Podceňovaná Argentína šokovala svet, Srbi končia už vo štvrťfinále

Publikované: 10.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Argentína (Foto: fiba.basketball)

Argentínski basketbalisti boli až do štvrťfinále podceňovaní. Síce vyhrali všetky zápasy v skupine aj osemfinále, ale odborníci to pripisovali ľahšiemu žrebu. Predsa len na druhej strane pavúka bolo oveľa viac favoritov na medailu.

Tím okolo skvelého veterána Luisa Scolu však prišiel do štvrťfinále výborne pripravený. Tímová hra, tvrdá obrana, skvelý pohyb v ofenzíve a zrejme najlepší rozohrávač Euroligy Facundo Campazzo. To sú faktory, o ktoré sa mohla juhoamerická krajina oprieť aj proti najväčším favoritom turnaja Srbom.

Tí vyhrávali v úvode šampionátu zápasy suverénne, ale keď začalo ísť do tuhého, rozpadol sa im najmä defenzívny koncept. V obrane ich jasne predčili Španieli v súboji prvé miesto v osemfinálovej skupine a na ich výkon nadviazala Argentína, ktorá viedla od úvodných minút štvrťfinále. Srbi sa nevedeli dostať do tempa, slabo bránili a držala ich len dobrá ofenzíva. V tretej štvrtine otočili výsledok, ale súper sa nevzdal. Pokračoval v oduševnenom a koncentrovanom výkone.

Skvelí Campazzo so Scolom

Kľúčové momenty prišli vo štvrtej štvrtine. Posledných päť minút kraľovalo na palubovke len jedno družstvo. Argentínski basketbalisti neskutočne ovládli záver súboja. Ťažké strely premenili Campazzo či Scola a nakoniec ich tím vyhral 97:87.

Srbskí basketbalisti síce dominovali na doskoku, ale nevyužili to na lepší výsledok. Súpera preskákali jasne 42:29. V ostatných ukazovateľoch boli lepší Argentínčania. Premenili 12 trojok a mohli sa oprieť o viacerých strelcov. Najmä ich rozohrávači jasne predčili srbských. Facundo Campazzo nastrieľal 18 bodov, 12 asistencií, 6 doskokov a 3 asistencie. Luis Scola pridal 20 bodov a 5 doskokov.

Na druhej strane hral znova skvele Bogdan Bogdanovič, ale súperi ho dobre bránili. Jeho 21 bodov bolo málo. Frustrácia bola vidieť aj na najväčšej hviezde srbského basketbalu Nikolovi Jokičovi. Ten zakončil zápas so 16 bodmi, 10 doskokmi a 5 asistenciami, ale v závere chýbala tímu jeho dominancia z predošlých zápasov turnaja, s výnimkou zápasu so Španielskom, v ktorom sa nechal vylúčiť.

Argentína môže napodobniť generáciu okolo Luisa Scolu

Argentína tak môže nadviazať na zlatú generáciu ich basketbalu, ktorá zažila vrchol v roku 2004, keď ich doviedol Manu Ginobili k olympijskému zlatu. V tíme bol aj Scola. Naposledy sa podarilo tímu získať veľkú medailu ešte v roku 2008 na olympijských hrách v Londýne, kde získali bronz. Na predchádzajúcom svetovom šampionáte skončili Juhomaričania už v osemfinále.

Veľmi ťažká prehra pre náš tím. Chcem sa ospravedlniť naším fanúšikom a krajine. Verili sme si, ale viete ako to je, na podobnom turnaji nemusí znamenať nič, keď prehráte. Možno sme boli favoriti, ale Argentínčania nám ukázali, že to chceli dne viac ako my. Ako jeden z lídrov beriem na seba zodpovednosť.,“ hovoril krídelník Nemanja Bjelica.

„Sme ranení, je to ťažká prehra. Náš tím bol počas turnaja pod obrovským tlakom, čo nie je veľmi dobré. Kľúčom bola rozohrávka. Basketbal je o rozohrávačoch, pri všetkej úcte k našim pivotom. Mali sme veľa strát a Argentína lepšie držala tempo hry. Bolo tam veľa faulov, ktoré sa mi nepáčili ako sa pískali. Oni sa tomu prispôsobili, my nie. V tretej štvrtine sme hrali dobre, otočili sme skóre. Potom sme znova stratili viacero lôpt, k tomu pridali Argentínčania ťažké strely, či Campazzo alebo Garino. Campazzo absolútne dominoval zápasu. Je to jeho víťazstvo. Gratulujem Argentíne,“ dodal tréner Srbov Saša Djordjevič.

Tréner: Vyhrala nám to ofenzíva, nie defenzíva

„Odohrali sme skvelý zápas, Srbsko bolo obrovský favorit. Dávali sme si pozor na straty. Tímová energia bola skvelá. Už pred turnajom sme si verili na semifinále. Vedeli sme, že môžeme hrať tak ako dnes večer,“ povedal hrdina víťazov Campazzo.

„Pred zápasom sme vedeli, že to bude pre nás veľmi ťažké, lebo Srbi sú oveľa vyšší ako my. Opakovali sme si, že ich hru spod koša nezastavíme. Hovorili sme si, že nám nastrieľajú 90 bodov, museli sme ich dať preto viac. Tréneri hovoria, že zápasy vám vyhráva defenzíva, ale musíte dať body, aby ste uspeli. Na to sme sa sústredili. Zápas nám vyhrala ofenzíva,“ povedal tréner Argentíny Sergio Hernandez.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%