Pacers získali hráča, o ktorého novinári nemali záujem. Prezident tomu stále nemôže uveriť

Publikované: 21.06.2019 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: SLAM

Goga Bitadze (Foto: SLAM)

V stredu sa konal v rámci draftu do NBA mediálny deň, na ktorom boli hráči k dispozícii pre rozhovory. Viac ako samotné rozhovory zarezonovala fotka, na ktorej je gruzínsky pivot Goga Bitazde. Ten spoza stola sleduje, ako sa všetci novinári presunuli k budúcej jednotke draftu Zionovi Williamsonovi.

„Opustenému“ pivotovi poslali odkazy viacerí hráči NBA, ktorí mu poradili, aby tento moment využil ako motiváciu do ďalšej práce. K fotke sa vyjadril Dwyane Wade, ale aj Draymond Green. „Mal by si tento obrázok zarámovať, pozerať sa naň každý deň a tvrdo pracovať,“ napísal Green.

Goga Bitadze síce nie v Spojených štátoch taký populárny ako Williamson, ale je to šikovný basketbalista, ktorý predviedol svoje kvality v Eurolige. Túto súťaž si zahral za Budučnost Podgorica, kam ho jeho klub Mega Basket uvoľnil na hosťovanie. Gruzínec hral v európskom pohári číslo jeden výborne a zaslúžene sa stal držiteľom ceny pre najväčšiu vychádzajúcu hviezdu.

Podkošový basketbalista mal podľa takzvaných mock draftov skončiť vyššie ako na 18. mieste, z ktorého si ho napokon vybral tím Indiana Pacers. „Ak mám byť úprimný, sedím tu a stále nemôžem uveriť tomu, že spadol až na 18. miesto. My sme ho v našom zozname mali veľmi vysoko,“ prezradil prezident basketbalových operácií Pacers Kevin Pritchard.

Pacers už majú na súpiske pod košom hráčov ako Myles Turner či Domantas Sabonis, no v klube sú presvedčení, že tu bude dostatok miesta aj pre Bitadzeho. „Myslím si, že tu nie sú žiadne pochybnosti o tom, či v nasledujúcej sezóne môže hrať v lige. Sútaž, v ktorej doteraz hrával, je plná zrelých mužov. Nie je to žiadna liga len tak pre srandu. Je to lepšia súťaž ako G League a je to vyššia úroveň ako proti dobrých univerzitných tímoch,“ dodal Pritchard.

„Pre nás nie je žiaden projekt,“ dodal na adresu mladého basketbalistu tréner tímu Nate McMillan. Po drafte bola, pochopiteľne, reč aj o spomínanej fotke, na ktorej je vidno, že žiaden z novinárov nejaví záujem o Gruzínca. „Netrápi ma to, že sa ma nikto nespýtal ani jednu otázku. Naopak, dáva mi to energiu a mám ešte väčšiu motiváciu,“ zdôraznil Bitadze.

Najvyššie draftovaným Európanom sa tento rok stal Francúz Sekou Doumbouya, ktorého si z 15. miesta vybral Detroit Pistons. V jeho prípade to vyzerá tak, že sa v NBA v sezóne 2019/20 nepredstaví. „Ešte sa musí v mnohých smeroch zlepšiť, ale zároveň toho môže veľa ponúknuť, čo je pre nás veľmi vzrušujúce,“ vyjadril sa Ed Stefanski, ktorý je súčasťou vedenia Pistons. Sekou Doumbouya, ktorý až v decembri oslávi 19. narodeniny, je so svojím zaradením k Pistons spokojný. „Som veľmi šťastný, že budem môcť spolupracovať s trénerom, hráčmi a celou organizáciou,“ poznamenal francúzsky mládežnícky reprezentant.

Ako tretí Európan sa do NBA dostal Chorvát Luka Šamanič, ktorého si z 19. miesta vybral klub San Antonio Spurs. „Je to veľmi talentovaný hráč, ktorý hrá na pozícii číslo štyri a dobre vieme, aké nároky sú dnes kladené na hráčov na tomto poste. Z fyzického hľadiska sa musí zlepšiť, ale čo sa týka techniky, tak tu máme pocit, že získavame hráča, ktorý sa k nám bude hodiť. V tom čase, keď sme si vyberali, to bol podľa nás najlepší hráč v ponuke,“ povedal generálny manažér Spurs RC Buford.

V druhom kole drafte počuli svoje meno ďalší traja Európania: Litovčan Deividas Sirvydis a Srbi Alen Smailagič a Vanja Marinkovič.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

INT INT 26.09.2020 SNV SNV
LEV LEV 26.09.2020 PDA PDA

ScoreBoard ...

SAM SAM 30.09.2020 SKP SKP
YAK YAK 30.09.2020 BPP BPP
UMB UMB 30.09.2020 PNC PNC
RBK RBK 30.09.2020 SNV SNV