Nie LeBron James, ale Anthony Davis je kľúčom k titulu Lakers

Publikované: 31.07.2020 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

PHO Suns vs. LA Lakers, Anthony Davis (3) (Foto: SITA/AP)

Reštart sezóny NBA priniesol hneď na úvod očakávané derby medzi Los Angeles Lakers a Clippers. Duel priniesol vyrovnanú partiu, ktorej hrdinom bol v závere LeBron James.

Doskočil odrazenú loptu a dal víťazný kôš. „Kľúčovou bola obrana. Nehrali sme štyri mesiace, každému bude chvíľu trvať dostať sa do tempa. Brániť je však to, čo musíte byť schopní robiť vždy,“ povedal hviezdny univerzál po víťaznom stretnutí 103:101 na tlačovke. K 16 bodom pridal 11 doskokov a 7 asistencií. Viackrát predviedol výbornú defenzívu.

Celkovo však na krídelných pozíciách dominovali hráči Clippers. Paul George s Kawhim Leonardom nastrieľali dokopy 58 bodov, pričom mali výbornú streľbu 33/18.

X faktorom Lakers k výsledku však bol fantastický výkon Anthony Davisa. Podkošový hráč Lakers bol najlepším mužom na palubovke. Nastrieľal 34 bodov, pridal 8 doskokov a 4 asistencie. Obrana Clippers si s ním nevedela rady. AD hral skvele v obrane a útoku a predviedol, že špeciálne v súbojoch proti Clippers, potrebujú Lakers, aby bol najlepším mužom na palubovke. Jamesovi sa proti skvelým obrancom Leonardovi s Georgom vo vzájomných stretnutiach nedarí. Má len 36 percentnú streľbu.

Jamesa vedia brániť, Davisa nie

Ako majú Clippers odpoveď na Jamesa, nevedia ju nájsť na Davisa. „Sústredím sa len na náš tím a naše výkony, na nič iné,“ povedal rezolútne Davis. Niekdajšia hviezda New Orleans v sezóne dominuje proti rivalom z LA. V sezóne má priemer 26,8 bodov, 9,4 doskokov a 3,1 asistencie, proti Clippers strieľa priemerne 28,3 bodov, doskočí 8 lôpt a pripíše si 4 asistencie, pričom najmä v dvoch posledných stretnutiach bol nezastaviteľný.

Výhoda Lakers je aj v tom, že James dokonale zvládol svoje vodcovské úlohy mimo palubovky. Slávnemu klubu síce chýba v Orlande Avery Bradley, ktorý odmietol dohrať sezónu pre obavy zo zdravia potomka a Rajon Rondo (zlomil si ruku), ale ostatní hráči sú dlhšie pokope. Do Disneyho sveta prišli všetci hráči s predstihom a lojalitu a sústredenosť na jeden cieľ najlepšie predviedol Alex Caruso. Kľúčový náhradník vynechal aj svadbu sestry.

Jamesova osobnosť môže vyžmýkať dôležité minúty z dvoch kontroverzných hráčov, ktorí podpísali kontrakty na poslednú chvíľu. Reč je o JRovi Smithovi a Dionovi Waitersovi. Druhý menovaný hral výborne proti Clippers. Za 21 minút dal 11 bodov, pridal 3 doskoky a 2 asistencie. K tomu pridal aj výbornú obranu.

Leonard nie je veľkým lídrom mimopalubovky

Na nej je už zrejme lepším hráčom, ale mimo palubovky nezvláda svoju pozíciu ako James Kawhi Leonard. Ten síce prehovoril na prestup pred sezónou Georga, ale pri reštarte sezóny sa mu nepodarilo udržať tím pokope. Najväčšiu kontroverziu spôsobil elitný náhradník Lou Williams, ktorý opustil bublinu pôvodne kvôli pohrebu, ale ukázalo sa, že bol aj v známom striptízbare v Atlante. Následne putoval na desať dní do karantény a s určitosťou vynechá ešte aspoň jeden zápas. Proti Lakers nehral ani Montrezl Harrell. Kľúčový podkošový hráč Clippers nie je stále v Orlande, keď sa trápi s osobnými problémami.

K tomu do tímu dorazili až na poslednú chvíľu obranca Patrick Beverley a spomínaný pivot Ivica Zubac, ktorý nehral proti Lakers vôbec dobre a na palubovke bol len pätnásť minút. Kalifornský klub sa snaží úzku rotáciu pod košom zachrániť podpisom Joakima Noaha, ale niekdajší najlepší obranca ligy už vyzerá skôr len ako epizódna posila. Bolo by prekvapením, keby hral v tíme významnú úlohu.

Clippers majú stále čas siedmich zápasov na nájdenie formy a chémie v tíme, zatiaľ však okolnosti jednoznačne nahrávajú ich rivalom s Lakers, ktorí vyzerajú odhodlane v boji o titul.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.