Striedačka Petra Tordu: Levice sú zatiaľ sklamaním, prekvapili ma Lučenec a Žilina

Publikované: 12.11.2019 Autor: Peter Torda Foto: Lukáš Droppan

Patrioti Levice vs. BKM Lučenec, Boris Bojanovský (15) vs. Mike Caffey (5) (Foto: Lukáš Droppan)

Podľa predpokladov všetkých je na vrchole tabuľky najväčší favorit na titul Inter Bratislava. Okrem jedného zaváhania prešiel prvou časťou sezóny bez problémov. Dokázal sa vyrovnať s absenciami Fuseka a Čekovského, od ktorých v Interi očakávali veľa, ako aj s príchodmi a už aj odchodmi hráčov a zároveň účasťou v Európskom pohári.

Zo všetkých družstiev má najvyrovnanejší káder a po očakávanom návrate Fuseka jeho sila ešte stúpne. Miernym prekvapením je druhé miesto družstva zo Žiliny. Aj keď treba povedať, očakával som, že budú vysoko, ale na druhú priečku som umiestnil iné družstvo. Žiline sa podarilo stabilizovať slovenské jadro spolu s trénerom Kurillom a po vhodnom doplnení o cudzincov produkujú moderný rýchly basketbal. Otázkou je, čo s družstvom urobí viac zápasov na palubovkách súperov v druhej časti súťaže. Aj keď ani to nemusí byť problém, ako to ukázali v poslednom zápase v Handlovej. Bude zaujímavé sledovať, či sa po doliečení všetkých hráčov dokážu postaviť Interu a obhájiť si druhú pozíciu čo najdlhšie.

Najväčším prekvapením doterajšieho priebehu súťaže je družstvo Lučenca a jeho umiestnenie na tretej priečke. Musím priznať, že som očakával lepšie umiestnenie ako aj hru tímov v porovnaní s minulou sezónou, ale že to bude až takto nečakal asi nik. Slabší prístup hráčov v prvej časti domáceho zápasu so Svitom stál Lučenec ešte lepšiu zápasovú bilanciu.

Štvrtá priečka Prievidze pre mňa nie je prekvapením. Otázkou bude, ako rýchlo sa dokáže Zlatko Jovanovič zapracovať do kolektívu a či Prievidza dokáže pri útoku na vyššie pozície prebudiť slovenských hráčov, ktorí si stále hľadajú pozíciu na ihrisku. Toto môže byť jej problém pri atakovaní vyšších priečok v tabuľke.

Piate miesto patrí družstvu Svitu, ktoré sa hneď na úvod musel vyrovnať s výmenou trénerov. Podľa zákulisných informácii bola najväčším problémom jazyková bariéra medzi trénerom a americkými hráčmi a neatraktívny štýl hry.

Aj napriek tomu sa tím dokázal rýchlo adaptovať na staronového trénera. Som prekvapený z dôvery kouča a aj vedenia smerom k Adamovi Mončekovi, ale zároveň treba povedať, že ma to aj teší. Musím pochváliť vedenie družstva za to, že má „gule“ a Adamovi dôveruje.

Nenazval by som to sklamaním, ale pre mňa osobne je umiestnenie Levíc prekvapením, aj keď hneď na úvod je potrebné povedať, že stále máme pred sebou tri štvrtiny súťaže a robiť závery je predčasné. Druhým faktorom je kvalita cudzincov v družstve. Treba kvitovať cestu, pre ktorú sa vedenie pred sezónou rozhodlo a dalo väčšiu dôveru do rúk slovenským hráčom.

Na druhej strane do určitej miery to ovplyvnilo výber cudzincov. Kirves s Hillom sa viditeľne trápia a je len otázkou času, či manažment pristúpi k ich výmene, alebo tréner Madzin nájde spôsob ako ich prebrať k lepším výkonom. Spolu so slovenskými hráčmi nároky spĺňa hlavne Amin Hot a aj napriek nižšej vyťaženosti Marka Peroviča, aj on dokáže byť jedným z najlepších strelcov družstva.

Siedme miesto Handlovej asi nie je to, čo očakávali a možno sa sami nechali učičíkať tým, akých hráčov sa im podarilo pred sezónou podpísať. Je pravda, že tréner Maksimovič musel skladať nový tím a chvíľu trvá, kým si všetko sadne. Je dôležité dodať, že najväčšia slabina družstva je pozícia back up rozohrávača. Klubu takisto chýba ešte jeden center, ktorý by odbremenil Radukiča, aby bol plne využiteľný na pozícii power forwarda. Priznám sa, že mne osobne vadí aj štýl hry, ktorým sa Handlová prezentuje. Vo veľkej miere sa spolieha na trojbodovú streľbu. Je pravda, že tento štýl hry jej priniesol víťazstvá na Interi a Spišskej Novej Vsi, ale na druhej strane ich aj stál možnosť zvíťaziť v zápasoch proti Prievidzi a Žiline.

Sklamaním je pre mňa Komárno. Samozrejme rovnako ako som napísal pri družstve Levíc, je predčasné hádzať flintu do žita, ale obávam sa, že spolu so zraneniami, s ktorými v Komárne bojujú od prvého zápasu a finančným problémom, o ktorom sa hovorí v poslednej dobe, bude veľmi ťažké pre hráčov ostať pozitívni a vyhrávať zápasy.

Posledné miesto v tabuľke nie je pre väčšinu tých, ktorí písali predsezónne hodnotenia prekvapením. Najväčším problémom Spišskej Novej Vsi sú slovenskí hráči, ktorí majú akú-takú kvalitu, ale možno aj svojím prístupom na ihrisku nepomáhajú družstvu k tomu, aby si pripísalo prvú výhru v sezóne.

Videl som viac zápasov a treba povedať, že Spišská sa minimálne vo dvoch stretnutiach sama pripravila o víťazstvo nedisciplinova­nosťou v riešení situácií v posledných minútach duelu, či už v Lučenci alebo doma s Handlovou.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA
LUC LUC 26.09.2020 SVT SVT

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV