Kováčik stihol návrat pred karanténou, v Polkowiciach škončil, ostáva mu reprezentácia

Publikované: 09.04.2020 Autor: Tomáš Grosmann

Tréner Maroš Kováčik, CCC Polkowice (BLK, POL)

Basketbalový tréner Maroš Kováčik sa stihol vrátiť aj so svojou rodinou do Košíc z poľských Polkowíc o deň skôr, než začala u nás platiť povinnosť dvojtýždňovej karantény po návrate z cudziny.

Karanténe sa však napriek tomu nevyhli. „Naordinovali sme si ju sami doma. Pre istotu. Nechceli sme nič riskovať. Aj vzhľadom na našich blízkych príbuzných či známych,“ prezradil rodák z Lučenca. V Poľsku začali hrozby koronavírusovej pandémie vnímať podstatne pomalšie než na Slovensku. „Začali sme nosiť rúška a hovoriť o nevyhnutnosti odísť domov a domáci, ktorí na rozdiel od nás sledovali iba poľské médiá, sa čudovali, o akej hrozbe to hovoríme. V Poľsku v prvej polovici marca ešte žiadne reštrikcie neboli v platnosti,“ pokračoval niekdajší úspešný kormidelník Good Angels Košice.

Napokon však aj u našich severných susedov nabrali udalosti rýchly spád. Zo dňa na deň sa skončila najvyššia súťaž basketbalistiek. „Hneď 12. marca sme v polkowickom klube oficiálne uzavreli s hráčkami sezónu. My sme sa súčasne päť hodín balili, aby sme si všetko, napríklad aj bicykle, stihli zobrať na Slovensko, keďže sa mal zamedziť pohyb cez hranice. Napokon mám v Košiciach aj klubový mikrobus, ktorý mi požičali, aby sme sa vedeli presťahovať naraz domov, keďže do osobného auta by sme sa neboli so všetkým zmestili,“ pridal z nevšedných príbehov týchto dní.

V narýchlo skončenej poľskej lige CCC Polkowice neobhájili titul (získala ho Arka Gdyňa aj vďaka Slovenkám Barbore Bálintovej a Angelike Slamovej), zverenky Maroša Kováčika stáli v konečnej tabuľke po 21. kole na 5. mieste. „V play-off sme si trúfali bojovať o medaily, ale už sa nik nedozvie, či by nám to aj vyšlo. V porovnaní s predchádzajúcimi sezónami pracoval klub so zníženým rozpočtom, takže umiestenie v lige nie je vyslovené sklamanie. V Európskom pohári FIBA sme prešli cez dve kolá play-off, čo je celkom pekný výsledok,“ povedal nám Maroš Kováčik.

V predchádzajúcich dvoch rokoch získal s Polkowicami domáci titul. Teraz sa mu zmluva skončila, čaká však ešte na dohodnuté finančné vyrovnanie z týchto krízových týždňov. „Nik teraz nevie presne povedať, aká bude budúcnosť basketbalu nielen v Polkowiciach, ale všelikde v Európe, ba aj vo svete. Rád by som prijal niekde novú výzvu, ale teraz je ozaj ťažké čo len predpovedať, kde a kedy sa naskytne. Som vďačný Polkowiciam za tie štyri roky, čo som tam pracoval,“ skonštatoval onedlho (4. júna) 42-ročný odborník.

V Polkowiciach sa síce jeho pôsobenie skončilo, ale jeho väzby s poľským basketbalom ostali. V lete uplynulého roka sa stal trénerom tamojšej ženskej reprezentácie, ktorá pod jeho vedením vstúpila do kvalifikácie ME 2021. „Pôvodne plánovaný letný program zrejme budeme musieť zrušiť, ale kontrakt mi trvá, čo mi potvrdil aktuálny telefonát s predstaviteľmi zväzu. Je to pre mňa aj dôležitý záchytný bod pre blízku budúcnosť, nemusím byť nijako nervózny z toho, že ešte nemám dohodu s nijakým klubom pre najbližšiu sezónu,“ objasnil otec dvoch dcér, 10-ročnej Emilly, ktorá končí štvrtý ročník základnej školy a 7-ročnej prváčky Leonie.

Vzhľadom na presun OH v Tokiu na leto budúceho roka vyslovil bývalý tréner slovenskej ženskej reprezentácie (2013 – 2017) obavy, či sa budúcoročné ME vo Francúzsku a Španielsku uskutočnia v pôvodne plánovanom termíne 17. až 27. júna. „Bolo by dobré, keby FIBA čo najskôr potvrdila alebo zmenila kalendár. Ak by posunula termín ME, tak by sa asi zmenil aj program kvalifikácie, ktorá má mať ďalšie kolá teraz v novembri a vyvrcholiť by mala vo februári budúceho roka,“ zamyslel sa Maroš Kováčik, ktorý si v súlade s každým z nás želá, aby ľudstvo čo najskôr potlačilo nebezpečenstvo koronavírusu a všetci sme sa mohli vrátiť aj k bežnému životu pod basketbalovými koš­mi.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.