Ako tínedžer kandidoval do mestského zastupiteľstva, teraz si zahrá s Teodosičom

Publikované: 29.06.2020 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Awudu Abass (Foto: fiba.basketball)

V roku 2013 ovládli majstrovstvá Európy do 20 rokov reprezentanti Talianska, ktorí hrali rýchly a atraktívny basketbal. Do ideálnej päťky turnaja sa vtedy dostal Amedeo Della Valle, ten si odniesol taktiež cenu MVP pre najlepšieho hráča šampionátu, a spolu s ním aj krídelník Awudu Abass.

Všestranný small forward bol kľúčovým hráčom mužstva a na ihrisku to vyzeralo tak, ako keby bol jeho súčasťou už niekoľko rokov. V jeho prípade to však bol prvý veľký turnaj v talianskom národnom tíme. Hoci sa narodil v meste Como, kde strávil celý svoj život, o talianske občianstvo mohol požiadať až ako 18-ročný. Také sú totiž pravidlá v prípade, že obaja rodičia sú cudzinci.

Abassov otec pochádza z Ghany, matka zas z Nigérie. Stretli sa v Ríme, kde sa vzali, ale neskôr sa presťahovali na sever do Coma, kde prišiel na svet Awudu. Keď mal Abass 19 rokov, hrával za tím z Cantu. Zaumienil si však, že bude kandidovať v Come do mestského zastupiteľstva. Na kandidátke bol dvojka, ale jeho strana napokon získala len jedno kreslo, a preto sa tínedžer nestal poslancom.

Dnes má Awudu Abbas 27 rokov a doteraz žil len v Lombardii. Do roku 2016 hrával za materský klub Pallacanestro Cantu, potom si dve sezóny obliekal dres Olimpie Miláno a posledné dve sezóny bol členom klubu Basket Brescia Leonessa, s ktorým sa v tomto ročníku zapísal do dejín. Žiaľ, ide o negatívny rekord. V dueli Eurocupu totiž Brescia prehrala s Darussafakou, pričom nastrieľala iba 35 bodov (z toho dal Abass 12).

Prehra 35:61 však nerozhodila lombardský klub, ktorý zvíťazil v šiestich skupinových zápasoch a postúpil do fázy TOP16. Tu sa mu podarilo vyhrať ďalšie dve stretnutia, takže celkovo zaznamenala Brescia bilanciu 8 výhier – 8 prehier. Awudu Abass nastúpil v 15 zápasoch, v ktorých nazbieral Index rating v hodnote 194, čo bolo 22. najvyššie číslo v Eurocupe.

Viac ako 12 bodov, takmer 5 doskokov a 2 asistencie, taký bol jeho priemer v ročníku 2019/20. Podobné čísla mal aj v talianskej lige, kde Brescii pomohol k bilancii 14–7. Za dve sezóny spravil v tomto tíme zreteľný progres, na čom má zásluhu tréner Vincenzo Esposito, prvý Talian v NBA. Keďže sa mu po aktuálnej sezóne končila zmluva, dalo sa očakávať, že sa posunie vyššie.

No a tak sa aj stalo. Awudu Abass tento mesiac podpísal kontrakt s klubom Virtus Bologna, čo znamená, že sa stane spoluhráčom Miloša Teodosiča. Vedenie Virtusu oznámilo, že pôvodný rozpočet vo výške 15 miliónov eur narastie na 18 miliónov. Keďže v domácej súťaži aj naďalej platí pravidlo 6+6, klub z Bologne sa zameral na hráčov s talianskym pasom. Okrem Abassa prišiel aj center Amedeo Tessitori (Treviso) a power forward Amar Alibegovič (Rím).

Awudu Abass si minulý rok zahral za taliansky národný tím v Číne na svetovom šampionáte, kde nastúpil v štyroch stretnutiach proti Filipínam, Angole, Srbsku a Portoriku. Celkovo si na svoje konto pripísal 32 bodov. Rodák z Coma predviedol najlepší výkon v tesnom zápase proti Portoriku (94:89), v ktorom zaznamenal 14 bodov, 8 doskokov a 2 získané lopty.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.