Drobný hovorí o katastrofe, Garaj sa pýta, ako vyhovejú sponzorom a Ondruš hľadá dôvod vôbec hrať

Publikované: 11.09.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Prievidza fanúšikovia, rúška (Foto: Ladislav Szibilla)

Basketbalové zápasy slovenských klubov na Baťovom pohári vo Svite odštartovali protestom voči vládnym opatreniam kvôli pandémii koronavírusu. Kluby sa pridali k hokejovej extralige, keď prvých 24 sekúnd zápasu hráči nehrali.

Kluby SBL vnímajú situáciu o obmedzeniach, keď sa povolí na športových podujatiach od októbra len 50, respektíve 100 ľudí, ako likvidačné.

„Žili sme v nádeji, že čísla sa vrátia od októbra na päťdesiat percent kapacity hál. To by bolo pre kluby prijateľné. Štátna pomoc je do dnešného dňa nula. Všetko ide zlým smerom. Podmienky sa sprísňujú a začína to byť vážne. Nielen preto, že nám vypadne príjem zo vstupného, ale aj sponzori sa nás pýtajú, pre koho budú dávať reklamy do hál, keď nebudeme mať divákov. Aj preto sme sa postavili k iniciatíve na stranu hokejistov. V iných odvetviach sa ustúpilo, musí sa pomôcť aj športu, ktorý robí niečo pre ľudí,“ povedal nám manažér Levických Patriotov Ladislav Garaj.

Nie sú schopní plniť reklamné podmienky

Podobne reagoval aj Michal Ondruš z Interu Bratislava, ktorého klubu sa týka päťdesiat ľudí v hale na zápasoch od októbra. „To sú reálne dve družstvá a pár fanúšikov, o ktorých si môžeme strihnúť.** Je veľká otázka, či sa oplatí vôbec nastúpiť, kvôli tomuto máme hrať**,“ pýta sa manažér bratislavského klubu. „Basketbal žiaľ nevie predať prenosy, ak sa mýlim, budem rád, keď ma niekto opraví. Doplatili sme na koronu v klube tak, že nás v marci opustili partneri, lebo sme neboli schopní plniť reklamné podmienky. Rozumiem, že situácia nie je dobrá, ale pýtam sa sám seba, kvôli komu máme hrať ligu, ktorá sa takto ani nemusí začať.“

Nesúhlas s opatreniami vyjadril aj prezident BK Iskra Svit Ján Drobný. „Je to čistá katastrofa, je takmer nereálne, aby sme fungovali. Pridali sme sa k protestu, ktorým začína každý zápas u nás na Baťovom pohári. Situácia je kritická,“ povedal dlhoročný funkcionár Svitu, ktorý sa vyjadril aj k tomu, čo by bolo pre klub schodné. „Päť stoviek ľudí na zápasoch je minimum, respektíve päťdesiat percent kapacity hál, aj keď to je polovičné riešenie. My máme aj problém v tom, že kapacita haly vo Svite je len 670 divákov. Štát musí pomôcť. Urobíme všetko preto, aby sa hralo. Bez ľudí nevieme predať produkt,“ dodal Drobný.

Prázdne haly jedine s pomocou

Medzi najnavštevovanejšie haly patrí dlhodobo prievidzská. Klub žije s príjmov za predaj vstupeniek a permanentiek ešte možno viac ako iné tímy. „Je mi to veľmi ľúto. Opatrenia asi musia byť, ale celkovo je to zlé. Posnažíme sa prispôsobiť, aj keď to bude náročné. Je to obrovský problém. Chceme hrať za každých podmienok, ale je to zlé,“ povedal smutne manažér BC Prievidza Marko Batina.

Garaj si vie predstaviť hrať bez divákov, ale podmieňuje to inými vecami. „Basketbal sa hrá aj v Európe či Amerike pred prázdnymi hľadiskami. Musia k tomu však prísť platené televízne prenosy a podpora štátu. Hrať sa dá istý čas bez divákov, ak má byť situácia okolo koronavírusu vážna, ale potrebujeme potom pomoc,“ doplnil manažér Levíc.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK