Volant z traktora ako obruč? Tak sa učila hrať basketbal nová hviezda Realu Madrid

Publikované: 29.11.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Real Madrid (ESP) vs. CSKA Moskva (RUS), Gabriel Deck (14) (Foto: euroleague.net)

Po víťazstve na pôde Crvenej zvezdy (75:60) mal Real Madrid bilanciu 4–3 a pripravoval sa na sériu troch veľmi dôležitých domácich stretnutí proti FC Barcelona, Chimki Moskva a CSKA Moskva. Vo všetkých troch dueloch napokon vyhral a výraznou mierou k tomu prispel argentínsky krídelník Gabriel Deck.

Ten v posledných troch kolách nazbieral Index rating 65, čo je najvyššie číslo spomedzi všetkých hráčov kráľovského klubu. Počas tohto obdobia sa v Eurolige darilo lepšie len šiestim basketbalistom: James, Wilbekin, Larkin, Papapetrou, Sikma a Šengelia. Deck zaznamenal v priemere na jeden zápas 13 bodov a viac ako 7 doskokov a 4 asistencie. Jeho čísla išli nahor po poslednom z troch zápasov, v ktorom Real Madrid privítal úradujúceho európskeho šampióna CSKA Moskva. Argentínčan nazbieral 17 bodov, 11 doskočených lôpt, 6 asistencií a 5 plusových faulov. Proti Moskovčanom hral tak dobre, že ho kouč Pablo Laso nechal na palubovke viac ako 32 minút, čo je jeho nové kariérne maximum.

Po zápase, v ktorom Madridčania triumfovali 97:81, sa Gabriel Deck postavil pred mikrofón, aby zhodnotil svoj výkon. „Vždy som rád, keď môžem tímu akokoľvek pomôcť. Každý, kto príde na palubovku, môže tímu veľa odovzdať. Som rád kvôli celému tímu. Po svetovom šampionáte išla moja výkonnosť smerom nahor a myslím si, že je to vďaka sebavedomiu. Dodávajú mi ho spoluhráči, ale aj náš trénersky štáb. Som im veľmi vďačný, no zároveň motivovaný, aby som každý deň pracoval. Vedeli sme, že to bude náročné, keďže na nás čakal víťaz tejto súťaže. Myslím si však, že sme počas celého stretnutia hrali veľmi dobre,“ skonštatoval 24-ročný hráč, ktorý prišiel do Madridu v lete 2018 z argentín­skeho klubu San Lorenzo.

Jeho výkony nechvália len tréneri, pozitívne sa na jeho adresu vyjadril po zápase s CSKA aj francúzsky reprezentant Fabien Causeur. „Gabriel Deck dokazuje, že nie je nič, čo by nedokázal. Dáva nám veľmi veľa, špeciálne na low post-e. Je to vynikajúci atlét, ktorý ak strieľa so sebavedomím, je len veľmi ťažko zastaviteľný,“ povedal o svojom spoluhráčovi Causeur. Deck hráva ako small forward, ale aj ako power forward, čo je obdivuhodná vec, keďže meria 198 centimetrov.

Nová hviezda Realu Madrid pochádza z mesta Añatuya, ktoré leží vo vnútrozemí Argentíny. V tomto malom mestečku začínal s basketbalom a dotiahol to do najslávnejšieho európskeho klubu. „K basketbalu ma dotiahol môj brat, ktorý ho pravidelne sledoval v televízii. Mne sa sprvoti nepáčil, ale on ma presvedčil, aby som začal hrať. V meste sme mali jedno ihrisko, ale tam hrali starší chlapci, ktorí nám nedovolili hrať s nimi. Aj preto sa môj otec rozhodol, že nám pri dome postaví kôš. Zobral drevenú dosku a k nej primontoval volant z traktora, ktorý slúžil ako obruč. Celé popoludnia sme trávili tým, že sme na záhrade hrali s kamarátmi basketbal. Hrali sme síce na prašnom povrchu, ale pre nás to bol unikátny štadión. Keď sa nám s košom niečo stalo, išli sme za naším kamarátom Luisom, ktorý bol kováč. On nám vždy pomohol,“ prezradil Gabriel Deck, ktorého prezývajú El Tortuga, čo v preklade znamená korytnačka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 73:32
11.07.2020
RIM RIM
BNB BNB 57:62
11.07.2020
LMI LMI
GLX GLX 26:77
11.07.2020
INT INT
PDZ PDZ 59:54
11.07.2020
BSC BSC
GLX GLX 38:52
12.07.2020
BSC BSC
INT INT 12.07.2020 PDZ PDZ