SERIÁL: V RIM Basket kladú dôraz na výchovu, výsledky sú druhoradé

Publikované: 30.07.2019 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Róbert Nuber, tréner RIM Basket Košice so zverencami (Foto: Jäzva)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na košický RIM Basket.

Košický mužský basketbal dosiahol v tomto tisícročí niekoľko veľkých úspechov, no v porovnaní so ženským mu chýba stabilita. Výsledkom je sínusoida striedania vydarených a žalostných období. Radosť z bronzu z roku 2005 a následného majstrovského titulu z roku 2007 pod hlavičkou Slávie TU vystriedal žiaľ z finančného pádu, ktorý zastavil až zrod značky KB Košice v roku 2015.

V priebehu rekordne rýchleho času získali „býci“ ligový bronz i striebro, ako aj prvenstvo v Slovenskom pohári. Vygradovaniu postupného šplhania smerom nahor zabránilo rozhodnutie majiteľa klubu Františka Sabola skončiť s prevádzkou profesionálneho klubu a košickí basketbalisti tak opäť raz pokračujú v amatérskych podmienkach na nižšej úrovni.

RIM Basket Košice (Foto: Jäzva)

Tri Svätoplukove prúty

V metropole východu však stále vyrastajú šikovní basketbalisti. Juniori Slávie obsadili v uplynulej sezóne striebornú pozíciu a množstvo talentu ponúkajú aj mladšie kategórie.

Základným predpokladom pre zmysluplnú prácu s mládežou sú ľudia, ktorí v tom nájdu zmysel svojho života. Róbert Nuber takým človekom je. Muž, ktorý výraznou mierou dopomohol k spomínanému košickému titulu z roku 2007 a stál aj pri počiatkoch značky KB Košice, spojil pred piatimi rokmi sily s dvojicou Richardov Mišinský – Hanigovský. Tri Svätoplukove prúty vytvorili značku troch písmen a na svete bol nový mládežnícky klub RIM Basket.

„Išlo o iniciatívu Riša Mišinského s Richardom Hanigovským. Oslovili ma, či by som im nepomohol po trénerskej stránke. V tom čase som už končil a tak sme sa dohodli,“ spomína na zrod klubu v roku 2014 Róbert Nuber. Namiesto honby za okamžitým úspechom vsadili traja basketbaloví fanatici na každodennú prácu s deťmi. Tá postupne prináša úspechy v podobe rozširovania základne.

„Doposiaľ sme mali dve kategórie – žiakov a starších minižiakov. Od novej sezóny otvoríme možno päť kategórií, pretože deti prichádzajú a je s kým pracovať,“ pochvaľuje si Nuber.

Róbert Nuber, tréner RIM Basket Košice (Foto: Jäzva)

Trénerstvo má v génoch

Trénerstvo mal v génoch, veď mládežníckemu basketbalu sa dlhé roky venovali aj jeho otec a mama. Sám však po trénerskom remesle neprahol.

„Poviem pravdu, nemyslel som si, že budem tréner. Vedel som však, že sa chcem venovať basketbalu aj po ukončení kariéry. Po týchto piatich rokoch môžem povedať, že som sa v tejto práci našiel. Chlapci veľmi veľa energiu berú a po dvoch, troch tréningoch denne, prichádzam domov vyžmýkaný. Keď však vidím, ako sa zlepšujú, tak ma to neskutočne dobíja. Keď vidím, že trénujú s chuťou, tak naberám novú energiu i ja,“ vyznal sa 35-ročný bývalý vynikajúci rozohrávač.

Zatiaľ čo na palubovke bol zvyknutí pokyny plniť, teraz ich svojich zverencom rozdáva. Po zápasoch však nehodnotí v prvom rade výsledky, ale skôr to, čím sa mladí basketbalisti prezentovali na palubovke.

„Dôležité je, aby to chlapcov bavilo a aby sme ich my tréneri a funkcionári udržali pri basketbale. Je totiž smutné, ak to hráča baví, má chuť a potom skončí v kadetoch. Pevne verím, že vychováme hráčov, ktorí sa raz budú basketbalom aj živiť,“ zadefinoval hlavný cieľ klubu RIM Basket Nuber.

Najväčším úspechom stále veľmi mladučkého tímu bolo tretie miesto na Slovensku v rámci domáceho turnaja.

„Stále však hovorím, že mne nejde o výsledky. My chceme vychovať hráčov a posúvať ich preč. Ja nechcem, aby ostávali na Slovensku, pretože to tu nefunguje tak, ako by fungovať malo. Pre mňa bude najväčšia výhra, keď posuniem hráč vonku a on neskôr pomôže nášmu basketbalu. Iste, výsledky sú pekné a motivujúce, ale nie sú mojim prioritným cieľom.“

Mládežnícke kluby sú v prvom rade o radosti z nadšenia mladých športovcov, no tým je potrebné vytvoriť podmienky. Hráči RIM hrávajú a trénujú v športovej hale Hotelovej akadémie na Južnej triede, finančnú stránku klubu má na starosti Richard Mišinský.

