Robil problémy, spochybňovali jeho odolnosť, dnes je hviezdou obhajcov titulu

Publikované: 10.09.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Toronto, Anunoby víťazná strela (Foto: The Ringer)

Pri vlaňajšom titule Toronta Raptors v NBA sa neustále spomína prioritne hviezdny status Kawhiho Leonarda. Zrejme najlepší hráč pre play-off súčasnosti hral fantasticky a zaslúžene doviedol kanadský klub k premiérovému víťazstvu.

Raptors však dokazujú, že za výsledkami nebol ani z ďaleka len skvelý krídelník. V ročníku predvádzajú skvelé výkony, pritom za niekdajšieho lídra nepriniesli po sezóne adekvátnu náhradu.

Na konci tretieho zápasu druhého kola série s Bostonom to vyzeralo, že nabudená zostava Celtics vedená mladými hviezdami Jaysonom Tatumom s Jaylenom Brownom zvýši náskok na 3:0. V úvode série hral Boston skvele a Toronto zaostávalo vo všetkom. Tím okolo Nicka Nursa však má srdce šampiónov, vzchopil sa a skvelou akciou na konci tretieho duelu znížil na 1:2 na zápasy. O výhre rozhodol úspešnou trojkou OG Anunoby, ale na začiatku akcie stála skvelá prihrávka Kyla Lowryho. Ten cez celú šírku ihriska našiel londýnskeho rodáka, pritom mu bránil obrovitý Tacko Fall.

Raptors následne vyrovnali sériu na 2:2. Prehrali potom jasne piaty zápas, ale v noci uspeli po dvojnásobnom predĺžení. Ich suverénnym lídrom je Lowry, ktorý odohral 53 minút, nastrieľal 33 bodov, pridal 8 doskokov a 6 asistencií. V play-off má priemer 16 bodov, 6,4 doskokov, 6 asistencií a 2 doskoky.

Mohli by mu postaviť sochu

Fanúšikovia či novinári už vtipkujú, že v Toronte by mu mali postaviť za výkony sochu. Tridsaťštyriročný rozohrávač má úžasnú odolnosť. V minulej sérii proti Brooklynu si zranil členok, ale nezastavilo ho to a spoločne s ďalším tvorcom hry Fredom VanVleetom sú ústrednou silou Raptors.

Dnes sa dá polemizovať, či je rodák z Philadelphie budúcim členom Siene Slávy, pritom dlho bola jeho kariéra len na rozhraní základnej päťky. Draftoval ho do NBA Memphis, ktorý ho po troch rokoch vymenil, lebo robil zlú krv v kabíne a prehrával súboj o rozohrávku s Mikom Conleym. Pravidelne začal hrávať v základnej päťke až vo svojej piatej sezóne medzi profíkmi v Houstone a až vtedy sa dostal do dvojciferných čísiel v priemere bodov na zápas.

Hviezdne výkony začal podávať až na prahu tridsiatky v Toronte. Ani tam veľmi nezaujímal odborníkov, keďže LeBron James s Clevelandom si robil s Raptors v play-off čo chcel a Lowry podobne ako DeMar DeRozan nemal na Cavaliers a ich hviezdu žiadnu odpoveď. Generálny manažér Masai Ujiri sa rozhodol pre veľký krok, keď DeRozana vymenil a doniesol Leonarda. Ten potiahol tím až na vrchol, ale pomohol aj Lowrymu.

Ten sa otriasol a na „staré“ kolená otočil kariéru. Dnes už nikto nepochybuje, že patrí medzi najlepších rozohrávačov profiligy a ku najrešpektovanejším lídrom. Pritom ešte pred pár rokmi sa rozoberalo, či je dostatočne mentálne silný na zápasy vyraďovacej časti. Nielenže je, ale ešte ich dokáže rozhodovať ako ukázal v spomínanom šiestom stretnutí, kedy nastrieľal vo štvrtej štvrtine a predĺžení pätnásť bodov, vrátane strely po otočke, ktorá bola v závere kľúčová, keďže sa Toronto dostalo do štvorbodového náskoku. Lowrymu pritom museli cez polčas zašívať bradu.

K tomu pridal aj výbornú obranu proti Kembovi Walkerovi. „Som šťastný, že mám privilégium sledovať Kylove výkony z lavičky. Málo sa hovorí o tom, aké je náročné hrať tak tvrdo ako on. Opakujem to každý deň, nikdy som nevidel nikoho hrať tak tvrdo,“ pochválil zverenca tréner rok Nick Nurse.

Nebojí sa postaviť ani LeBronovi Jamesovi

Lowrymu sa dá vyčítať časté floppovanie, na druhej strane málokto sa dokáže tak účelne postaviť na prerážku ako on. V zápasoch v bubline predviedol, že mu nerobí problém sa postaviť do cesty aj LeBronovi Jamesovi. Raptors rýchlou hrou predčili Lakers a ich 90 kilogramov vážiaci rozohrávač nemal problém sa postaviť tanku v podobe Jamesa, ktorého váha sa pohybuje na úrovni 115–120 kilogramov. Aj tu ťahúň kanadského klubu ukázal, že má gule z ocele, ako to rád neskôr zdôraznil.

„Každý zápas hráme tvrdo akokeby bol náš posledný. To je charakteristika tohto tímu,“ povedal Lowry. So spoluhráčmi potrebujú obrat v sérii dokonať piatok, kedy ich čaká siedmy zápas série s Bostonom o postup do finále Východnej konferencie, kde už čaká Miami Heat.

„Kyle predtým kryl chrbát DeMarovi, potom Kawhimu a teraz berie viac všetko na seba. Vždy to vedel, ale momentálne má aj priestor,“ chválil spoluhráča VanVleet. „Už ani neviem spočítať, ako sa menila moja rola po tom ako som prišiel do Toronta, ale je mi to jedno. Pokiaľ vyhrávame a pomáham spoluhráčom, urobím pre tím všetko,“ zdôraznil Lowry.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 30.09.2020 UMB UMB
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK