Komentár: Lučenec mohol byť aj prvý, Jankovič nakopol šťuku ligy

Publikované: 11.11.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Vladimír Dorňák

Inter Bratislava vs. BKM Lučenec, tréner Peter Jankovič (Foto: Vladimír Dorňák)

2500 ľudí aplaudovalo tímu po výhre 66:61 nad Handlovou. ESO Lučenec práve získalo druhý titul za sebou. Mená ako Kovačevič, Ščekič, Meluš, Závodný či Tarabus ovládli slovenský basketbal. Zdalo sa, že na juhovýchode krajiny sa bude hrať dlhodobo výborný basketbal. O rok ešte ESO triumfovalo v Slovenskom pohári, ale potom prišiel pád. Medzi elitu sa vrátil lučenecký basketbal po ôsmich rokoch. Aj z tej opäť na rok vypadol, keď nepodal prihlášku.

Znova sa vrátil vlani, ale nebola to žiadna sláva. Z 32 zápasov vyhral len šesť a skončil na poslednom mieste. V závere základnej časti klub naznačil zlepšenie, ale už bolo neskoro. Ani do nového ročníka SBL nevstupoval s veľkými očami. Vedeniu sa však podarilo zohnať zaujímavé posily.

V prvom rade už v júli predstavilo základný kameň tímu – rozohrávača. V podobe Mika Caffeyho získali v Novohrade skúseného tvorcu hry, ktorý neprišiel ako „rookie“ z univerzity. Za sebou má zastávky v Maďarsku, Grécku a Fínsku. Z jeho hry je cítiť, že je zvyknutý viesť tím a okrem presnej ruky zapája aj spoluhráčov. S priemermi 20 bodov, 5,4 asistencií a 4,3 doskokov hrá ako MVP našej súťaže. Káder vedie z legionárov aj ďalší skúsený Američan Melsahn Basabe. Grécko, Taliansko či Belgicko mu dodalo dostatok skúseností. V SBL má priemer 17 bodov a 8,4 doskokov.

Inter Bratislava vs, BKM Lučenec, Mike Caffey (5) (Foto: Vladimír Dorňák)

Legionári však len ťažko pozdvihnú tím sami. Lučenec doplácal v minulosti na slabšiu slovenskú stopu. To zmenili dve mená. Manažmentu sa podarilo dotiahnuť späť na Slovensko Jaroslava Musila. Podpisu sa na začiatku nevenovala veľká pozornosť. Tú nedostal krídelník, ani keď prišiel do reprezentácie ako náhradník. V národnom drese ale ukázal veľké odhodlanie. Tréner Žan Tabak vyzdvihol jeho bojovnosť, obranu a prístup. Bratislavskému rodákovi dodal reprezentačný kemp sebavedomie, ktoré si preniesol do ligy. V nej patrí medzi slovenských lídrov. Lučenec v ňom našiel potrebného domáceho ťahúňa, ktorý mu dlho chýbal.

V neposlednom rade treba spomenúť možno najhlavnejšiu akvizíciu vedenia klubu z juhu Slovenska. Tou je Peter Jankovič. Niekto si možno hovoril, že úspešný ženský kouč nezvládne rýchlo prechod k mužom, ale zatiaľ je opak pravdou. Z Lučenca vytvoril viac ako solídneho súpera favoritom. Z ôsmich zápasov vyhrali jeho zverenci päť a pokojne mohli aj sedem. Dvojciferným rozdielom prehrali len na palubovke Interu Bratislava, kde sa tiež dlho držali. Na výhru siahali doma so Svitom a aj v Žiline. Oba súboje prehrali až po predĺžení. Ak by v nich uspeli, boli by s Interom na prvom mieste.

Inter Bratislava vs. BKM Lučenec, Jaroslav Musil (11) (Foto: Vladimír Dorňák)

Jankovičov tím zdolal Komárno, Prievidzu, Handlovú, Spišskú Novú Ves a najväčšia výhra prišla uplynulú sobotu. Presná ruka Andrewa Eudyho šokovala v posledných sekundách zaplnenú levickú arénu. Lučenec dosiahol výhru, ktorou si definitívne získal rešpekt celej ligy. Úspech na palubovke ambiciózneho súpera je veľkou vzpruhou. Podobné víťazstvo nezískal tím z Novohradu roky.

Jankoviča čaká ešte veľa práce a výsledky užšieho kádra môžu poznačiť aj zranenia. Je však veľmi dobrou správou, že je v lige ďalší tím, ktorý môže zdolať najmä na domácej palubovke každého súpera.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.