Timeout: Nasadenie a pohyb na útočnej polovici. Tieto dva faktory doviedli Handlovú k víťazstvu

Publikované: 02.12.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. MBK Baník Handlová, Jakub Petráš (32) (Foto: Ladislav Szibilla)

Prehrávať v polčase o jedenásť bodov, a navyše na palubovke súpera, a navyše v derby, to nie je jednoduchá situácia. Handlová po dvadsiatich minútach hry prehrávala s Prievidzou 31:42, pričom v posledných sekundách druhej štvrtiny inkasovala kôš z ťažkej pozície.

Takéto momenty vždy zoberú sebavedomie brániacemu tímu a ten útočiaci zas povzbudia do ďalšieho priebehu. Po tejto akcii to vyzeralo tak, že Prievidza po prestávke vybehne na palubovku a dovedie stretnutie do úspešného konca. Lenže dvadsať minút je v basketbale poriadne dlhý čas a ukázalo sa to aj v sobotu. Prešlo len niekoľko útokov a hostia z Handlovej strelili svojmu súperovi sedem bodov a vrátili sa do stretnutia. Konkrétne týchto sedem bodov nebolo rozhodujúcich, ale pre tím hostí to bol skvelý prvý krok do druhého polčasu.

Ako kľúčové sa ukázalo zvýšené nasadenie Handlovčanov. Celé sa to začínalo už pri odstavovaní pod vlastným košom. Predtým ako hostia vyštartovali po doskok, zobrali si útočiacich Prievidžanov na chrbát, čo im výrazne pomáhalo pri zbieraní lôpt. Keďže robili správne už prvú fázu, darilo sa im aj neskôr, keď sa s loptou dostávali na polovicu svojho súpera. Dá sa povedať, že sa chytili detailmi a vďaka nim boli úspešní v nasledujúcich činnostiach, ktoré sa priamo začali odrážať na priebežnom výsledku.

Handlovej sa darilo v ofenzíve vďaka tomu, že jej hráči boli aktívni a snažili sa byť neustále v pohybe. Nehýbali sa len oni, hýbala sa aj lopta a vďaka tomu to mala Prievidza pri bránení náročnejšie ako v prvom polčase, keď boli Handlovčania pasívnejší a možno až príliš často sa dostávali k tomu, že na zakončenie používali situácie jeden na jedného. V tomto smere si Handlová zaslúži kredit ako celý tím, ale tento komplex pozostával z činností jednotlivcov. Po derby sa toho veľa narozprávalo o najlepšom strelcovi Aleksandarovi Radukičovi, ktorý si na svoje konto pripísal 29 bodov.

Nastrieľať 29 bodov je úctyhodná vec, ale viac ako tieto samotné čísla si zaslúži pozornosť to, ako sa k nim Radukič dostal. Ako prvé treba napísať, že ich nenastrieľal náhodou. Body mu v sobotu pribúdali vďaka tomu, že vo väčšine prípadov vynikal v pozičnej hre. Ak jednotlivým akciám venujete detailnú pozornosť, určite si všimnete, že tento basketbalista len výnimočne stojí tam, kde by nemal, alebo kde to práve nie je výhodné pre mužstvo. Radukič je ukážkou toho, že obrana súpera sa dá rozhýbať aj bez toho, aby ste postavili clonu spoluhráčovi na obvode, ktorý drží loptu vo svojej moci. Niekedy úplne stačí nebyť lenivý, vybehnúť na trojku, vytiahnuť so sebou brániaceho podkošového hráča, na moment sa zastaviť, naznačiť clonu a vrátiť sa rýchlym pohybom späť pod kôš, kde vám hráč s loptou môže prihrať do voľnej pozície.

Aleksandar Radukič to však nerobil len v ostatnom dueli na pôde Prievidze. Na útočnej polovici je aktívny proti všetkým súperom, a preto býva pravidelne produktívny. Aj on má svoje slabé stránky, ale tie si momentálne všíma len málokto, keďže tie silné ich vysoko prevyšujú. V dôležitom derby proti Prievidzi ukázal dve dôležité veci: ako si získať na palubovke priestor a ako ho následne využiť k vlastnej produktivite. A to rozhodne nie je málo.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

16 Orlando Magic 11/12 47,83%
17 Minnesota Timberwolves 10/13 43,48%