Začiatky na Slovensku neboli ľahké. Bosniak Durmo sa udomácnil a ťahá Prievidzu

Publikované: 12.11.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: Ladislav Szibilla

BC Prievidza vs. Patrioti Levice, Ibrahim Durmo (23) a tréner Tihomir Bujan (Foto: Ladislav Szibilla)

V ostatných štyroch zápasoch si Prievidza pripísala tri víťazstvá. Zverencom trénera Tihomira Bujana patrí štvrté miesto. Hru finalistu z minulej sezóny oživil v aktuálnom ročníku bosniansky krídelník Ibrahim Durmo, ktorý zhodnotil prvú štvrtinu základnej časti.

Dvojmetrový hráč má len 22 rokov. V predošlých sezónach pôsobil v sarajevskom klube OKK Spars. V priemere dosiahol 8 bodov za zápas s úspešnosťou streľby nad viac ako 62%.

„V Sarajeve som hral tri roky. Spars je jedným z najlepších klubov pre mladých hráčov. Majú kvalitných trénerov a ako hráč môžete vďaka ich prácu veľmi rásť. Som vďačný za všetko, čo pre mňa v Bosne urobili,“ vysvetlil Ibrahim Durmo.

Dvadsaťdvaročný Durmo odohral za Prievidzi zatiaľ šesť stretnutí a je štatistickým lídrom tímu. Jeho čísla sú priemerom dokonca len z piatich zápasov, pretože duel proti Interu bol kontumovaný.

BC Prievidza vs. MBK Rieker COM-therm Komárno, Ibrahim Durmo (23) vs. Miles Bowman jr. (33) (Foto: Ladislav Szibilla)

Durmo o trénerovi: Miluje basketbal a rozumie mu

Doskočí takmer 8 lôpt a strelí skoro 18 bodov. V tabuľke ligových strelcov je na šiestom mieste. V poslednom vystúpení vo Svite pomohol tímu k výhre 25 bodmi a 13 doskokmi.

Forma tímu je dobrá. Síce sme prehrali niekoľko zápasov, viac sa nám však podarilo vyhrať. Máme dobrú ofenzívu. Na to, aby sme splnili naše ciele, potrebujeme sa zlepšiť v obrannej činnosti,“ vyjadril sa.

Pochvaľuje si spoluprácu so skúseným koučom Bujanom. Na ihrisku mu dáva veľký priestor. V priemere odohrá Bosniak viac ako 27 minút.

Je to naozaj výborný tréner. Miluje basketbal a veľmi dobre mu rozumie. Pomáha mi rozvíjať sa. Počúvam každú jeho radu. Keď som prišiel na Slovensko bolo to pre mňa v novej krajine náročné. Ako plynie čas, všetko je jednoduchšie a cítim sa byť spokojný,“ pokračoval hráč, ktorý vo voľnom čase obľubuje videohry a sledovanie filmov.

V piatich zápasoch za BC vypálil už 59 dvojbodových pokusov z toho 41 striel bolo vydarených. Má 71% úroveň úspešnosti. Naopak, trojkové strely príliš neobľubuje. Z 9 pokusov mu padla v šiestich dueloch do koša len jediná.

BC Prievidza vs. MBK Rieker COM-therm Komárno, Ibrahim Durmo (23) (Foto: Ladislav Szibilla)

Rady od skúsených hráčov

Vo všetkých doterajších zápasoch, s výnimkou súboja s Lučencom, predviedol nadpriemerné výkony. Lučenec na neho našiel recept. Durmo v zápase strelil 7 bodov, vtedy urobil až 7 strát lôpt.

„V každom zápase som zo seba dal 100%. V mojej hre ma podporujú spoluhráči. Jakub Kádaši a Matej Majerčák sú hráči, ktorí na mňa urobili dojem. Sú talentovaní,“ ocenil prínos slovenských mladíkov.

V prievidzskom tíme sú však aj hráči, ktorí majú za sebou dlhé roky basketbalovej pra­xe.

„Nikola Gačeša, Nenad Delič alebo môj krajan Zlatko Jovanovič. Rád s nimi hrám, pretože sú skúsení a poznajú veľmi dobre hru. Učia ma nové veci a pomáhajú mi na ihrisku i mimo neho,“ pripojil Durmo.

Na tri zápasy v prebiehajúcej sezóne nenastúpil pre zdravotné problémy. V súčasnosti je v poriadku, čo považuje za najdôležitejšie.

Prievidza sa mi páči. Je to naozaj pekné mesto. Ľudia sú ku mne dobrí. Mojím osobným cieľom je hrať na najvyššej basketbalovej úrovni,“ zakončil.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.