Stresy z boja o živobytie vystriedali šťastné chvíle po rozšírení babinca

Publikované: 10.07.2019 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Peter Sedmák (Foto: Jäzva)

Barážové stresy vystriedala rodinná pohoda. Pivot Peter Sedmák má za sebou rušné obdobie.

V drese Hradca Králové pomohol Kráľovským Sokolom k zachovaniu prítomnosti v najvyššej súťaži a pred pár dňami sa stal dvojnásobným otcom. K dcérke Rebeke pribudla sestrička Esmée.

Rozširuje basketbalovú základňu

„Esmée sme očakávali skôr, no napokon sme sa dočkali minulý utorok. Na svete je teda prvý týždeň a máme z nej veľkú radosť. Bolo to veľmi rýchle a išlo o rýchlejší pôrod, ako bol ten prvý,“ teší sa „Sedmo“ z rozšírenia rodinky. „Od piatku sú baby doma a počas víkendu sme oslávili prírastok do rodiny i moje meniny. O to ťažšie to však bolo počas pondelkového tréningu.“

Telo 207 centimetrov vysokého Popradčana zdobí niekoľko tetovaní a rozšírenie domáceho babinca volá po ďalších. „Určite to plánujem, ale momentálne na to nemám čas a aj tí kvalitní tatéri sú teraz vyťažení, alebo sú na dovolenkách. Jedného dňa mi však telo mená a dátumy narodení mojich dievčat určite pribudnú.“

Vyzerá to teda tak, že s priateľkou Monikou vytvárajú dobré predpoklady pre rozširovanie dievčenskej basketbalovej liahne.

O pár rokov to bude veľmi zaujímavé, pretože aj mojim kamarátom a známym sa teraz rodia hlavne dcérky. Uvidíme, či sa im to raz zapáči s basketbalovou loptou,“ usmieva sa 33-ročný pivot.

Peter Sedmák (Foto: Jäzva)

Strašiakmi sú najjednoduchší cvik i airbike

Popri rodinných radostiach však Sedmák nezabúda na svoje basketbalové povinnosti. To prioritnou je teraz letná príprava. Bezprostredne po sezóne sa zveril do opatery fyzioterapeutky Veroniky Bielobokovej a tá mu následne odporučila kondičného trénera Tomáša Lapoša.

Chcel som vyskúšať niečo nové a zatiaľ to vyzerá výborne. Každý tréning je iný a veľmi náročný. Zatiaľ som z toho dosť zničený, ale verím, že mi to pomôže do novej sezóny a bude na ňu výborne pripravený,“ hovorí na margo svojej prípravy Sedmák.

Športovci túto fázu roka v obľube nemajú, no popradský rodák je v tomto smere výnimkou.

Je to drina, ale ja trénujem veľmi rád. Aj keď musím priznať, že tam je pár cvikov, ktoré nemám rád. Napríklad ten najjednoduchší cvik, pri ktorom musíte prejsť dĺžku telocvične po štyroch s kolenami tesne nad zemou. To je zabijak. Zabrať mi však dá aj airbike či kruhové cvičenia.“

Cvičenie s osobným kondičným trénerom neumožňuje žiadne ulievanie a z pohľadu poctivej realizácie prípravy predstavuje ideálnu voľbu.

„Sám by som sa takto nedonútil. Tomáš mi navyše ukazuje, ako cvičiť správne a to je veľmi dôležité. Nesprávna realizácia cvikov je totiž kontraproduktívna. Dva týždne sme sa preto pripravovali len na to, ako cvičiť. A teraz už ideme podľa plánu ušitého na mieru,“ približuje Sedmák, ktorý čoskoro pridá k fyzickej drine aj basketbalové tréningy.

„Trénovali sme už aj s Rišom Körnerom a teraz čakám na návrat Tomáša Drankaľuka z dovolenky. Potom to teda bude aj o lopte. Volajú ma aj chlapci z Košickej streetbalovej ligy a nejaké zápasy si tam teda určite zahrám.“

Peter Sedmák (Foto: Jäzva)

Bojovali o živobytie

Na uplynulú sezónu nespomína v najlepšom. Po prestupe do Hradca Králové kráčal sprvoti od prehre k prehre a po zvládnutí psychicky náročnej baráže tak prišiel hlboký výdych.

„Nebola to ideálna sezóna,“ vracia sa k uplynulému ročníku P. Sedmák. „Začali sme sériou 0–10. Zmena k lepšiemu prišla s príchodmi Pavla Lošonského a bývalého hráča KB Košice Pedju Stamenkoviča. Veľmi nám pomohli a napokon sme mali 8 víťazstiev. Tak či tak sme však museli do baráže a tam išlo o všetko. Ak by sme vypadli, tak by nám padli aj kontrakty, ktoré neboli viazané na prvú ligu. Hrali sme teda doslova o svoje živobytie a som veľmi rád, že sme to napokon zvládli.“

Zatiaľ čo pred rokom bojoval s Košicami o majstrovský titul proti Leviciam, teraz ratoval perie Kráľovským Sokolom.

„Dá sa teda povedať, že išlo o pár z vrcholu na dno. Aj to je však užitočná životná skúška. Iste, verím, že bola posledná a o rok to bude oveľa lepšie. Mužstvo sa totiž zatiaľ skladá veľmi nádejne. Cieľom bude boj o A1,“ konštatuje podkošový hráč, podľa ktorého by mohla mať ďalšia baráž fatálne následky.

„V Čechách hrá ligu dvanásť tímov a ambíciu postúpiť majú minimálne prvé dva tímy z nižšej súťaže. Teraz sa spojil Jindřichov Hradec s GB Academy a netaja sa záujmom dostať sa do najvyššej ligy. Teraz by to už teda bolo v baráži ešte ťažšie. Verím, že sa takým problémom vyhneme a plávať budeme v pokojnejších vodách.“

Peter Sedmák (Foto: Jäzva)

Na Slovensku pôsobia väčšie tlaky

Zatiaľ čo na Slovensku dominoval v poslednej sezóne Inter, v Čechách je suverénnym kráľom ostatných rokov Nymburk.

„Za ním sa však odvíja vyrovnaný boj,“ upozorňuje Sedmák. Českú ligu charakterizuje ako veľmi rýchlu.

„Nehrá sa tak takticky, ale skôr sa preferuje pick and roll a rýchle zakončenie akcií. Povedal by som, že psychicky je česká liga ľahšia ako naša. U nás totiž pôsobia na hráčov väčšie tlaky a odchodom niektorých klubov trochu padla. V Česku sú však na tom lepšie po sponzorskej stránke, hráči majú k dispozícii autá, basketbal je pravidelne v televízii. Cítiť tam záujem a ja sa cítim v českej lige veľmi dobre,“ vraví dlhoročný reprezentant Slovenska, ktorý má pred budúcou sezónou jasné očakávania:

„Ja budem spokojný, ak sa vyhneme baráži a nechcel by som ani jedenáste miesto, ktoré znamená koniec sezóny. Pekné by bolo ôsme miesto a séria proti Nymburku. Uvidíme, aké tímy poskladajú súperi, ale našou výhodou by mohlo byť udržanie kostry tímu. Veľmi nám pomôže aj vynikajúci strelec Tresač z Handlovej.“

Peter Sedmák (Foto: Jäzva)

Verí v úspech nových vetrov

V čerstvej nominácii národného tímu pred predkvalifikáciou na majstrovstvá Európy sa jeho meno neobjavilo, no to mu vzhľadom na čerstvý prírastok do rodiny neprekáža a kamarátom z reprezentácie drží palce.

Ja to vnímam veľmi pozitívne. Sú tam mladí chlapci, ktorí hrajú dobré ligy. Napríklad taký Brodziansky. Generácia nás starších pomaly odchádza, ale teší ma príchod šikovných pivotov. Trochu chýbajú krídla, ale tím je veľmi dobrý a ja mu úprimne držím palce. Verím, že s novým trénerom príde úspech,“ hovorí Peter Sedmák úprimným tónom na záver rozhovoru pre Basket.sk.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV
SKP SKP 03.10.2020 SNV SNV
PNC PNC 03.10.2020 RBK RBK
BPP BPP 03.10.2020 UMB UMB
SAM SAM 03.10.2020 YAK YAK