Vďaka nemu dosiahlo Mali historický úspech, hviezdou MS bol len 16-ročný talent

Publikované: 08.07.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: fiba.basketball

Oumar Ballo (11), Mali (Foto: fiba.basketball)

Svetový šampionát hráčov do 19 rokov sa organizuje od roku 1979, pričom najviac cenných kovov získali basketbalisti USA. Tí vyhrali sedemkrát zlato, trikrát striebro a raz bronz. Ešte do minulého víkendu platilo, že do finále sa ani raz neprebojoval tím z Afriky. Lenže mladí basketbalisti z Mali to zmenili a zapísali sa do dejín.

Mohli byť strojom na tituly, teraz je na odchode aj ich posledná hviezda

Mali zaznamenalo v základnej skupine bilanciu 2–1, keďže v poslednom zápase prehralo s Austráliou. Potom však vo vyraďovacej fáze zdolalo postupne Nový Zéland, Portoriko a v semifinále dokonca aj silné Francúzsko. Mali zvíťazilo nad obrovským favoritom 76:73 a vybojovalo si tak miestenku do finále. V ňom narazilo, ako inak, na Spojené štáty americké. Hanbu si však tínedžeri z Mali určite neurobili. V zápase o zlato síce prehrali, ale prijateľným rozdielom 79:93. Na medzinárodných súťažiach je zvykom, že cenu MVP pre najužitočnejšieho hráča dostane zástupca víťazného tímu a inak tomu nebolo ani teraz. Prestížnu cenu si domov odniesol Reggie Perry.

Ak by sa však odovzdávala cena najlepšiemu hráčovi bez ohľadu na finálový výsledok, získal by ju zrejme Oumar Ballo z Mali, ktorý predvádzal na šampionáte senzačné výkony. A to musíme hneď v úvode dodať, že tento náramne šikovný mladík má stále len 16 rokov! Svoje 17. narodeniny oslávi 13. júla. V úvodných dvoch dueloch nehral, takže na svojom konte má päť štartov. Aj za tento čas však stihol ukázať svoju výnimočnosť. Tento 208 cm vysoký podkošový hráč zaznamenal priemer 17,6 bodu a 11,8 doskoku na zápas. Vďaka týmto hodnotám dosiahol na priemerný Index 27.

Oumar Ballo upútal pozornosť už pred dvoma rokmi, keď spolu s národným tímom Mali vyhral na Mauríciu africké majstrovstvá do 16 rokov. O rok neskôr získal zlato taktiež na šampionáte hráčov do 18 rokov. Teraz pridal do svojej zbierky síce striebro, ale zo svetového šampionátu, ktoré je zo všetkých troch kovov najcennejšie. Ballo sa basketbalovo vyformoval v Las Palmas na Canterbury International Basketball Academy. Na tejto britskej súkromnej škole sa začal rapídne zlepšovať. „Život v Španielsku bol spočiatku veľmi tvrdý. Opustiť v tom veku rodinu bolo náročné, navyše som nehovoril po španielsky ani po anglicky. Ale chcel som sa stať profesionálnym basketbalistom, a tak som to musel spraviť. Na Canterbury som trénoval trikrát denne, pričom som bol klasickým študentom so všetkými povinnosťami. Týždenne som odohral aj tri či štyri zápasy proti starším hráčom a to mi veľmi pomohlo,“ prezradil Oumar Ballo, ktorý sa v sezóne 2019/20 stane hráčom Gonzaga University.

Jeho spoluhráčom bude zhodou okolností Srb Filip Petrušev, ktorý na MS do 19 rokov dosiahol rovnaký priemerný Index 27. Keďže však odohral o dva duely viac, v celkovom rebríčku afrického hráča predstihol. Ballo má momentálne podľa oficiálnych zdrojov 208 cm a 111 kg. Keď prišiel do Španielska, v lige mu nechceli uveriť jeho vek, a tak absolvoval testy, ktoré potvrdili pravosť udávaných údajov. „Všetci ich absolvovali, tak prečo by som mal byť ja výnimkou? Ľudia sa ma každý jeden deň pýtali, ako je možné, že som taký veľký. Odpovedal som im, že to vďaka mojim rodičom. Ukazoval som im fotky môjho brata Drissu, ktorý je obrovský,“ zaspomínal si Ballo. Jeho basketbalový cieľ je jasný: „Zo strednej školy chcem ísť na univerzitu a z nej do NBA, chcem sa stať profesionálnym hráčom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.