SERIÁL: AKAPO Lučenec existuje len dva roky, pyramída sa zväčšuje. V klube majú viac dievčat

Publikované: 05.07.2019 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS Foto: AKAPO Lučenec

AKAPO Lučenec (Foto: AKAPO Lučenec)

Portál Basket.sk vám prináša veľký letný seriál o práci v mládežníckych kluboch na Slovensku. V tejto časti sme zamerali našu pozornosť na AKAPO Lučenec.

Lučenec, v aktuálnej podobe, patrí k najmladším mládežníckym klubom na Slovensku. Pod názvom Akadémia pohybu (AKAPO) funguje len dva roky.

V dobe existencie (zaniknutého) MBK Lučenec boli dve zložky: mužská a mládežnícka. Mládež hrala kategórie od starších žiakov po kadetskú súťaž. Značka MBK sa však pre rôzne problémy rozpadla. Vďaka ľuďom, ktorým záležalo na deťoch, sa začala budovať nová etapa basketbalovej mládeže v Lučenci, ale už pod spomínanou hlavičkou Akadémie pohybu.

AKAPO Lučenec (Foto: AKAPO Lučenec)

V Lučenci organizovali domáci šampionát U11. V klube majú viac dievčat

V takmer 30-tisícovom okresnom meste sa venuje basketbalu výlučne AKAPO, ktorého prezidentkou je bývalá hráčka Lucia Lásková. Je aj dvojnásobnou víťazkou Európskej ligy. Má osem slovenských titulov s tímom MBK Ružomberok. Slovensko reprezentovala na dvoch majstrovstvách Európy.

Paralelne sa venujeme dievčenskému aj chlapčenskému basketbalu. Od novej sezóny budeme mať u chlapcov dve kategórie: mladších mini a mladších žiakov. U dievčat to budú mladšie mini, staršie mini a mladšie žiačky. Najstaršia kategória v klube bude U13,“ uviedla Lucia Lásková.

Začiatkom júna zorganizoval klub majstrovstvá Slovenska mladších mini žiakov U11. Na trojdňovom turnaji obsadilo domáce družstvo chlapcov štvrté miesto. V minulej sezóne to bolo vôbec jediné chlapčenské družstvo v štruktúre AKAPO Lučenec. Jediný dievčenský tím, staršie mini, skončil v tabuľke skupiny Stred na štvrtom mieste.

M-SR Mladších mini žiakov U11 2018/19 (Foto: AKAPO Lučenec)
Lucia Lásková, prezidentka AKAPO Lučenec so svojími zverencami (Foto: AKAPO Lučenec)

Prezidentka Lásková: Sme len v plienkach, budujeme však pyramídu

„Snahou nás trénerov je, aby sme sa časom priblížili susedným krajinám. Maďari alebo Česi totiž posúvajú mládežnícky basketbal na úrovne, na ktoré sa chceme dostať aj my. Filozofia akadémie je taká, aby sme postupne budovali pyramídu od žiackych kategórii smerom k juniorke a zároveň boli konkurencieschopní. A to nielen na Slovensku, ale i na medzinárodnej scéne. Náš klub je ešte len v plienkach, tieto ciele sú hudbou budúcnosti,“ doplnila rodáčka z Lučenca.

Dievčenská zložka v Lučenci sa snaží spolupracovať aj so skúsenejšími mládežníckymi klubmi. Prioritou AKAPO je priviesť deti k športu, učiť ich zodpovednosti a basketbalovo ich vychovať.

V rámci prerozdelenia počtu detí máme 60% dievčat a 40% chlapcov. Dievčatá v Lučenci nemajú príležitosť na iné kolektívne športy. Máme tu len basketbal, preto je u dievčat väčší záujem a dá sa robiť výber. U chlapcov je to náročnejšie. V meste sú u ich favoritmi futbal, hokej a na dobrej úrovni tu máme atletiku a džudo. Deti sú vo veku, kedy skúšajú a vyberajú si, čo ich najviac baví. Ak počítame aj predprípravky a prípravky, v klube máme približne 111 stabilných detí,“ ozrejmila.

AKAPO Lučenec (Foto: AKAPO Lučenec)
AKAPO Lučenec (Foto: AKAPO Lučenec)

Deti majú aj atletiku, tréneri ich učia pozornejšej obrane

Tréningy sú štyrikrát do týždňa. Jeden je vždy atletický. Vedie ho atletická trénerka. Tá sa koncentruje na rozvoj dynamickosti, rýchlosti a iných schopností.

Prípravka je spojená z dievčat a chlapcov. Týmto konceptom začali ísť v klube so skupinou, ktorá už hráva súťaže SBA. Akadémii sa podarilo dostať aj na krúžky základných škôl. Klub chce prilákať aj vzrastom vyššie deti.

Kým pri dievčatách máme celkom slušné výšky, chlapci s ročníkom narodenia 2008 príliš vysokí nie sú. Hľadali sme aj po základných školách, ale vysokí chlapci sú už prihlásení na iné športy. Najviac sa snažíme orientovať v našich kategóriách na rozvoj individuálnych činností jednotlivca. Veľa ich učíme hoď a bež, čo je základ v najmladších kategóriách. Dôraz kladieme na zodpovednosť v obrane. Patrili sme v súťaži medzi lepšie brániace tímy. V útoku nabádame do kolektívnej spolupráce ale zlepšujeme aj hru 1 na 1,“ vysvetlila.

AKAPO Lučenec (Foto: AKAPO Lučenec)
AKAPO Lučenec (Foto: AKAPO Lučenec)

Silnejší marketing o niekoľko rokov, dôležitá je podpora mesta a prístup rodičov

Mladí Novohradčania majú dobré zázemie pre mládež. Trénujú v dvoch halách, z toho v jednej, kde sa pripravuje ligové družstvo mužov (BKM Lučenec).

„Pri chlapčenskej zložke sme dvaja tréneri. Ja a Michal Tarabus. Dvoch trénerov máme aj pri dievčatách. Prechod z dospeláckeho na mládežnícky basketbal je úplne o inom. Veľakrát je to o získavaní informácií a učení sa novým veciam. V Lučenci je celkovo veľký problém nájsť niekoho, kto by sa deťom venoval,“ povedala.

Rozpočet klubu sa pohybuje na úrovni 36-tisíc eur ročne. Basketbalovú mládež podporuje aj mesto.

„Vidím aj väčšiu ochotu od podnikateľov, ktorí radšej podporia mládež ako mužov. Sme klub, ktorý sa ešte len rozbieha. Do silnejšieho marketingu pôjdeme o dva – tri roky. Chceme budovať postupne pyramídu. Robíme to s láskou a preto, aby deti v meste športovali. Základ tohto budovania je aj pozitívny prístup od rodičov,“ zakončila Lucia Lásková.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.