Hrubé nadávky, trápenie lídrov z NBA a Euroligy a záchrana v podobe parádnej obrany

Publikované: 06.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Španielsko - Taliansko (Foto: fiba.basketball)

Španielski basketbalisti sú podľa zloženia kádra favoritom do boja o medaily na majstrovstvách sveta. Tím v skupine vyhrával, ale výkonmi zatiaľ zverenci Sergia Scariola nepresvedčili.

Španieli síce začali suverénnou 39 bodovou výhrou nad Tuniskom, ale potom sa prekvapujúco trápili s Portorikom aj Iránom. Oboch súperov zlomili až po zmene strán, ázijského dokonca až v posledných troch minútach. Zostava plná známych hráčov z NBA či Euroligy nepresvedčila a prvá zaťažkávacia skúška prišla až v piatok proti Taliansku.

Ani proti tímu okolo skvelých strelcov Danila Gallinariho s Marcom Belinelliho to nebolo zo strany Španielska ideálne, konečne však ukázali svoju silu v obrane. Štyri a pol minúty pred koncom prehrávali favoriti po trojke Gallinariho 52:56 a zdalo sa, že Taliani lámu kľúčový duel o postup na svoju stranu. Španieli sa v tých chvíľach skoncentrovali a takmer celý čas už nepustili súpera ku strelenia košu z hry. Len sedem sekúnd pred sirénou sa presadil dvojkou Della Valle, ale jeho kôš už len upravoval končené skóre. Záverečnú štvorminútovku ovládli španielski basketbalisti šnúrou 15:4.

Vďaka výhre 67:60 si predčasne zabezpečili postup do štvrťfinále čínskeho turnaja. Výbornou záverečnou defenzívou vliali hráči okolo Marca Gasola fanúšikom nádej, že tím sa možno zobúdza. Aj pri veľkých úspechoch prežili Španieli turnaje, na ktorých hrali zo začiatku zle.

Proti Talianom našli lídrov v rozhodujúcich momentoch. Bodovo sa presadili Victor Claver, Sergio Llull aj Ricky Rubio a ukázala sa aj prítomnosť Gasola. Aktuálny víťaz hral veľmi slabo v útoku, keď premenil len jednu zo šiestich striel, ale bol dostatočne dôrazný pri rozhodujúcich momentoch v obrane.

„Španieli nás skrátka stopli v kľúčových momentoch záveru zápasu. Hrali výborne v obrane. Naši lídri boli dosť unavení, keďže hrali tridsať minút. Proti výbornému súperovi musíte mať dostatok síl celých štyridsať minút,“ povedal kouč Talianov Meo Sacchetti.

Vulgárny tréner Scariolo

Zápas poznačilo emočné vzplanutie trénera Scariola. Ten po technickej chybe lavičky vypenil a podľa španielskeho denníka Marca zakričal – Shut your f..cking mouth, f..k, čo prekladať netreba.

Po zápase mal už lepšiu náladu, keď chválil prítomnosť Marca Gasola. „Bol to možno najslabší Marcov ofenzívny zápas za dlhé roky. Hral však výborne v defenzíve, výborne komunikoval s celým tímom a mal dôležitú úlohu v rozhodujúcich chvíľach. Aj keď mal zlý deň, ukázal svoju veľkosť,“ chválil zverenca tréner.

Španieli napokon nastúpili v plnej sile. Štart Sergia Llulla a Rudyho Fernandeza bol otázny, ale obaja hrali. „Výborne bránili Marca Belinelliho a Victor Claver zas podobne skvele bránil Danila Gallinariho. Záver duelu ukázal našu mentálnu silu a schopnosť agresívne brániť,“ dodal Scariolo.

Súboj o prvé miesto proti Srbom

Jeho tím čaká v osemfinálovej skupine posledný duel, ktorý naplno odhalí slabiny či silné stránky Španielska. V nedeľu vyzvú zatiaľ dominantných Srbov. Obaja súperi majú výhodu, že vo štvrťfinále sa vyhnú ďalším veľkým favoritom na medailu, keď sa spájajú zo skupinou, z ktorej vzídu ako ich súperi Argentína a Poľsko, čo pri všetkej úcte k nim, nie sú tímy ašpirujúce na medailu.

Scariolo nechcel vôbec hovoriť o súboji proti Srbsku. V poslednom vzájomnom zápase na majstrovstvách Európy vyhral balkánsky súper o desať bodov a favoritom je aj teraz. Španielski basketbalisti chcú ukázať, že majú stále tím na boj o kovy. Na majstrovstvách sveta sa im to nedarí dlhodobo potvrdiť. V roku 2006 sa síce stali majstrovstvách sveta, ale od roku 1986 sa dostali do semifinále len na šampionáte v Japonsku pred trinástimi rokmi. Inak skončili vždy na bránach štvrťfinále alebo aj v skoršej fáze turnaja.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%