Fusek zničil Handlovú, pod Meleščenkom parádne rastie

Publikované: 09.01.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Michal Fusek (Foto: TASR)

Handlová nehrala v Bratislava vyslovene zle. Vyzerala oveľa lepšie ako pri poslednom vzájomnom zápase v decembri. Mala však veľký problém menom Michael Fusek.

Obrovitý pivot domácich zničil pod košom baníkov. Tí bojovali do konca, v druhom polčase mierne otupili zónou pick’n’roll Interu. V stretnutí sa držali trojbodovou streľbou a stopercentnými šestkami. Nemali ale nárok na výhru. Vždy, keď bolo treba, domáci tím sa mohol spoľahnúť na svojho pivota.

Už sme spomínali v minulých textoch, že pod Olegom Meleščenkom Fusek neskutočne pookrial. Je vidieť, že ruský tréner svojmu podkošovému hráčovi verí, pracuje s ním a borí mýty o tom, že je to len role player na párminútové úseky zápasov. Proti Handlovej takmer neschádzal center domácich z palubovky, keď puazoval len päťdesiat sekúnd. Čo je podstatnejšie, v dueli nemal výraznejšie hluché chvíle.

V novembri nám rozprával generálny manažér Interu Michal Ondruš, že noví hráči si musia s Fusekom sadnúť, lebo nie je ľahké hrať s podobne vysokým hráčom. Mal pravdu. V prvých mesiacoch to medzi Lautarom Lopezom a slovenským pivotom nefungovalo. Argentínčan mu akokeby nedôveroval. Dnes proti Handlovej to už bol iný príbeh. Naplno to Lopez ukázal už v prvej štvrtine, keď dvakrát nahadzoval najvyššiemu hráčovi ligy na obľúbený alley-oop. Je cítiť, že medzi nimi rastie chémia, podobne mu to pekne nahodil aj Arnas Beručka.

Fusek už nevyzerá len ako hráč, ktorý vie dobre rolovať, či zasmečovať po doskoku v útoku, ale je pre obrany súpera oveľa nebezpečnejší ako v minulosti. V prvom polčase predviedol dve krásne prihrávky. Najprv dostal loptu na pravé spodné písemená, otočil sa a presným pasom dvoma rukami našiel na trojke Richarda Körnera. Chvíľu na to zas udržal balans pod košom a jednou rukou do rohu prihral na ďalšiu trojku Danielovi Randuškovi.

Vo štvrtej štvrtine sa Handlová za stavu 66:56 pre Inter chcela nadýchnuť k náporu, ale zas narazila na múr pod košom. Nikola Rakočevič dostal od Fuseka blok a na druhej strane dal slovenský hráč príkladnou strelou cez hlavu kôš s faulom. To ako rastie ťahúňovi Interu sebavedomie, bolo vidieť dve a pol minúty pred koncom za stavu 75:66, keď premenil aj ďalekonosnú dvojku. Následne v posledných minútach stratil zbytočne dvakrát loptu, ale to sa mu dá odpustiť, keďže na výhre jeho tímu to nič nezmenilo.

Fusek predviedol, že jeho dominantný decembrový výkon proti Svitu nebol ojedinelý. Na konci zápasu s Handlovou svietilo v jeho štatistikách 28 bodov (pri streľbe 15/13!!!), 11 doskokov, 3 bloky, 2 asistencie a 2 zisky. V efektivite sa dostal na úžasné číslo 40, čo je len o jeden menej ako mal v spomínanom dueli proti Svitu.

Fusek má v sezóne priemer 10,3 bodov, 9,3 doskokov a 2,7 blokov. Od príchodu Meleščenka však jeho priemer narástol na 14,7 bodov, 11,3 doskokov a 3 bloky!

Pre slovenský basketbal je výkonosť dvadsaťpäťročného pivota výbornou správou. Verme, že formu udrží smerom do play-off. Hádam sa pozerá zahraničie a aj reprezentačný tréner Žan Tabak, ktorý nedal v bratislavskej bubline Fusekovi ani minútu na palubovke.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.