Exhráči z SBL na MS: Dvojciferný Rostampour trápil Španielov

Publikované: 05.09.2019 Autor: Michal Bakaj Foto: fiba.basketball

Solo Diabate (10), Pobrežie Slonoviny / Mike Rostampour (20), Irán (Foto: fiba.basketbal)

Svetový šampionát v Číne je prehliadkou najlepších hráčov sveta. Pravda, chýbajú najväčšie americké hviezdy z NBA a niektoré zranené opory z iných tímov, ale aj tak štartuje na MS basketbalový výkvet planéty.

Medzi elitou spod deravých košov nechýba ani dvojica, ktorú slovenský fanúšik pozná z pôsobenia v SBL.

Mouloukou Souleyman „Solo“ Diabate z Pobrežia Slonoviny pôsobil v Leviciach, kde bol dôležitou súčasťou majstrovského tímu zo sezóny 2017/18. Titul zo slovenskej ligy má aj Iránec Mike Rostampour, ktorý ho získal s Prievidzou.

Pobrežie Slonoviny i Irán odohrali na MS po tri stretnutia, všetky tri v kvalitnej konkurencii prehrali. Slony, ako znie prezývka afrického tímu, postupne nestačili na Čínu, Venezuelu a Poľsko. Irán najskôr tesne prehral s Portorikom, potom podľahol Tunisku a včera trápil Španielov.

Nedávali im šancu

Pobrežie Slonoviny hrá na MS po odmlke v roku 2014, keď medzi elitou chýbalo. Vedú ho veteráni, ktorí ťahali tím na MS 2010 v Turecku.

Okrem Diabateho sú lídrami tímu Charles Abouo, Guy Landry Edi či Mohamed Kone. Tridsaťdvaročný Diabate predvádzal výborné výkony v africkej kvalifikácii, kde Pobrežie Slonoviny dosiahlo viaceré zaujímavé výsledky.

Africkej krajine patrí v rebríčku FIBA 64. miesto, čo je najnižšie postavenie spomedzi 32 účastníkov MS 2019. V kvali­fikácii na šampionát však Slony ukázali, že postavenie v renkingu je len číslo.

Po výhrach nad Nigériou, Rwandou či Mali obsadili v kvalifikácii tretie miesto a zaslúžene postúpili na šampionát.

„Nikto nám nedával šancu, nikto nám neveril, že postúpime na šampionát. Už pred začiatkom kvalifikácie sa ozývali hlasy, že na súperov nemáme. A sme tu,“ vravel pred štartom MS kouč Pobrežia Slonoviny Paolo Povia.

Po stredajšej prehre s Poľskom, ktorá znamenala, že Slony budú hrať len o konečné umiestnenie, Povia chváli svojich hráčov.

Napriek prehre som s výkonom mužstva spokojný. Dodržali sme veľa vecí, na ktorých sme sa dohodli pred zápasom. Škoda, že sme nevydržali v nasadenom tempe celých 40 minút. V skupine o umiestnenie nás čakajú dva zápasy, chceme v nich predviesť náš najlepší basketbal,“ dodal Povia.

Diabate patrí medzi jeho kľúčových hráčov. V troch dueloch na MS strávil na palubovke v priemere 25 minút a má štatistiky 6,7 bodu, 4,3 asistencie a 1,3 zisku na zápas.

Dvojciferný Rostampour

Hoci v základnej skupine prehrali všetky tri zápasy, basketbalisti Iránu za sebou nechali sympatický dojem. Nechýbalo veľa a hneď vo svojom prvom zápase mohli zvíťaziť. V dramatickom stretnutí však zvládlo záver lepšie Portoriko, ktoré triumfovalo len o dva body.

Iráncom následne nevyšiel duel proti Tunisku, ale skvele sa vyburcovali proti favoritovi zo Španielska. Peržania predtým na MS nikdy nezdolali európske mužstvo, ale v stredu k tomu nemali ďaleko.

Irán zaznamenal prvých 10 bodov stretnutia, po prvej štvrtine viedol 21:18 a v polčase prehrával len o dva body. Vyrovnaná partia pokračovalo aj po zmene strán. Ešte štyri minúty pred koncom viedol Irán 63:62. Španieli strelili víťazný kôš 91 sekúnd pred koncom, keď sa spoza trojkového oblúku trafil Sergio Llull. Favorit napokon triumfoval 73:65.

Po dvoch zápasoch, v ktorých nestrelil ani bod, sa veľmi solídnym výkonom prezentoval Rostampour. Za 24 minút zaznamenal 13 bodov, 3 doskoky a 2 zisky.

„Hrali sme s vášňou a energiou. Španielsko je adept na medailu. Rozhodovalo sa v závere a ten zvládol lepšie súper. Dnes sme nemali čo stratiť, veľmi nás mrzeli dve predchádzajúce prehry. Dejisko základnej skupiny sme chceli opustiť so zdvihnutými hlavami a myslím, že sa nám to podarilo,“ povedal po zápase bývalý hráč Prievidze.

Irán sa teraz presúva do Pekingu, kde sa v N-skupine, ktorá rozhodne o jeho konečnom umiestnení, stretne s Angolou a Filipínami.

basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

5 Chicago Sky 20/14 58,82%
6 Minnesota Lynx 18/16 52,94%