Komentár: Bulatovičov príbeh je povzbudením pre ligu

Publikované: 13.11.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Vladimír Dorňák

BK Inter Bratislava vs. BK Levickí Patrioti, Goran Bulatovič (10) (Foto: Vladimír Dorňák)

Kvalitní legionári väčšinou SBL len prebehnú. Strávia v nej sezónu, nanajvýš dve a odchádzajú do kvalitnejších alebo iných súťaží. Pár mien tu však ostáva, aj keď príbeh každého nie je len pozitívny. Pripomeňme však jeden z najpozitívnejších príbehov posledných rokov.

Tréner Handlovej Branko Maksimovič povedal po nečakanej výhre na palubovke Interu Bratislava, že jeho zverenci uspeli aj preto, lebo majstrovi chýbala duša tímu Goran Bulatovič. Pre niektorých to bolo možno prekvapujúce vyjadrenie, ale kouč baníkov to vystihol presne.

Rozohrávač z Čiernej Hory neohuruje štatistikami, aj keď jeho čísla zo sezóny 2014/2015, kedy obliekal dres Spišskej Novej Vsi, boli fantastické. Bulatovič je však cennou súčasťou víťaznej skladačky. Nikdy nenadáva na menšiu minutáž, či kvôli menšiemu počtu striel, alebo priveľkým obranným povinnostiam. Vždy sa snaží splniť bez „kecania“ všetko, čo od neho tréner požaduje. Ak ho potrebuje ako rozohrávača základnej päťky, nastúpi, tvorí hru. Keď ide ako náhradník, robí rovnako všetko naplno.

Pritom basketbal hrá doslova na reverz kvôli viacerým otrasom mozgu. Hru však natoľko miluje, že stále nič nevypustí. V Interi je so spomínanou sezónnou prestávkou od roku 2013 a v 31 rokoch je najskúsenejším basketbalistom zostavy. Spoluhráči ho majú radi za nekonfliktnú povahu a stopercentný prístup k povinnostiam. Vždy boli viditeľnejší iní hráči, či v minulosti miláčik bratislavských tribún Justin Graham, ostrieľaný český pivot Ondřej Starosta, bratia Rančíkovci, Nemanja Barač, Tomáš Mrviš alebo v minulom ročníku Američania Lee Skinner s Arikom Smithom.

V každej z víťazných zostáv hral „Buli“ dôležitú rolu. Keď potrebovali tréneri tím upokojiť, pritlačiť v obrane, tak ukázali na neho. Skromný rozohrávač potichúčky bez veľkej slávy splnil povinnosti, hodil sa po každej lopte, či dal telo do tvrdého stretu s protihráčom. Robil maličké drobnosti, ktoré nie je toľko vidieť, ale v úspešnom tíme sú tak potrebné. O to viac je krásne, čo sa mu podarilo v poslednom zápase Európskeho pohára FIBA na palubovke Pécsu.

V hektickom závere sa stalo viacero vecí. Najprv Inter vyhrával o bod, následná strela Dávida Abrháma netrafila obrúčku, Bulatovič musel vystreliť rýchlu trojku, ktorá do koša nespadla. Maďarský klub potom premenil šestky a vyzeralo to, že Interisti ostanú smutní. Vtedy však zdvihol vlajku ich nenápadný líder. Pôvodne síce mal víťaznú akciu predviesť Kenneth Funderburk, ktorému sa v zápase darilo, ale Maďari ho dôkladne bránili. Loptu zobral do rúk Bulatovič, predribloval celé ihrisko a v posledných sekundách rozhodol. Konečne si tak zaslúžil svoju chvíľku slávy, ktorá mu právom patrí.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.