Slováci aj bez Brodzianskeho siahali na výhru proti účastníkovi MS

Publikované: 26.07.2019 Autor: Basket.sk, TASR Foto: Vladimír Dorňák

A-tím SR

Slovenskí basketbalisti utrpeli prvú prehru v príprave na predkvalifikáciu ME 2021. Po štyroch výhrach (dve nad Írskom, dve nad Kosovom) prehrali zverenci Žana Tabaka na turnaji v Portugalsku s účastníkom MS 2019 Iránom tesne 74:79.

Ďalší duel Slovákov na turnaji je na programe v sobotu 27. júla o 20.30 h, ich súperom bude domáca reprezentácia.

Vladimír Brodziansky nehral pre bolesti v dolnej časti tela, dostal od trénera voľno. Jeho štart v ďalších zápasoch portugalského turnaja je otázny.

Príprava pred predkvalifikáciou ME 2021

Turnaj v Portugalsku

Irán – Slovensko 79:74 (34:39)
SR: Jones 14, Abrhám 11, Baťka 11, Ihring 8, Juríček 4 (Krajčovič 12, Körner 8, Fusek 6, Bachan 0, Musil 0, Hlivák 0, Antoni 0)

Slováci sa nezľakli favorizovaného súpera, s účastníkom svetového šampionátu hrali viac ako vyrovnanú partiu, dokonca boli po prvej časti aj lepším tímom, keď viedli najtesnejším možným rozdielom – 16:15. V druhej časti sa zverenci Tabaka dokonca dostali do trháku, keď tri minúty pred polčasovou prestávkou vyhrávali 34:24.

Potom však prišla séria chýb, ktorou umožnili Iránu aspoň čiastočne stiahnuť manko. Po prvom polčase svietil stav 39:34 v slovenský prospech.

Slovenský výber mal dobrý vstup aj do druhého polčasu, postupne však Irán zmazával svoje manko. Pomohli mu k tomu aj chyby slovenských basketbalistov, na malý moment sa dokonca súper dostal do vedenia – 51:50. Slováci si zobrali opäť náskok na svoju stranu, ale v závere tretej štvrtiny mal posledné slovo Irán.

Vydarenou akciou upravil na 59:58 z ich pohľadu. Iránci pritvrdili v hre, čo im prinieslo sedembodové vedenie. Na to však slovenské družstvo okamžite zareagovalo, rýchlo dokázalo vyrovnať skóre a duel sa začínal od začiatku. Všetko dospelo do dramatickej koncovky, v nej mal viac šťastia Irán.

Žan Tabak, tréner SR: „Podali sme solídny výkon. Platí rovnaké, čo som povedal o predchádzajúcich zápasoch – toto je pre nás príprava. Musíme sa z tohto zápasu poučiť. Zistiť, čo sme robili dobre a čo môžeme urobiť lepšie. Snažíme sa dať dokopy Brodzianskeho, aby naša hra na turnaji bola ešte na vyššej úrovni.“

Mário Ihring, rozohrávač SR: „Začali sme dobre, Irán nás v druhom polčase prevalcoval fyzicky. Dali nám veľa bodov spod koša, nevedeli sme to ubrániť. Nemali sme tranzíciu, ako sme chceli. Chceli sme hrať rýchlo, ale bohužiaľ, rýchle protiútoky sa moc nedarili. Súper mal veľkú kvalitu, majú aj hráča čo hral v NBA, boli nebezpeční na každom poste.“

 
TASR Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.