Petráš chce začať strieľať trojky a presvedčiť aj Tabaka

Publikované: 26.06.2020 Autor: Adam Solga

MBK Baník Handlová vs. Kingspan Královští sokoli Hradec Králová (CZE), Jakub Petráš (22) (Foto: Ladislav Szibilla)

Slovenských profesionálnych basketbalistov pôsobiacich v zahraničí na vrcholnej úrovni by sme spočítali na prstoch dvoch rúk. Teraz túto partiu rozšíri Jakub Petráš. Po dvoch ročníkoch sa rozlúči s Handlovou a mieri do Kolína. Bude tak môcť odložiť „civilné“ zamestnanie a opäť sa koncentrovať len na basketbal.

Dobre stavaný (211 cm/118 kg) podkošový bojovník sa vybral českou cestou, hoci jeho meno sa v kuloároch spájalo aj s viacerými klubmi Slovenskej basketbalovej ligy. „Zavážilo, že som si chcel vyskúšať inú súťaž, možno skúsiť zahraničie. Česko nie je až také zahraničie, ale predsa len, chcel som si otestovať, aké to bude pôsobiť mimo Slovenska, keďže tu som odohral posledné dva roky.“ Počas spomínaných dvoch sezón absolvovaných v drese Handlovej dosahoval solídne priemery 8,8 bodu a 6,6 doskoku v ročníku 2018/19 a 8,7 bodu a 4,8 v ročníku 2019/20. V minuloročnom play-off, keď išlo do tuhého, dokázal svoj strelecký priemer zlepšiť až na 12,8 bodu.

Kolínu sa nedarilo

Kolín nemá za sebou príliš vydarený ročník, keď sa v českej NBL s bilanciou 5 víťazstiev – 22 prehier prepadol na dno tabuľky nadstavbovej skupiny A2. Potrebuje teda vystužiť káder pre nadchádzajúcu sezónu. O konkrétnych úlohách a očakávaniach sa však s novým zamestnávateľom Petráš ešte len bude zhovárať: „S funkcionármi sme sa ešte podrobne nebavili. S Kolínom sme rokovali prostredníctvom môjho agenta Kamila Řeřábka a uvidím, aké budú mať očakávania, až keď tam prídem na letnú prípravu.“

Člen širšieho kádra slovenskej reprezentácie sa bude môcť čoskoro naplno venovať len basketbalu. Keďže ligový ročník sa predčasne skončil už v polovici marca a väčšina basketbalistov i trénerov zostala bez príjmu, mnohí sa museli poobzerať po inom zdroji zárobku. Jakub sa zamestnal v obchode, pomáhal za kasou i pri dokladaní tovaru. Práce sa nezľakol.

„Toto zamestnanie by som mal vykonávať ešte tak do polovice júla, musím sa dohodnúť s vedením. Potom sa už budem chystať na odchod z domu do Kolína,“ hovorí basketbalista, ktorý v júli oslávi 26. narodeniny. Mimochodom, z USA, kam sa presunul po roku strávenom na dobre známej španielskej Canarias Basketball Academy, má vysokoškolský diplom. Získal ho na newyorskej univerzite Stony Brook, na ktorej pôsobil v rokoch 2014 až 2018. Vyštudoval manažment v zdravotníctve a v tejto oblasti by sa rád aj realizoval, až sa raz rozlúči s kariérou profesionálneho športovca. „Neviem, či to bude práve manažment v zdravotníctve, ale áno, práve v zdravotníctve by som mohol nájsť uplatnenie a životné naplnenie po tom, čo prestanem hrávať basketbal,“ vraví Jakub Petráš.

V Česku sa pivoti presadili

Teraz však bude mať odchovanec považskobystrického basketbalu, ktorý sa v začiatkoch kariéry, ešte ako tínedžer, mihol aj v ligových kluboch BK Váhostav-SK Žilina a Edymax SPU Nitra, priestor, aby popracoval na svojich hráčskych kvalitách a posunul ich na ešte vyššiu úroveň. „Je známe, že dnes sa už i štvorka a päťka pohybujú aj okolo perimetra. Príde teda čas pripravovať si trojkovú streľbu, ale hlavne sa zdokonaľovať v typicky podkošových veciach,“ hovorí Petráš.

Mimochodom, česká najvyššia súťaž slovenským „veľkým“ chlapom sedí: spomeňme si nielen na hviezdne chvíle Radoslava Rančíka v Nymburku, ale aj na úspešné účinkovanie Ondrej Šošku, či v súčasnosti na pôsobenie Pavla Lošonského a Petra Sedmáka.

REPREZENTANTÁCIA NIE JE UZAVRETÁ

Jakub Petráš reprezentoval Slovensko v kategóriách do 16, 18 i 20 rokov. Pozvánku v minulosti dostal aj do seniorského národného tímu. Aktuálne síce nefiguruje v menoslove hráčov pozvaných na prípravný kemp, ktorý sa od 14. do 25. júla uskutoční v Bratislave a Piešťanoch, ale reprezentáciu rozhodne nepovažuje za uzavretú kapitolu. „Je to ťažká otázka. Všetko sa bude odvíjať od mojich výkonov v klube a od toho, či si ma tréner Žan Tabak vyberie. Samozrejme, reprezentovať rodnú krajinu je pre mňa veľká pocta,“ vraví nová posila BC Kolín.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.