Blíži sa mládežnícky super júl. Jendrichovský: Bude to väčšie ako ME!

Publikované: 23.06.2020 Autor: Jozef Cyprián

Majstrovstvá SR 2017/2018 - kadetky Final Four YAKE Majstri (Foto: Ľubomíra Ištoňová)

Zatiaľ čo seniorské súťaže ostali v aktuálnej sezóne bez svojho vyvrcholenia, v mládežníckych kategóriách už leštia kolekcie medailí pre dvanásť kategórií.

Koronakríza donútila predstaviteľov Slovenskej basketbalovej asociácie improvizovať a výsledkom je mládežnícky super júl, v rámci ktorého sa v Košiciach predstaví až 88 dievčenských a chlapčenských družstiev.

„Ja som v prvom rade šťastný, že tento projekt má výsledok,“ rozhovoril sa Daniel Jendrichovský. „Pripravovali sme ho už v čase vrcholiacej koronakrízy a tlačili sme na výbor, aby nám dal aspoň nejakú nádej, nejakú šancu. Teraz sme radi, že sa mládežnícka sezóna neskončí bez výsledku. Pre tieto deti predstavujú záverečné turnaje životnú šancu, pretože v danej kategórii sa už o rok predstaviť nemusia. Dohrať sezónu je dôležité aj z pohľadu ďalšej motivácie detí. V rámci výkonného výboru SBA sme preto urobili všetko, aby sme využili akúkoľvek možnosť na dokončenie sezóny. A napokon sa črtá mega akcia.“

Najlepší mládežníci z celého Slovenska sa počas júla predstavia v Košiciach. Centralizácia finálového diania do jedného mesta bola z pohľadu realizácie vyvrcholenia sezóny najefektívnejším riešením.

„Chápem, že to nepotešilo všetkých. Iná možnosť však nebola,“ zdôraznil Jendrichovský. „Projekt sme museli umiestniť na jedno miesto a nie každý na Slovensku by to dokázal pokryť. Ohľad sme museli brať aj na ubytovacie kapacity, ktoré sú po korone obmedzené. Hygienickou podmienkou bolo odohrať to podľa možností na jednom mieste. Po uvoľnení opatrení by sa to možno dalo zorganizovať aj inak, ale na zmeny by už nebol čas. Aj takto sme mali na prípravu logistiky, stravy a ubytovania málo času. Opakujem, organizujeme 112 zápasov a v tomto smere je to ešte niečo väčšie ako napríklad majstrovstvá Európy.“

Práve Košice pritom majú v rámci finálových turnajov najpočetnejšie zastúpenie. Až 21 z 88 tímov pochádza z metropoly východu.

„Aj to poukazuje na rozdelenie súčasnej basketbalovej mapy. Nielen v dievčenskej, ale aj v chlapčenskej kategórii majú Košice silné zastúpenie. Osobne sa teším na 112 zápasov, ktoré určia v priebehu osemnástich dní dvanásť majstrov Slovenska,“ pokračoval generálny manažér Young Angels Academy. Hráčky z jeho klubu budú patriť medzi favoritky na majstrovské tituly vo viacerých kategóriách.

„Minuloročnú žatvu už asi neprekonáme,“ pousmial sa Jendrichovský. „Vlani sa totiž hralo o tituly v siedmich kategóriách, teraz je ich šesť. Minulý rok sme získali 9 medailí, teraz máme na finálových turnajoch 8 družstiev. Atakovať by sme však chceli vlaňajšiu métu v podobe troch majstrovských titulov. Máme však ťažkých vyzývateľov a to ma teší. Konkurencia je vždy výborná. V športe vám vopred úspech nezaručí nikto, ale verím, že sa pobijeme o prvenstvo vo všetkých šiestich kategóriách.“

Podobne veľké ambície budú ma v Košiciach viacerí, no podstatné je hlavne to, že mládež zažije sezónny vrchol. Mladé basketbalistky a basketbalisti navyše zažijú atmosféru turnajového pôsobenia, ktoré upevňuje partiu.

Pre väčšinu z nich to bude veľký zážitok. Organizačne sme to posunuli na takú úroveň, že budú bývať v špičkovom hoteli, budú mať kvalitnú stravu a postará sa o nich kyvadlová doprava. Budú sa teda cítiť ako na veľkom medzinárodnom podujatí,“ pridal Daniel Jendrichovský.

Až 82 zo 112 zápasov odohrajú v Angels aréne, zvyšných 30 pod deravými košmi haly Hotelovej akadémie na Južnej triede. Všetky turnaje budú trojdňové a hracími dňami nebudú iba víkendy, ale aj pracovné dni.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.