Dynamikou pripomína Rosa s Westbrookom, na NBA sa vyrútil hviezdny nováčik

Publikované: 13.12.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

Ja Morant (12), MEM Grizzlies (NBA, USA) (Foto: SITA/AP)

Posledný draft do NBA sa točil hlavne okolo Ziona Williamsona. Krídelník, ktorého považujú za ďalšiu generačnú hviezdu, mal ovládnuť profiligu. V príprave si však zranil koleno a do hry ešte nezasiahol. Keď sa nehovorilo o ňom, tak sa spomínal jeho výborný kanadský spoluhráč z univerzity Duke RJ Barrett.

Krídelník začal v New York Knicks slušne, ale jeho tím je tragický. O titulky sa tak stará najviac ďalšia vychádzajúca hviezda. Dvojka draftu Ja Morant. Rozohrávač Memphisu ukázal v zápase proti Phoenixu neskutočné skokanské schopnosti, keď zasmečoval cez urasteného austrálskeho pivota Aarona Baynesa.

Vďaka parádnej dynamike prirovnávajú Morantovu hru k Derrickovi Rosovi s Russellom Westbrookom. Jeho zručnosti však ani z ďaleka nie sú o energických smečoch. Už v devätnástich rokoch ukazuje viac. Z nováčikov sa na neho zatiaľ nikto nechytá. Je to vidieť na užitočnosti, ktorú má na úrovni 29, čo ho radí do elitnej dvadsiatky NBA. Ďalší „rookies“ sú ďaleko za ním. Morant vedie štatistiky nováčikov v bodoch, keď má priemer 18,7 bodov a aj v asistenciách (6,7).

Rozohrávač pripomína vo viacerých veciach Damiana Lillarda. Má výbornú 42,2% úspešnosť za tri body, k čomu pridáva 78,6 percentné šestky.

Pritom nebolo vždy jasné, že kalifornský rodák smeruje až do NBA. Po strednej škole ho nevybrali ani medzi top prospekty pre NCAA. „Vždy som mu hovoril, že je preceňovaný, aby som v ňom ponechal chuť pracovať a bojovať o čo najlepšie postavenie,“ povedal pre clutchpoints.com otec basketbalistu Tee Morant.

Explodoval na univerzite

Na univerzite Murray State prežil jeho syn solídny nováčikovský rok a explodoval v druhej sezóne. Vlani mal priemer 24 bodov, 10 asistencií a 5,7 doskokov. Stal sa prvým hráčom v histórii, ktorý mal v NCAA priemer vyše dvadsať bodov a desať asistencií na duel. Postupne vyrástol v hviezdu draftu. Počas prestížneho finálového turnaja dosiahol Morant na triple-double, čo sa podarilo pred ním len sedemkrát. Naposledy v roku 2012 Draymondovi Greenovi.

Pre Memphis to vyšlo skvele. Po tom ako vymenili do Utahu dlhé roky prvého rozohrávača Mika Conleyho, draftovali hráča, ktorého potenciál je ďaleko vyšší ako Conleyho.

Na svoj vek je mladík vyspelý a sebavedomý. Nerobí mu problém tvrdo zasmečovať, oklamať protihráča fintou, prihrať spoluhráčom do voľných priestorov, alebo vystreliť z diaľky. Svoju hru rýchlo adaptoval z NCAA do NBA.

Fantastický vo štvrtých štvrtinách

Odborníci sa obávajú, ako vydrží mladý basketbalista zdravotne. Jeho atletický prejav môže priniesť zranenia ako to zažil už spomínaný Rose. Musí zosilnieť a postupne korigovať svoju hru, aby nebol odkázaný len na atletické zakončenie. Ukazuje, že má na to, aby z neho postupne vyrástol elitný strelec. Už počas ročníka musel vynechať pár zápasov pre zranenie chrbta.

Obdivuhodné na nováčikovi je, že dokáže najlepšie výkony už vo svojom veku predviesť vo štvrtých štvrtinách. V poslednej dvanásťminútovke má priemer 8,5 bodov, čo ho radí medzi elitu v NBA. Naposledy mal takéto vysoké čísla zo „zelenáčov“ Allen Iverson ešte v sezóne 1996/97. Pre porovnanie Kyrie Irving mal ako nováčik priemer 6,4 bodov, Carmelo Anthony s LeBronom Jamesom päť.

„Dávame mu veľkú dôveru. Skvelé je, že počas celého zápasu ju v útočnom móde. Môže skórovať z mnohých akcií, ale myslí aj na spoluhráčov. Je úžasné, čo dokáže po tak málo zápasoch v NBA,“ povedal pre The Athletic tréner Grizzlies Taylor Jenkins. „Skrátka mám pocit, že vo štvrtej štvrtine veľa hráčom dochádzajú sily. Všetci vedia, že som súťaživý a keď ide o výsledok, tak sa snažím ísť ešte viac naplno,“ uviedol Ja Morant.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK