Teší sa k moru a na Euroligu, Jurčenková sa pre Olympiacos rozhodla rýchlo

Publikované: 10.07.2019 Autor: Marta Brliťová

Barbora Bálintová (41) a Anna Jurčenková (24), Arka Gdyňa (BLK, POL) (Foto: fb BIGdyniaSSK)

Jedna z najúspešnejších aktívnych hráčok, pivotka Anna Jurčenková, mení pôsobisko. Zo severného Poľska sa sťahuje ďaleko na juh. V nasledujúcej sezóne si zahrá Euroligu za grécky Olympiacos.

33-ročná rodáčka z Prešova získala v uplynulej sezóne s Arka Gdyňa bronzovú medailu. ,,Podľa mňa to bol veľký úspech, keďže prvé miesto bolo od začiatku sezóny viac menej isté,” začala Jurčenková, ktorá vyzdvihla dominanciu najsilnejšieho klubu súťaže, majstrovských Polkowíc.

,,O ďalšie miesta sa bojovalo celú sezónu. Na medailových pozíciách mohol skončiť naozaj ktokoľvek, pretože prvých osem tímov hralo medzi sebou vyrovnané zápasy. Poľská liga je veľmi kvalitná a preto bronz považujem za veľký úspech,” naznačila cenu poľského bronzu Jurčenková, ktorá bola počas kariéry zvyknutá skôr na zlaté medaily.

GOOD ANGELS Košice vs. Piešťanské Čajky, Anna Jurčenková (12) (Foto: TASR)

Naša služobne najstaršia legionárka je držiteľkou 12 titulov majstra Slovenska, ktoré získala s klubom Good Angels Košice. K nim pridala jeden nemecký, keď v sezóne 2014/2015 dominovala v domácej súťaži s TSV 1880 Wasserburg.

Pre prvý zahraničný angažmán sa po 10 sezónach v Košiciach rozhodla už v roku 2012. Dve úspešné sezóny odohrala v drese euroligového Frisco SIKA Brno. Kvalitu troch európskych súťaží vie teda porovnať na základe vlastných skúseností. ,,Poľská liga je určite najkvalitnejšia z tých, v ktorých som pôsobila. Tak isto je aj najvyrovnanejšia,” zhodnotila 196-centimetrov vysoká Jurčenková.

Anna Jurčenková, Olympiacos Pireus (GRE) (Foto: olympiacossfp.gr)

Napriek úspešnej sezóne v Poľsku sa rozhodla pre zmenu pôsobiska a prijala ponuku euroligového celku Olympiacos. ,,Rozhodla som sa zmeniť krajinu, pretože prišla zaujímavá ponuka z Grécka. Zobrala som to ako výzvu, vyskúšať si opäť novú krajinu a novú mentalitu. Samozrejme rozhodnutiu pomohlo aj teplé prostredie a more,” netajila spokojnosť s výberom destinácie Jurčenková.

Medzisezónne rozhodovanie netrvalo dlho, keďže zaujímavú ponuku nasledovala ukážková komunikácia s klubom. ,,Rozprával so mnou priamo tréner, ktorý ma pozná a dobre vie, čo má odo mňa očakávať a ako chce moje schopnosti využiť.”

Klub sa po minuloročnej účasti opäť prihlásil do prestížnej Euroligy. V uplynulom ročníku najkvalitnejšej európskej súťaže vyhral grécky šampión len 3 zápasy, pričom prehral až 12 krát.

,,Niekoľko zápasov z minulého ročníka som videla. Páčil sa mi ich prejav, hrali sympatický a agresívny basketbal. Nemali výnimočné hviezdy a preto hrali tímovo. Keď budeme v tomto hernom štýle pokračovať, môže to byť veľmi zaujímavá sezóna,” konštatovala Jurčenková. Na poste pivota bude nastupovať s americkou hráčkou. ,,Niektoré hráčky v tíme ostávajú, niektoré sa menia. Základná os družstva ostala pokope, no niektoré hráčky sa prirodzene vymenili. Obidve zahraničné pivotky budeme v družstve nové.”

Anna Jurčenková, Slovensko (Foto: Vladimír Dorňák)

Sympatická Prešovčanka, ktorá sa s reprezentáciou Slovenska zúčastnila piatich európskych šampionátov, sa okrem basketbalu teší aj na život pri mori. ,,Sezónu si chcem užiť, spoznať nových ľudí, krajinu a mentalitu. Teším sa opäť aj na európsku súťaž, keďže minulý rok nám v Gdyni nevyšla kvalifikácia do EuroCupu a hrali sme tak iba domácu súťaž. Je to nová výzva, na ktorú sa veľmi teším,” uzavrela Jurčenková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.