Palušnej otázka budúcnosti nedá spávať. Zvažuje každý scenár, aj ten najhorší

Publikované: 19.11.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: archív RP

Regína Palušná (10) (Foto: archív RP)

Pokojne ju môžeme nazvať basketbalový unikát. Veď len ťažko by sme hľadali inú hráčku, ktorá si vyskúšala tento šport v takých rozmanitých kútoch sveta. Regína Palušná si minulý týždeň odskočila do reprezentácie, kam však budú teraz smerovať jej kroky je veľmi otázne. Tridsaťročná rodáčka z Trnavy je bez angažmánu a kto vie, ako dlho to tak zostane a či už nie navždy…

Nedeľný zápas v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2021 v Šoprone Slovenkám nevyšiel. „Nebolo to podľa predstáv. Myslím si, že sme boli takticky dobre pripravené. Vedeli sme presne, čo od súpera očakávať a ako bude hrať. Žiaľ, je to šport a nie vždy všetko ide tak, ako si predstavujete. Stojím si za názorom, že Maďarky sú hrateľné a my sme mohli vyhrať,“ vyjadrila sa Palušná na margo prehry 59:73 v Šoproni.

Podľa basketbalovej svetobežníčky nebol problém v sile súperiek. „Nemyslím si, že priamo Maďarky nám robili s niečím extra problémy. Osobne si myslím, že sme si problém vytvorili samy nezmyslenými stratami lôpt a zlým doskokom. To sú veci, na ktorých sa dá zapracovať do budúceho zápasu.“ Po polčase to vyzeralo ešte nádejne, keď domáce hráčky viedli 36:32. Potom však prišli rozhodujúce chvíľky. „V priebehu troch minút bolo po zápase. Maďarky trafili všetko. Pár strát a zlých rozhodnutí na našej strane nás vyhodilo z rytmu. Oceňujem však, že sme makali do konca, pretože každý bod sa počíta,“ vyzdvihla Palušná.

Žofia Hruščáková (10) a Regina Palušná (30), Slovensko ženy (Foto: ig RP)

Reprezentácia je niečo iné ako klub, treba sa prispôsobiť

Vstup do nového kvalifikačného cyklu rozvíril niekoľko otázok. Napríklad aj tú, aká sila či potenciál sa skrýva v aktuálnom reprezentačnom výbere. „Máme šikovný tím. Polovica dievčat hrá v zahraničí v najvyšších súťažiach, čo je veľké plus. Chýba viac konkurencie, aby bola zdravá rivalita. Po tom, čo som s tímom strávila týždeň, si úprimne myslím, že toto družstvo má na to, aby uspelo v kvalifikácii,“ skonštatovala Palušná.

Nie všetko je však ideálne. „Treba zapracovať na veciach z taktického hľadiska, ale môj osobný názor je, že sa treba najmä vedieť prispôsobiť. Reprezentačné zápasy sú iné ako klubové. Aj vaša hráčska úloha je v reprezentácii iná, ako v klube a to si treba uvedomiť a prijať to. Napríklad ak ste najlepší strelec v klube, neznamená to, že budete aj v národnom tíme, pretože tam je ďalších päť dobrých strelcov. Preto sa treba vedieť prispôsobiť a plniť to, čo sa od vás vyžaduje na sto percent, aj keď na to nie ste zvyknutí. Ak sa tak stane, myslím si, že spolu skvele zapadneme, lebo na každom poste máme dostatočne dobrú hráčku. Bude to fungovať,“ myslí si ďalej sympatická basketbalistka.

Regína Palušná (Foto: archív RP)
Regína Palušná (Foto: archív RP)

Na Islande sa sklamala

Palušná už toho v živote vyskúšala veľmi veľa. Hrala v austrálskom Mandurahu, libanonsko-arménskom tíme Antranik SC, vo francúzskom Nantes, belgickom Namure, maďarskom Pécsi, španielskej Valencii, Brne, švédskom Visby, či vo farbách slovenských tímov Ružomberka, Spišskej Novej Vsi či Viktorii Košice. Túto sezónu začala na Islande v klube Valur Reykjavik. „Strávila som tam dva mesiace. Usilovali sa ma získať už minulý rok, ale vtedy som hrala v Austrálii. Tým, že bol o mňa taký enormný záujem, tak aj moje očakávania boli vysoké. Realita bola však iná,“ spomína na úvod tejto sezóny Palušná. „Tréner ma postavil do role čistého obranára a boli zápasy, v ktorých som mala ledva dve strely, čo bolo pre mňa neprijateľné. Doslova mi bolo povedané, že tam nie som preto, aby som dávala body, na to tam boli iné hráčky. Ja som tam bola na zbieranie doskokov. Keďže už mám svoj vek a chcem, aby ma basketbal bavil, tak som sa rozhodla ukončiť kontrakt a odísť domov.

Islandskú skúsenosť však Palušná nevníma len z basketbalovej stránky. „Island je nádherná krajina, ale zároveň veľmi drahá s obrovským návalom turistov. Bežne sa mi stávalo, že pod oknami bytu som počula slovenčinu či češtinu. Zároveň sú Islanďania veľmi chladní. Myslieť si, že vás príjmu medzi seba by bolo naivné. Čo sa týka basketbalu, bola som v tíme tamojšieho majstra, ktorého gro tvoria islandské reprezentantky a dve zahraničné hráčky. V lige sme nemali konkurenciu, možno až na jedno družstvo.

Regína Palušná (Foto: archív RP)
Regína Palušná (Foto: archív RP)

Bláznivý život v krajine s jediným pravidlom, že pravidlá neexistujú

Exotické destinácie sú pre Palušnú výzvou i lahôdkou zároveň. Libanon však bola naozaj extravagantná basketbalová voľba. „Po prvej sezóne v Austrálii som vedela, že sa tam chcem znovu vrátiť, keďže záujem bol obojstranný. Pauza medzi sezónami u protinožcov je päť mesiacov, tak sme hľadali alternatívu, kde si zahrať tak, aby som tento čas neprestála. Európa nebola možnosť, keďže ligy sú dlhé a Austráliu by som nestihla. Vtedy to bola moja priorita. Agent mi našiel tím v Libanone, kde liga trvala päť mesiacov a skvele nám to zapadlo do plánov.“

Čas strávený v tejto krajine si Palušná dokonale užila. „Neľutujem ani sekundu. Bola to skvelá skúsenosť. Ligu tvorí osem tímov, väčšina z nich je z okolia Bejrútu. Negatívny dopad na súťaž malo to, že v tom roku schválili len jednu legionárku na tím. O to bola moja úloha ťažšia. Keď ste legionár, čakajú od vás minimálne dvadsať bodov za zápas, ktoré sa ťažko dávajú, keď celá pozornosť v obrane sa sústreďuje na vás. Ak máte ešte obrovské basketbalové ambície, tak to nie je tá pravá zastávka. Ak však ste už v basketbale niečo dosiahli a chcete prostredníctvom neho spoznávať nové veci, tak to doporučujem. Libanonské dievčatá nie sú veľmi technicky vybavené, až na niektoré výnimky. Majú však obrovské sebavedomie akoby vyhrali minimálne euroligu. Najprv som nechápala, kde sa to v nich berie. Keď som ich spoznala, tak som pochopila, že to nie je niečo zlé, že sú proste také. To aj vďaka fanúšikom, ktorí v nich vidia minimálne LeBrona Jamesa a obdivujú ich,“ smeje sa Trnavčanka.

Nuž a čo život v Libanone? Aký bol z pohľadu Regíny Palušnej? „Jedným slovom bláznivý. Treba si uvedomiť, že je to krajina, kde je jedno pravidlo a to, že pravidlá neexistujú. Je to štát mnoho tvárí. Strieda sa vám tam maximálna chudoba, kde päťčlennú rodinu vidíte na jednom motocykli s obrovským bohatstvom, kde 17-ročnú babu vozí osobný šofér a na osemnástku dostane najnovšie Porsche ako moja spoluhráčka. Je jedno, aký je deň. Tí čo na to majú, sa bavia celý týždeň. Podniky a kluby sú otvorené sedem dní v týždni a sú plné! Libanonci vysedávajú dlhé hodiny v reštauráciách pri množstve jedla a vodnej fajke. Nie je to určite pre každého, keďže naša mentalita je úplne iná. Myslím si však, že sa tam oplatí ísť pozrieť a zažiť to.“

Regína Palušná (Foto: archív RP)
Regína Palušná (Foto: archív RP)
Regína Palušná (Foto: archív RP)

Budúcnosť jej nedá spávať

Reprezentačný týždeň je za nami a Palušná doma v Trnave rozmýšľa, čo bude ďalej. „Je to veľmi ťažká otázka, ktorú dostávam posledné dni veľmi často a úprimne mi nedá spávať. Čím dlhšie som doma, tým viac sama sebe kladiem otázky, či sa mi chce vrátiť do basketbalového kolotoča. Keďže ma limituje aj moje zdravie a každé ráno je pre mňa doslova boj samej so sebou. Zároveň viem, že takto sa s basketbalom rozlúčiť nechcem a stále mám výkonnosť. Nasledujúce dni mi ukážu, čo ďalej.

Palušnú však trápia aj ďalšie veci. „Nesplnené sny už asi nemám, veď som toho pochodila a zažila najviac, čo sa dalo a neľutujem ani jedno rozhodnutie. Každá skúsenosť mi niečo priniesla. Skôr ma trápi iná vec… S pribúdajúcim vekom sa zamýšľam nad stavom našej slovenskej ligy. Vekom sa dostanete do určitého bodu, keď sa chcete vrátiť domov a dohrať posledné roky svojej kariéry v domácej súťaži a pomaly sa zaraďovať do normálneho života. Zrazu, keď ten čas nastane ako v mojom prípade, zistíte, že sa nemáte kam vrátiť… a to je smutné,“ podčiarkla skúsená legionárka súčasnú situáciu v domácom ženskom basketbale.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.