Brat legendárneho Dražena Petroviča: Nakopali sme Giannisovi Antetokoumpovi zadok

Publikované: 03.09.2019 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: fiba.basketball

Brazília vs. Grécko, Giannis Antetokounmpo (34) (Foto: fiba.basketball)

Fanúšikov dnes šokoval skvelý výkon tureckých basketbalistov proti USA, ktorí sa len zlými trestnými hodmi pripravili o historickú výhru. Veľké veci sa však diali aj na iných palubovkách na MS v Číne.

Nevyspytateľný brazílsky tím ukázal svoju silu naplno jednému z veľkých favoritov na medailu z Grécka. Juhoameričania vedený veteránskym duom Anderson Varejao – Leandro Barbosa zastavilo tím, ktorý má v strede úradujúceho MVP Giannisa Antetokounmpa. Brazílčania zvíťazili 79:78.

Triumf si patrične vychutnal tréner víťazov, brat legendárneho Dražena Petroviča, Aleksandar. „Šesť mesiacov som vedel ako zastaviť Giannisa, Alex Garcia mu nakopal zadok. Toto je na basketbale krásne. Na jednej strane máte skvelého dvadsaťštyriročného MVP NBA, ktorého zastaví tridsaťdeväťročný veterán. To je basketbal,“ vravel chorvátsky kouč.

Brazília vs. Grécko, tím Brazílie (Foto: fiba.basketball)

Vedel šesť mesiacov ako zastaviť hviezdu

Rozohrávač či krídelník predviedol so spoluhráčmi fantastickú defenzívu. Superhviezda Grékov sa cez ňu nevedela presadiť. Giannis dal len trinásť bodov a na konci duelu sa vyfauloval. „Nielen Alex, ale aj ďalší hráči ukázali skvelú obranu. Máme basketbalistov, ktorí vedeli zastaviť Antetokonumpa. Viac sme sa báli strelcov Sloukasa a Printezisa. Od finále konferencie medzi Torontom a Milwaukee som mal v hlave ako zastaviť Giannisa, problém mi robili spomínaní strelci, ktorí hrali výborne, ale nakoniec nám to tesne stačilo,“ dodal Petrovič. Ten zastavil gréckeho krídelníka so svojím tímom druhýkrát, keď uspel proti nemu aj v olympijskej kvalifikácii v roku 2016, keď bol ešte trénerom Chorvátska.

V obrane hrala skvele aj vychádzajúca hviezda brazílskeho basketbalu Bruno Caboclo. Krídelník so skvelými parametrami dostal vlani prvú šancu v NBA, keď odohral 34 zápasov za Memphis, v ktorých mal priemer 8 bodov a 5 doskokov. S 206 centimetrami a dlhými pažami boli ideálnym súperom proti Antetokounmpovi.

Dvadsaťtriročný krídelník sa chystal na grécku superstar už pred zápasom. „Vie strieľať, vie vniknúť do koša, ale hlavne dokáže skvelé veci v defenzíve,“ povedal o zverencovi tréner Petrovič.

„Samozrejme Giannis je hviezdou, úradujúcim MVP NBA, ale beriem ho ako každého iného hráča,“ hovoril Caboclo.

Varejao (11), Barbosa (19) a Garcia (10), Brazília (Foto: fiba.basketball)

Trio veteránov s prsteňmi pre víťazov NBA

Brazília predviedla, že s ňou treba počítať. Okrem spomínaného mladého krídelníka vedie reprezentáciu v Číne trio veteránov. Spomínaní Garcia s Barbosom a Varejaom majú dokopy 112 rokov a národný dres spolu obliekali na majstrovstvách sveta už v roku 2002 v Indiana­polise! Stále však majú čo ponúknuť. Grékom nastrieľalo trio 48 zo 79 bodov tímu.

„Nepozerám sa na to, kto má koľko rokov. Máme dobrý mix skúsených a mladých hráčov,“ povedal na ich adresu Petrovič.

„Je to veľmi vyrovnaný turnaj, ale verím, že mám šancu sa rozlúčiť s majstrovstvami sveta úspechom,“ povedal Barbosa, ktorý je rovnako ako Varejao víťazom NBA.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK