Ružomberčanka Moravčíková: S Minskom máme čisté konto, nepozeráme sa na minulosť

Publikované: 31.10.2019 Autor: Karolína Vrabcová Foto: Rudo Maškurica

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky, Alica Moravčíková (16) (Foto: Rudo Maškurica)

Na Ružomberok čaká posledný súper D-skupiny, s ktorým sa doposiaľ v tohtoročnom Európskom pohári FIBA ešte nestretol. Zverenky trénera Juraja Suju opäť čakala náročná cesta, keď sa museli presunúť do bieloruského Minsku. Dnes o 17.00 h budú hráčky úradujúceho slovenského majstra bojovať o prvé víťazstvo do tabuľky proti tamojšiemu družstvu Cmoki Minsk.

Ružomberčanky nestačili v prvom zápase D-skupiny na palubovke ruského Jeniseju Krasnojarsk 59:82, minulý týždeň doma prehrali s tureckým Hatay BB 65:85. Napriek dvom prehrám v tíme nikto neklesá na duchu. „Nálada je dobrá. S týmto tímom máme čisté konto. Nepozeráme sa na minulosť. Sústredíme sa len na dnešný zápas,“ povedala nám Alica Moravčíková.

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky, Alica Moravčíková (16) (Foto: Rudo Maškurica)

Dobre sa naladili proti Piešťanom

Dobrá nálada v ružomberskej družine vyplýva najmä z vydareného šlágra 5. kola extraligy, keď minulú sobotu zdolali doma v Koniarni najväčšieho súpera v boji o titul Piešťanské Čajky presvedčivo 59:41. „Dokázali sme si, že vieme vyhrávať aj ťažké zápasy. Možno to z pohľadu skóre prvého polčasu nevyzeralo ako ťažké stretnutie, no najmä kvalitnou obranou sme dokázali Piešťany udržať na rozdiel osemnástich bodov,“ pokračovala Moravčíková.

Cmoki Minsk však bude súper z trochu inej kategórie. Aj bieloruské družstvo podobne ako Ružomberok čaká v tohtosezónnej edícii Európskeho pohára FIBA na víťazstvo. Basketbalistky Minsku najskôr nestačili v Turecku na Hatay BB 71:79, minulý týždeň na vlastnej palubovke tesne prehrali s Krasnojarskom 68:70.

Družstvo z hlavného mesta Bieloruska nie je pre slovenského fanúšika žiadna neznáma. Pravidelne sa s ním v EWBL stretávajú Young Angels Košice či Piešťanské Čajky. „Vieme o nich, že hrajú veľa zónovej obrany a majú kvalitné strelkyne. V analýze súpera sme sa zamerali najmä na ich stretnutia v Európskom pohári FIBA, ale tréner Suja si určite naštudoval aj iné zápasy, aby nás dobre pripravil na tento duel,“ prezradila 25-ročná basketbalistka.

MBK Ružomberok vs. Piešťanské Čajky, Alica Moravčíková (16) (Foto: Rudo Maškurica)

Pozor na zónovú obranu

V Ružomberku by si radi v Európskom pohári FIBA v tejto sezóne konečne pripísali do tabuľky víťazstvo. K tomu však bude treba zdolať bieloruského súpera. Čo bude kľúčom k vytúženému triumfu? „Najdôležitejšie bude vysporiadať sa so zónovou obranou a trafiť niečo z diaľky,“ ponúka svoj recept Moravčíková.

Hráčky basketbalového klubu zo severu Slovenska si zopakovali podobnú cestu z prvého zápasu, keď cestovali na ďalekú ruskú Sibír. Tentokrát prekonali takmer tisíc kilometrovú vzdialenosť do Minsku. „Prišli sme o deň skôr, to nám uľahčí aklimatizovať sa.“

Ružomberčanky síce majú za sebou dve prehry, tie im však poskytli skúsenosti. Čo konkrétne si z nich odniesli do ďalších zápasov? „Každá jedna chybička je potrestaná a preto musíme byť koncentrované celých štyridsať minút v obrane i útoku,“ uzavrela Alica Moravčíková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.