavuje.“

Z tureckej metropoly priniesla najbližším „chuť do práce, ale aj turecké špeciality ako baklava. Veľmi im to však nechutí a je to vraj príliš sladké. Aspoň však budú mať dostatok energie na stavbe.“

Príchod amerických posíl posúva ciele nahor

Krátky pobyt doma sa však pomaly chýli ku koncu a už vo štvrtok naberie opäť smer Istanbul. Hráčky Galatasaray rozohrali sezónu výborne a darí sa im v domácej súťaži i v Eurolige.

„V klube panuje veľká spokojnosť. Zo sedemnástich zápasoch sme prehrali iba dva s Fenerbahce. V tabuľke sme na druhom mieste a v Eurolige nás čaká štvrťfinále – práve proti Fenerbahce. Na papieri sú favoritom súperky, ale našim cieľom je Final Four a šance zvyšuje aktuálny príchod dvoch kvalitných amerických posíl. Ďalšia bublina je plánovaná na polovicu marca a máme teda dostatok času na prípravu,“ približuje ambície svojho klubu Hruščáková.

Spomínanými zámorskými posilami sú hviezdy Angel McCoughtry a Epiphanny Prince. Predovšetkým prvá menovaná je dobre známa aj u nás, veď pred svojou kariérou v top tímoch Fenerbahce či Kursk pôsobila v Košiciach.

„V čase jej pôsobenia v Good Angels som ešte hrala za juniorky, ale už som jej to pripomenula. Vravela mi, že si na mňa i Košice pamätá a bolo to milé. Vravela, že rada spomína na domácu atmosféru v malej hale a v malom meste. Ona je veľmi príjemná. Rovnako tak Epiphanny. Sú to síce superhviezdy, ale zároveň úplne normálne baby,“ prízvukuje 26-ročná Košičanka. Ako však s úsmevom pridáva, na letnú brigádu do Nižnej Kamenice ju radšej nepozve. „Neviem, čo by mi na to povedala. Teraz totiž bola štyri mesiace v slnečnej španielskej Marbelle a uvažovala už o ukončení kariéry. Našťastie ju napokon zlomili funkcionári Galatasaray.“

Rada by zažila atmosféru derby

Pôsobenie v tureckom veľkoklube zatiaľ plne napĺňa očakávania slovenskej basketbalistky a imponuje jej predovšetkým všadeprítomná profesionalita.

„Veľmi sa mi páči fungovanie klubu. Všetko je riadené veľmi profesionálne a hráčka sa nemusí starať o nič iné, než svoje výkony. Mám tam naozaj všetko, čo potrebujem. Nebudem však klamať, Slovensko a domov mi chýbajú. Po sezóne teda pobežím do Nižnej Kamenice a nie niekam na pláž v Antalyi,“ usmieva sa Hruščáková.

Pocity z tureckého pobytu by boli určite ešte príjemnejšie, ak by svet nezažíval súčasné pandemické časy.

„Všetko je teraz úplne iné,“ upozorňuje. „Istanbul je krásne mesto, ale v podstate si ho nemôžeme užiť. Testujú nás dvakrát týždenne a sú zavedené prísne lockdowny. Vychádzanie je dovolené len v prípade povolení od tureckej federácie. Je to teda iba o ceste z domova do telocvične. Nie je to jednoduché, ale kým sa nám darí, tak sa to dá vydržať.“

Pochmúrnosť súčasnej doby umocňujú prázdne hľadiská. Aj turecká liga prebieha bez diváckej kulisy. „To je veľká škoda. Vraveli mi, že fanúšikovia Galatasaray sú „šialení“ a milujú svoj klub. Chcela by som zažiť tú povestnú tureckú atmosféru počas derby proti Fenerbahce. V tejto sezóne sa tak však asi bohužiaľ nestane. Neostáva nám však nič iné, než bojovať a tešiť ich aspoň na diaľku,“ dodáva Žofia Hruščáková.

Juraj Suja, tréner tímu Slovensko ženy (Foto: Laco Duračka)

Reakcia trénera reprezentácie Juraja Suju na neúčasť Žofie Hruščákovej v tíme (vznikla ešte pred publikovaním článku po oznámení nominácie):

„Žofia Hruščáková je slovenská hračka, ktorá má určite kvality na to, aby reprezentovala Slovensko, ale aktuálne nie je reprezentantkou. Trénoval som ju aj v mládežníckych národných tímoch. V seniorskej reprezentácii som absolvoval možno 60–70 reprezentačných dní, ona bola s tímom len päť dní. Hračka môže odmietnuť reprezentáciu, stáva sa to, ale musia to byť adekvátne dôvody, ktoré sú odkomunikované, aby sme mali čistý stôl. O tom, či v budúcnosti bude reprezentovať, sa nezamýšľam. Bol by som hlupák, ak by som si teraz narúšal pohodu v tíme. 23 dievčat prejavilo ochotu reprezentovať, s nimi pracujeme. Nikdy ale nehovor nikdy, ak sa veci správne vykomunikujú.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 08.05.2021 SVT SVT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%