Rakočevič chce napodobniť úspešný prechod kolegu. Kam privedie Handlovú?

Publikované: 30.07.2020 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: Vladimír Dorňák

Danilo Rakočevič (Foto: Vladimír Dorňák)

Extraligové kluby budú v novej sezóne dávať viac príležitosti nielen mladým hráčom, ale aj mladým trénerom.

K už ostrieľanému Michalovi Madzinovi (34 rokov) toto leto pribudli 33 ročný Danilo Rakočevič (Handlová) i Maroš Helmecy (Prievidza), ktorý bude vo veku 32 rokov najmladším hlavným koučom v súťaži.

Tento mesiac sme sa rozprávali s Michalom Madzinom i s Marošom Helmecym, teraz vám bližšie predstaví tretieho do partie „mladíkov“ na lavičke.

Danilo Rakočevič začal trénerskú kariéru na rodnej hrudi – v čiernohorskom klube Budućnost Podgorica. Potom jeho kroky viedli do našej krajiny a od sezóny 2013/14 sa stal súčasťou tradičného ženského klubu Slovan Bratislava.

V hlavnom meste najskôr viedol mládežnícke výbery „belasých“, neskôr aj A-družstvo. Dramatické rozdiely medzi trénovaním ženskej a mužskej zložky nevidí.

Samozrejme, muži sú viac atletickejší. Behajú rýchlejšie a skáču vyššie. Ale aj ženský basket má svoje čaro. Obe zložky majú veľmi podobný základ i princípy. Veľké rozdiely skutočne nevidím,“ zamyslí sa.

Škoda nedokončenej sezóny

V minulej sezóne už bol v konkurenčnom Interi – avšak už pri mužoch. Pod krídla mentora si ho zobrala chorvátska legenda Aramis Naglič. Za rok na Pasienkoch sa toho Rakočevič veľa naučil.

"Na úlohu hlavného kouča sa cítim pripravený. Asi to tak malo byť, že som minulú sezónu strávil na poste asistenta. Od Aramisa som sa veľa naučil, je to skvelý odborník. Má množstvo skúseností ako hráči, i ako tréner.

Spoznal som, ako to funguje v jednom z najväčších klubov v krajine. Je veľká škoda, že nám pandémia nedovolila dohrať sezónu. Mali sme ju výborne rozbehnutú," smú­ti.

Fanúšikom isto napadne paralela medzi Rakočevičom a Petrom Jankovičom. Úspešný kouč pred príchodom do BKM Lučenec viedol ženské celky Good Angels Košice či Cegléd.

"S Lučencom v minulej sezóne predvádzali veľmi dobré výkony. Silní boli predovšetkým doma. Áno, samozrejme, rád by som napodobnil úspechy jeho práce.

Pravda, Peter mal prechod do mužskej extraligy trochu uľahčený, keďže predtým viedol ženské družstvá na euroligovej či eurocupovej úrovni. S takými klubmi sa Slovan nemohol porovnávať," pokračuje.

Hľadajú ešte dve posily

Handlová ešte pred pár týždňami hlásila finančné problémy a jej štart v novej sezóne bol ohrozený. Fanúšikovia dokonca vyhlásili verejnú zbierku na záchranu klubu.

Napokon sa v baníckom meste peniaze na basketbal našli a jedným z prvých príchodov bol práve Rakočevič.

V Handlovej sú dobré basketbalové podmienky. Pekná vynovená hala, hráči majú možnosti na regeneráciu, je o nich dobre postarané. Budeme pracovať aj s mladými hráčmi a v Handlovej sú vytvorené kvalitné podmienky na ich progres,“ vraví 33-ročný kouč.

K dispozícii má zatiaľ týchto hráčov: Goran Bulatovič, Dalibor Hlivák (obaja predtým Inter Bratislava), Lukáš Bolek (Komárno) a päticu Michal Dolník, Saša Jankovič, Marek Jašš, Branislav Mátych, Adam Stehlík, ktorí obliekali dres Handlovej aj v minulej sezóne.

"Súpiska nie je definitívna. Hľadáme ešte dvoch hráčov, samozrejme, v rámci našich možností. Poskladali sme tím, ktorý chce na sebe pracovať a napredovať. S kádrom som spokojný, máme jedincov, ktorí sú nejakým spôsobom spojení s klubom. To platí aj o Bulatovičovi, ten je takmer domácim hráčom.

V tíme pokračuje Marek Jašš, rovnako aj Saša Jankovič, ktorý bude hrajúcim asistentom. Pomôže aj pri tréningovom procese," vysvetľuje.

Problémy Komárna a Žiliny sú známe. Stále reálne hrozí, že liga bude mať len sedem účastníkov, čo by bola nielen medzinárodná hanba, ale aj variant, že sezóna bude bez riadneho play-off.

Veľmi si prajem, aby v novej sezóne štartovalo minimálne osem tímov. Bolo by dosť zlé, ak by súťaž mala len sedem účastníkov. Musel by sa meniť jej model, absentovalo by klasické play-off, bolo by menej zápasov. Dúfam, že sa nájde spôsob a bude osem tímov v súťaži,“ želá si Rakočevič.

Handlová pod jeho vedením začne spoločnú prípravu 10. augusta. Potvrdených ma zatiaľ štyri prípravné zápasy.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.