Pred rokom legendárna dynastia NBA, teraz tím na úrovni farmárskej ligy

Publikované: 10.12.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: SITA/AP

GS Warriors vs, PHO Suns, zranenie S. Curryho (Foto: SITA/AP)

Rozdiel medzi úspechom a neúspechom je niekedy malý. Za uplynulých päť rokov nebol v NBA lepší tím ako Golden State. Warriors zlepšili parádny rekord Chicaga Bulls v počte víťazstiev v ročníku, hrali päťkrát za sebou vo finále a získali tri tituly. Pritom jeden prehrali z vedenia 3:1 na zápasy a druhý aj pre zranenia.

Pred novým ročníkom sa odborníci nevedeli zhodnúť, či bude tím natoľko dobrý, aby postúpil aspoň do play-off. Ich pohnútky boli po odchode Kevina Duranta do Brooklynu a zranení kolena Klaya Thompsona logické. K tomu tím stratil ostrieľaného obrancu Andreho Igoudalu, či podkošového hráča DeMarcusa Cousinsa. Napriek tomu sa odborníci viac prikláňali k tomu, že kalifornský klub sa do osmičky dostane.

Pomôcť k tomu mala ďalšia sezóna na úrovni MVP pre Stephana Curryho. Parádny strelec si však zlomil ruku, vypadol na minimálne dva, tri mesiace a šance Warriors sa zrútili ako domček z kariet. Zdravotné problémy mal aj Draymond Green a tiež nová posila v podobe D'Angela Russella. Zatiaľ odohral rozohrávač len trinásť zápasov. Má priemer 22 bodov, 6 asistencií, ale k pozitívnym výsledkom nepomohol.

Horší sú len Knicks

Jeden z najuznávanejších odborníkov Bill Simmons povedal, že Warriors majú momentálne tím na úrovni G-Leage, teda farmy NBA. Z 25 zápasov vyhrali basketbalisti Golden State len päť, horšie je na tom len dlhodobo tragický tím New York Knicks.

Realitou dnešných Warriors je, že ich dva zápasy už vyškrtli z celoštátnych prenosov. „Pre sledovanosť sme spravili veľa, ale teraz jej nepomáhame,“ priznal Green. Golden State sú na dne v skoro všetkých podstatných štatistikách. Reálne sa preto hovorí, že by bolo pre tím najlepšie „tankovať“, aby mal čo najvyššie postavenie na drafte. O tom však nechce počuť majiteľ Joe Lacob, ktorý verí, že táto sezóna pomôže mladým hráčom tímu.

„Nemáme momentálne dostatok kvality, ale to neznamená, že sa nemáme snažiť. Niekedy to tak je, že sa obráti list a musíte si prejsť aj podobným obdobím,“ povedal tréner Steve Kerr.

Na druhej strane po jednej tragickej sezóne môže prísť znova iná, ak sa Golden State uzdraví zostava a prinesú top hráča z draftu nováčikov. Naposledy sa to podarilo San Antoniu, ktoré po tragickej sezóne draftovalo Tima Duncana a ďalší priebeh je dlhodobo známy.

„Možno mi to niekto neuverí, ale aj túto sezónu si užívam. Mladí hráči pracujú tvrdo a je radosť pozerať, ako napredujú,“ snažil sa hovoriť pozitívne Kerr.

Nádej v novom Greenovi

Z viacerých neznámych mien je asi najpozitívnejším Eric Paschall. Dvadsaťtriročný krídelník pripomína na začiatku kariéry Draymonda Greena. Tiež si ho klub vybral len v druhom kole draftu a chýbajú mu centimetre na pozíciu power forwarda. Má 198 centimetrov a 116 kilogramov. V sezóne zatiaľ bojuje o miesto top nováčika. Má priemer 16,6 bodov a 5,2 doskokov.

„Snažím sa ho nastaviť tak, aby zvládal viacero pozícií. Ak viete hrať všetkých päť postov, lepšie sa vám manévruje,“ uviedol pre Yahoo Sports Green.

Paschalla chvália, že sa chopil výborne ponúknutej šance a môže priniesť do budúcnosti silu pre zostavu Warriors. Z nováčikov má vyšší bodový priemer ako krídelník Golden State len hviezdna dvojka posledného draftu Jo Morant z Memphisu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK