Rozšírenie ligy je dobré pre mladé Slovenky, vraví Suja. V reprezentácii mu chýba pivotka

Publikované: 23.10.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: fb mbk ružomberok

MBK Ružomberok (Foto: fb mbk ružomberok)

Víkendový šláger v ženskej extralige je jasný. MBK Ružomberok v tieni zákazu vychádzania, ktorý na Slovensku platí od soboty, privíta v súboji dvoch nezdolaných tímov Young Angels Košice.

Obe družstvá majú po štyri víťazstvá. Ružomberok zo silnejších súperov dokázal zdolať Piešťany, Košičanky si zase poradili so Šamorínom.

"Každý súper ma svoje špecifiká, ale my sa predovšetkým sústredíme na seba. V príprave sa zameriavame na veci, ktoré chceme robiť. To je pre nás dôležitejšie.

Košice majú na slovenskú ligu veľmi dobrú základnú päťku. Skúsenosti im dodáva Anka Jurčenková, ktorej prítomnosť v tíme dáva družstve veľmi veľa. Zároveň majú mladé a rýchle družstvo, môžu sa často striedať. Určite to nebude jednoduchý zápas," vraví pred sobotňajším duelom kouč MBK Juraj Suja.

So vstupom do novej sezóny je spokojný.

„Myslím, že si počíname OK. Samozrejme, výsledky a najmä herný prejav vždy môžu byť lepšie. Avšak stále sme len na začiatku, sezóna je ešte dlhá,“ pokračuje.

Silné trio

Hoci sa počet družstiev – na rozdiel od mužskej SBL – v najvyššej ženskej súťaží zvýšil, finálová dvojica a neskorší šampión by mal aj v tejto sezóne vzísť z trojice Ružomberok, Piešťany, Košice.

Možno tieto tri družstvá sú papierovými favoritmi, ale môže sa udiať hocičo. Áno, momentálne sú hore v tabuľke, ale nebudem tvrdiť, že si s istotou zahrajú o titul. V športe, a najmä v tejto súčasnej komplikovanej situácii, sa môže stať čokoľvek,“ tvrdí ružomberský tréner.

Rozšírenie ligy podľa neho treba brať pozitívne.

"Máme osem tímov, viac mladých hráčok má kontakt s najlepšími domáci hráčkami i top družstvami. Treba povedať aj to, že pre niektoré dievčatá, ktoré zasahujú do zápasov, je to ešte trochu skoro.

Ale treba sa na to pozerať pozitívne. Iná šanca nie je. Stredná či skúsenejšia generácia nám chýba a preto treba pracovať na rozšírení základne," vysvetľuje.

Ružomberok v tejto sezóne absentuje v pohárovej Európe. Koronakríza spôsobila zníženie rozpočtu a Suja priznáva, že súboje s kvalitnými súpermi z kontinentu družstvu chýbajú.

Na Európu sme nemali financie a tým pádom ani nemáme na to zložené družstvo. Z dôvodu pandémie sa i tak pohárové zápasy nehrajú. Uvidíme, čo bude v januári. Každopádne, také zápasy nám chýbajú. Posúvali nás v pred, ukazovali smer, kadiaľ sa uberať,“ reaguje.

Juraj Suja, tréner tímu Slovensko ženy (Foto: Martin Palkovič)

Chýba klasická päťka

Suja sedí na dvoch stoličkách, okrem Ružomberka vedie aj slovenskú reprezentáciu.

Spolu s kolegami minulý týždeň oznámil 24-člennú nomináciu na kvalifikačné stretnutie o postup na majstrovstvá Európy 2021 proti Holandsku (12. novembra).

Slovenky čaká v rámci tohto obdobia len jeden duel v H-skupine, v Amsterdame si zmerajú sily s domácou reprezentáciou. Tréner je s nomináciou spokojný.

"Je v nej to najlepšie, čo máme. Sú ešte nejaké aktívne hráčky, napríklad Maja Růžičková či Michaela Fekete. Prvá však už reprezentačnú kapitolu uzavrela a Fekete pozvánku odmietla.

Treba privítať, že Anka Jurčenková sa rozhodla nám pomôcť. Uvidíme, či do konečnej nominácie nezasiahnu zranenia a či sa vôbec bude hrať. Opatrenia sa neustále menia," povzdychne si Suja.

Povolanie Jurčenkovej otvorilo dlhšie trvajúci problém v národnom tíme, ktorým je absencia pivotiek. Suja priznal, že už rozmýšľal aj nad naturalizovaním vysokej hráčky zo zahraničia.

"Máme veľa kvalitných hráčok na pozícii štyri, ale klasický center nám chýba. Už vlani sme skautovali situáciu ohľadne vysokých legionárok. Napokon aj koronasituácia spôsobila, že zo zámeru zišlo.

Uvidíme, či túto otázku otvoríme opäť v budúcnosti. Faktom je, že vysokú päťku nemáme a ani v mládeži nám žiadna veľmi výrazná nerastie. Národnému tímu by kvalitná pivotka určite pomohla," dodáva Suja.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.