„Viete ako to chodí, pre mládežnícky klub je dobrý každý cent. O tieto veci sa stará Rišo, ale viem, že máme pár maličkých sponzorov a peniaze získavame aj cez dve percentá z daní,“ uviedol Nuber.

RIM Basket Košice (Foto: Jäzva)

Zvučná trénerská posila

O napredovanie sa nesnažia iba hráči, ale aj samotný klub. Aj preto sa v RIM Basket rozhodli posilniť svoje trénerské rady a v novej sezóne sa bude chlapcom venovať aj ďalší bývalý skvelý hráč a tréner KB Košice Richard Leško.

„Rišo je náš dobrý kamarát, s ktorým sme spoločne hrávali a potom ma viedol ako asistent v KB Košice. Som veľmi rád, že medzi nás vnesie novú energiu a nové pohľady. Tak, aby to nestálo iba na mne, pretože tiež mám svoju rodinu a nemôžem tráviť v telocvični celé dni,“ pousmial sa R. Nuber. „Od Riša očakávame smiech, zábavu, správne mentálne nastavenie a zúročenie jeho skúseností.“

Vlastné skúsenosti rozdáva Nuber celoročne. Okrem sezónnej práce v RIM Basket sa totiž pustil aj do projektov letných kempov B-Skillz.

Počas prvého ročníka sa venoval deťom z Košíc, vlani už išlo o mladých basketbalistov z východu a Banskej Bystrice a osadenstvo aktuálneho tretieho ročníka už tvoria 13 a 14-roční hráči z celého Slovenska.

„Osobne si myslím, že s chlapcami musíme začínať pracovať v rámci podobných kempov ešte skôr. Ročník 2005 som vzal preto, lebo aj ja som začínal s 2005-ťkami. Týchto hráčov dobre poznám, ale vidím aj šikovných hráčov s rokom narodenia 2006 a 2007. V budúcnosti možno otvoríme kempy aj pre mladších hráčov, pretože čím skôr sa im začneme venovať, tým lepší bude výsledok,“ zamyslel sa Róbert Nuber.

V rámci letných kempov mu vypomáha otec a snahou je ponúknuť hráčom iný prístup, na aký sú zvyknutí v kluboch.

„Ide o kemp, do ktorého si chlapcov pozývam po konzultácii s trénermi. Sú tu teda na pozvánky a ide o šikovných basketbalistov, s ktorými sa dá pracovať.“

Mladí športovci absolvujú denne dva až tri tréningy a sociálne vzťahy nadväzujú aj vďaka spoločnému ubytovaniu.

„Naša značka nepredstavuje srandu, ale tvrdú prácu a pot. Hrajú s energiou a poctivo drilujú veci o základov až po ťažšie pohyby. V súbojoch jeden proti jednému išli do krvi a to je prístup, ktorý ma ako trénera teší. Basketbal však nie je iba o práci pod košmi. Vytvára priateľstvá a práve to je súčasť zmyslu takýchto prázdninových kempov,“ upozornil Nuber.

Inovácie a nové metódy

Do svojich tréningov sa snaží zapájať kreatívne prvky a nové metódy

„Skúšam im dávať návod na veci, ktoré fungovali u mňa. Viacerí chlapci mi vraveli, že niektoré takéto pohyby ešte nerobili,“ upozornil bývalý rozohrávač. „Celý basketbal je zameraný na súboje jeden proti jednému a snažím sa im teda vštepiť veci, ktoré im v tomto pomôžu. To je gro kempu. Tvrdá obrana, tvrdý útok, súboje. Osobne sa mi veľmi páči americký štýl a spôsob ich pohybu a driblingu. Preniesť takýto pohyb do slovenského hráča je veľmi užitočný.“

Svoj trénerský vzor nikdy nemal, no za trvalú inšpiráciu považuje svojho otca. Aj preto si ho pozval na výpomoc do svojho kempu. Koniec-koncov, jeho rukami prešiel v minulosti nejeden úspešný basketbalista.

„Nevraví mi, ako to mám robiť a v tomto smere som skôr samouk. O basketbale sa však zhovárame veľmi často. V rámci svojich tréningov s chlapcami veľmi rád skúšam rozličné nové veci a nechcem, aby to boli fádne, rutinné tréningy.“

V rámci vlastných kempov a rovnako tak v rámci práce v RIM Basket uplatňuje Róbert Nuber filozofiu, že šport predstavuje dôležitú súčasť života. Človeka neformuje len po fyzickej, ale aj osobnostnej stránke.

„Na ihriskách a v šatniach vznikajú nové kamarátstva a príbehy. Ak dá chlapcom zdravie šancu športovať, tak ich tvrdá práca dostane k splneniu snov. Ja budem len šťastný, ak budem jeden z tých, ktorý im k tomu pomôže. Nemusia hrať najväčšie ligy, ale mojou prioritou je, aby boli spokojní, mali dobré kamarátstva a boli z nich čestní ľudia. To sa totiž momentálne vytráca,“ dodal tréner RIM Basket Róbert Nuber.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia

 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV