Suja: Družstvo má obrovský potenciál, no potrebujeme pivotku na pozíciu päť

Publikované: 18.11.2019 Autor: Marta Brliťová Foto: Laco Ďuračka

Maďarsko - Slovensko, tréner Juraj Suja (Foto: Laco Duračka)

Reprezentácia Slovenska nestačila v prvom zápase kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2021 na výber Maďarska. Na horúcej maďarskej palubovke vyhrali domáce basketbalistky 73:59.

Do zápasu vstúpili lepšie Slovenky a prvú štvrtine vyhrali jasne 19:13. Následne však prišlo k zlomu a zvyšok zápasu už domáce kontrolovali. „Prvých 15 minút sme hrali veľmi disciplinovane, najmä v obrane. Mali sme určené pravidlá, ktoré fungovali. Tie sme však bohužiaľ prestali dodržiavať. Súperky nás začali rozbíjať na clonách a následne využívali otvorené strely,“ analyzovala po zápase pivotka Sabina Oroszová.

Čísla hovoria za všetko. V prvej a poslednej štvrtine sme dostali po 13 bodov, v druhej 23 a tretej 24 bodov. Rozdielová bola naša obranná fáza,“ doplnil ju reprezentačný tréner Juraj Suja.

Maďarsko - Slovensko, Barbora Bálintová (41) a Žofia Hruščáková (10) (Foto: Laco Duračka)

Až polovicu bodov zaznamenali maďarské basketbalistky z trestného územia. „Začalo to tým, že sme v druhej štvrtine stratili kontrolu nad obranným doskokom. Potom následne začali hrozne ľahko prihrávať loptu dnu. Vedeli sme, že Hatarová je vysoká hráčka a že loptu dostane. Chceli sme však, aby ju dostala 3 či 4 metre od koša. Mala ľahké situácie vo vnútri trestného územia a to bol problém,“ podotkol Suja, podľa ktorého je ale obrana o súčinnosti celého družstva. „Často sme boli porážaní prienikom, ktorý bol kontrolovaný. My sme sa napriek tomu zbytočne púšťali do rotácií, ktoré sme nemuseli riešiť. Nemali sme kompaktnosť v obrane.

V osobnej obrane sa s 208 centimetrov vysokou Hatarovou stretla aj Oroszová. „Vedeli sme, že výškovú výhodu mať budú. Problémy nám robili rotácie a najmä fyzickosť vo vnútornom území. Mali sme na ich vysoké hráčky viac zatlačiť a nedovoliť im dostať sa tak hlboko do nášho územia,“ potvrdila trénerové slová autorka double-double za 14 bodov a 12 doskokov.

Maďarsko - Slovensko, Angelika Slamová (23) (Foto: Laco Duračka)

Našej reprezentácii naopak body z podkošového priestoru chýbali. Družstvu v zostave chýbala typická pozícia päť, teda vysoká silová pivotka. Trénerské duo Suja – Jankovič tak museli na tejto pozícii improvizovať so štvorkami.

„Všetci vieme, že nám päťka chýba. Na štvorke máme kvalitné hráčky, ale tlačiť ich do hry, ktorá im nie je úplne vlastná, nie je vždy dobré. Necítia sa tam dobre a potom strácajú aj svoje silné stránky,“ sťažoval si Suja, na klubovej úrovni tréner majstrovského Ružomberku.

„Pozitívne je, že máme rok na to, aby sme sa všetky individuálne zlepšili a následne spolu zohrali. Budeme mať príležitosť spolu zamakať vo februári, aj počas leta. Ukázali sme, že vieme bojovať a 14 bodov je hrateľné skóre na domáci odvetný zápas,“ neskladala zbrane po jednej prehre skúsená Orozsová.

Maďarsko - Slovensko (Foto: Laco Duračka)

Aj tréner Suja hľadal v prehratom zápase pozitíva. „Prvých 15 minút bolo výborných. Prišli sme na ihrisko 8. tímu Európy a nezačali sme s prílišným rešpektom. Boli sme dobre nastavení. A potom sme hrali do konca. Tím sa nerozpadol, čo je cenné. V tretej štvrtine, keď nám ušli na 23 bodov, to vyzeralo zle a zamávalo to s každým. Ale po prestriedaní a zmene obrany sme sa dokázali vrátiť na 12 bodov,“ menoval pozitíva Suja. „Bohužiaľ, stratili sme disciplínu. Keby že ich udržíme na 62 bodoch, tak môžeme hrať o víťazstvo,“ zamyslel sa včerajší oslávenec.

Slovensko zostalo po jedinom odohratom zápase na treťom mieste skupiny H. Postupové šance sú aj naďalej otvorené a družstvo pod vedením ambicióznych trénerov čakajú ešte ďalšie fázy kvalifikácie. „Budeme sa stretávať a naďalej robiť na našich princípoch. Toto bol náš prvý ostrý zápas, ktorý nám veľa ukázal. Maďarsko na domácej palubovke bol najťažší zápas z celej kvalifikácie,“ pokračoval Suja.

Slovensko ženy (Foto: Laco Duračka)

Na ihrisku sa v najcennejšom drese stretli hráčky v basketbalovo produktívnom veku, doplnené dvomi skúsenejšími spoluhráčkami. Na najbližšom súťažnom reprezentačnom zápase budú opäť o rok skúsenejšie a vyhratejšie.

Potenciál vo svojom družstve vidí aj Suja. „Väčšina dievčat má kariéru pred sebou. Už nie sú mladé a nikto im nepríde pomôcť. Skúsené hráčky ukončili reprezentačné kariéry a teraz je to len o nich. Je to úzky tím, ale má obrovský potenciál,“ teší sa na ďalšiu prácu so svojimi zverenkyňami reprezentačný kouč.

Potrebujeme doplniť hráčku na pozíciu päť. Všetci vieme, že najbližších 7 rokov nám tu žiadna takáto hráčka nevyrastie a my potrebujeme aj podkošovú hru,“ zakončil Suja.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.